Kurs EUR/PLN spadł do 4,6508 PLN! Funt szterling najsłabszy.

euro

Polski złoty w dalszym ciągu pozostaje silniejszy wobec głównych światowych walut. Kurs pary walutowej EUR/PLN spadł najniżej do 4,6508 PLN. Za amerykańskiego dolara dziś, 15 sierpnia zapłacić trzeba 4,55 PLN. Notowania pary CHF/PLN dziś od rana rosną i powróciły powyżej 4,83 PLN. Funt szterling okazał się najsłabszy względem złotówki pod koniec ubiegłego tygodnia.

Słabość euro determinuje spadek

Notowania pary EUR/PLN w ostatnim czasie osuwają się z każdym dniem. Silniejsze chwile złotego to nie wszystko, co powoduje taką wymowę spadków pary walutowej. Również słabość euro w znacznym stopniu determinuje spadek kursu. Euro sięgnęło dziś po północy poziomu 4,6508 PLN. Wcześniej na tym zakresie para EUR/PLN znajdowała się 30 czerwca bieżącego roku. Po osiągnięciu dzisiejszego minimum (4,6508 PLN) kurs zaczął rosnąć i o godzinie 9:00 za euro przyszło zapłacić 4,6617 PLN.

Para walutowa EUR/PLN znajduje się coraz bliżej istotnej strefy wsparcia: 4,62-4,63 PLN. Teraz oczekuje się, aby powróciła do strefy wsparcia i pokazała, czy zamierza ją bronić. Warto będzie się zatem skupić na tym, czy rzeczywiście zejście do tych zakresów się pojawi.

Wykres EURPLN
Kurs euro EUR/PLN 15.08.2022

Dolar amerykański nieco odbija

Amerykański dolar po ostatnim mocnym zejściu starał się stabilizować cenę. To jakby nie patrzeć chwilowo się udaje. Kurs USD/PLN wzrósł dziś od rana o ponad 2 grosze. Najwięcej za dolara przyszło zapłacić dziś 4,5570 PLN. Należy jednak brać pod uwagę, że para walutowa nadal stoi przed potencjałem dalszego zejścia. Warto będzie zatem obserwować, czy dolar skory będzie do zejścia w stronę przedziału cenowego: 4,46-4,49 PLN.

GBP/PLN poniżej wsparcia!

W piątek, 12 sierpnia kurs funta szterlinga urwał się z istotnej strefy wsparcia: 5,52-5,54 PLN. Para GBP/PLN wylądowała na poziomie 5,4924 PLN, od którego dziś się odbiła. Rynek podjął próbę powrotu do strefy wsparcia (5,52-5,54 PLN), jednak zakończyła się ona niepowodzeniem. W dalszym ciągu para GBP/PLN znajduje się poniżej wsparcia.

Patrząc na dalsze plany rynku, warto będzie skupić się na zachowaniu pary GBP/PLN w najbliższym czasie. Jeżeli kurs nie wróci teraz powyżej strefy wsparcia (5,52-5,54 PLN), przypuszczać będzie można głębsze zejście funta. Obecne położenie rynku jeszcze nie świadczy o pełnym zanegowaniu strefy wsparcia.

Wykres GBPPLN
Kurs funta GBP/PLN 15.08.2022

Konkludując, powrót do strefy wsparcia (5,52-5,54 PLN) jest jeszcze możliwy. Jeżeli jednak rynek tam nie powróci, strefa ta stanie się dla rynku oporem. Celem w takim układzie będą dużo niższe zakresy.

Notowania franka znów powyżej 4,83 PLN

Patrząc na stosunek głównych światowych walut do polskiej złotówki, zauważyć można, iż najlepiej radzi sobie frank szwajcarski. Notowania pary walutowej CHF/PLN znów oscylują na zakresie średniej kroczącej. Co prawda cały czas frank próbuje przebić ten zakres, jednak jak na razie się to nie udaje. Dziś notowania franka powróciły powyżej 4,83 PLN. Obserwacji poddać należy zatem zachowanie tego rynku wobec średniej.

Podsumowanie

Główne światowe waluty w stosunku do rodzimej waluty trwają w układach spadkowych. Najlepiej wobec złotówki radzi sobie frank. Przed funtem szterlingiem kluczowe chwile. Euro i amerykański dolar zmierzać mogą sobie nadal do swoich stref wsparć.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments