Dzień Inwestora Indywidualnego

Lock-up kluczowych akcjonariuszy Allegro wygasa – akcje zniżkują

Udostępnij

Wczorajszej sesji do udanych z całą pewnością nie mogą zaliczyć akcjonariusze Allegro. Papiery wartościowe spółki potaniały bowiem o 6,1%, co było najsłabszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Co gorsza, dziś przecena jest kontynuowana. W tej chwili walory tego giganta e-commerce tracą 3,7%. Jakie są przyczyny tej wyprzedaży?

Rynek obawia się kolejnego ABB na Allegro? Kostki sześcienne z polami "kupuj" oraz "sprzedaj"

Wydaje się, że uczestnicy rynku zbywają podczas pierwszych sesji stycznia akcje Allegro w związku z wygasaniem lock-upu po sprzedaży pakietu akcji przez kluczowych akcjonariuszy i ich zobowiązaniu do niesprzedawania kolejnych akcji w okresie następnych 90 dni.

5 października bowiem Cidinan Sarl i Mepinan Sarl – dwóch dużych akcjonariuszy Allegro – oświadczyło, że chce sprzedać 42 miliony papierów wartościowych tego giganta e-commerce w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB).

Wartość opisywanej transakcji wyniosła ponad 1,21 miliarda złotych. Po jej zakończeniu sprzedający uzgodnili lock-up na okres 90 dni. Co więcej, fundusz Permira VI Investment Platform Limited, który nie uczestniczył w transakcji, również zobowiązał się do 90-dniowego lock-upu.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Jak łatwo policzyć, 90 dni od 5 października mija właśnie dziś. Ponadto, warto dodać, że przed transakcją fundusze te posiadały łącznie 55.28% akcji spółki. Nie powinno zatem dziwić, że uczestnicy rynku obawiają się kolejnego ABB na Allegro – zwłaszcza, że wspomniane fundusze przeprowadziły już trzy transakcje tego typu, w tym dwie w ubiegłym roku.

W efekcie, akcje Allegro zanotowały wczoraj spadek rzędu 6,1%. Co gorsza, dziś przecena jest kontynuowana. W tej chwili tracą one 3,7%.

Wykres akcji Allegro

Zmiany w zarządzie Allegro

Wczoraj rano Allegro poinformowało ponadto, że 29 grudnia David Roberts zrezygnował z funkcji członka zarządu. Roberts pozostanie w Grupie Allegro na stanowisku CTPO – Chief Technology and Product Officer.

Równocześnie Allegro podało, że na stanowisko członka zarządu, ze skutkiem od dnia 2 kwietnia 2024 roku, powołany został Tom Ruhan. Dołączył on do Allegro w 2018 roku jako Chief Legal Officer and Corporate Affairs Director oraz General Counsel spółki.

Przed dołączeniem do Allegro, Tom Ruhan pracował przez 12 lat jako Of Counsel w polskiej kancelarii prawnej Wardyński i Wspólnicy, przez 11 lat jako członek zarządu spółki telekomunikacyjnej Netia oraz po 1,5 roku w spółkach publicznych Apator oraz Magna Polonia. Allegro

Tom Ruhan przez blisko 8 lat był przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia na rzecz Konkurencji w Telekomunikacji z siedzibą w Brukseli i przez 12 lat wiceprzewodniczącym Sekcji Operatorów Telekomunikacyjnych Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji w Warszawie.

Tom Ruhan jest ponadto obecnie prezesem zarządu Allegro Foundation i członkiem zarządu Fundacji Dorastaj z nami.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również