Kurs bitcoina spada. Co się stało?

Udostępnij

Kurs bitcoina przebił w dół poziom 28 000 USD. Z jakiego powodu?

Kurs bitcoina spada

Cena BTC spadła poniżej 28 000 USD. Obecnie kosztuje ok. 26 500 USD. Oznacza to spadek o kolejno 8 i 10 proc. w skali 24h i 7 dni.

Dlaczego jednak bitcoin traci na wartości? Po pierwsze, podążył na wieloma indeksami. Na rynku „starych” finansów także trwają spadki. Do tego Fed opublikował swoje minutki. To raport z ostatniego posiedzenia władz monetarnych USA. Wynika z nich, że urzędnicy wcale nie uważają, że nastąpił koniec cyklu podwyżek stóp proc.. Możliwe są więc dalsze podwyżki. Wszystko będzie zależało od kolejnych danych makroekonomicznych dot. USA.

Czy to wszystkie powody, przez które bitcoin spadał. Nie. Do tego doszedł news o tym, że SEC otrzymało zgodę od sądu, która była konieczna, by Komisja mogła odwołać się od  decyzji sędzi Torres w sprawie Ripple vs. SEC. Przypomnijmy, że wcześniejszy wyrok był korzystny dla Ripple.

FUD

Ostatnim powodem spadków był fake news. Bitcoin Magazine opublikowało post, z którego wynikało, że SpaceX Elona Muska sprzedało bitcoiny o wartości ponad 300 mln USD. Mogło to napędzić spadki (analizując czas i wykres BTC/USD widać, że „news” nie rozpoczął wyprzedaży). Szybko okazało się, że nie jest to prawda. Firma Muska nadal hodluje bitcoiny.

Wszystko to sprawiło jednak, że bitcoin jest po dość zdrowej korekcie. Nie można wykluczyć, że to już jej koniec. Warto jednak pamiętać, że tego typu spadki będą miały miejsce nawet w czasie hossy, która jest zapewne kwestią czasu.

W przyszłym roku w sieci BTC zajdzie halving, który z reguły rozpoczynał hossę na rynku kryptowalut. Do tego Fed zacznie zapewne obniżki stóp procentowych. Czekamy też na decyzję SEC w sprawie utworzenia ETF-ów opartych na rynku spot bitcoina i ETF-ów rynku futures etheru. Największe szanse na stworzenie tego pierwszego funduszu ma BlackRock. Sukces na tym polu napędzi adopcje instytucjonalną BTC i sprawi, że na rynek napłynie duży, nowy kapitał.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również