Kolejne ABB na Allegro – akcje mocno w dół

Allegro

Największa na świecie agencja prasowa zajmująca się rynkami kapitałowymi – Bloomberg przekazała w czwartek wieczorem, że Cidinan Sarl i Mepinan Sarl – dwóch dużych akcjonariuszy Allegro – są gotowi sprzedać 42 miliony papierów wartościowych tego giganta e-commerce w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB).

Cenę ustalono na 29 złotych, co było wartością o 6,6% niższą od czwartkowego zamknięcia. Reakcja rynku była natychmiastowa. W piątek akcje Allegro potaniały o ponad 7%, a dziś ich kurs nadal się obniża.

Drugie ABB na Allegro w tym roku Sprzedaż akcji ze względu na wycofanie ich z obrotu giełdowego

Wartość opisywanej transakcji wynosi ponad 1,21 miliarda złotych. Transakcję koordynują BofA Securities, Barclays i PKO Bank Polski. Po zakończeniu transakcji sprzedający uzgodnili lock-up na okres 90 dni.

Oferowane akcje należą do Cidinan Sarl i Mepinan Sarl. W transakcji nie uczestniczy fundusz Permira VI Investment Platform Limited, który również zobowiązał się do 90-dniowego lock-upu. Fundusze Cidinan Sarl, Mepinan Sarl i Permira VI Investment Platform Limited posiadały dotychczas 55.28% akcji spółki.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Warto dodać, że to już trzecia w giełdowej historii Allegro transakcja tego typu i jednocześnie druga w tym roku W czerwcu Cidinan Sarl, Permira VI Investment Platform Limited i Mepinan Sarl sprzedali około 53 milionów akcji tego giganta e-commerce po kursie 32,25 PLN za sztukę.

Pierwsze ABB przeprowadzane przez dużych akcjonariuszy miało zaś miejsce w marcu 2021 roku. Wtedy te trzy fundusze pozbyły się 76,5 miliona akcji w cenie 60 złotych za walor.

Akcje ostro w dół

Nie da się ukryć, że transakcje ABB najczęściej są dość negatywnie odbierane przez rynek. Sprzedaż części swoich akcji przez dużych inwestorów, którzy nierzadko są także insiderami danej spółki, jest bowiem często interpretowane jako “sygnał do ewakuacji”.

Jak zatem nietrudno się domyślić, informacja o tak masowej sprzedaży akcji Allegro przez dużych akcjonariuszy po prostu musiała pociągnąć kurs papierów wartościowych spółki w dół. I tak też się stało.

W piątek akcje Allegro straciły aż 7,3%. Dziś tanieją zaś one o kolejne 1,3%, a ich kurs wynosi już mniej niż 28,40 PLN, co oznacza, że spadł on poniżej ceny zaoferowanej w czwartek wieczorem przez dużych akcjonariuszy w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu.

Wykres akcji Allegro

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments