Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski cieszy się największym zaufaniem Polaków. Dopiero za nim uplasowali się prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki — wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Trzaskowski liderem rankingu zaufania

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski cieszy się zaufaniem na poziomie aż 37,9 proc. badanych. Prezydent Andrzej Duda może pochwalić się niewiele gorszym wynikiem – ufa mu 37,8 proc.. Z kolei w dobre intencje premiera Mateusza Morawieckiego wierzy 37,4 proc. osób.

Na czwartym miejscu rankingu plasuje się lider Polski 2050, czyli Szymon Hołownia (34,4 proc. badanych), zaś dopiero za nim znalazł się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk z zaufaniem na pułapie tylko 32,7 proc.

Na szóstej pozycji mamy Władysława Kosiniaka-Kamysza, któremu ufa 31,8 proc. badanych. Na siódmym miejscu tym razem znalazł się prezes PiS Jarosław Kaczyński (26,5 proc. respondentów). To aż zaskakujące, że tak słabo ufamy liderem największych partii w Polsce – PiS i PO.

Na kolejnym miejscu rankingu zaufania jest marszałek Senatu Tomasz Grodzki z wynikiem 25 proc. Polityk opozycji zalicza jednak bardzo duży spadek zaufania, tracąc aż 7,5 pkt proc.

Dalsze miejsca zajmują: marszałek Sejmu Elżbieta Witek – 24,3 proc. i minister zdrowia Adam Niedzielski – 24 proc. – i europoseł Nowej Lewicy Robert Biedroń – 24 proc.

Mniejszym zaufaniem Polaków cieszą się z kolei kolejno: Zbigniew Ziobro – 22,1 proc., Paweł Kukiz – 18,7 proc., Przemysław Czarnek – 16,3 proc. i Krzysztof Bosak – 15,5 proc.

Komu nie ufamy?

W rankingu braku zaufania liderem jest zaś minister sprawiedliwości i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Nie ufa mu aż 64,8 proc. Dalsze miejsce w tym niechlubnym rankingu należą do szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego (59,9 proc.) i Pawła Kukiza (56 proc.).

Najwięcej negatywnych ocen w ciągu miesiąca przybyło Tomaszowi Grodzkiemu. Marszałkowi Senatu nie ufało w grudniu aż 49,4 proc. To wzrost o 7,5 pkt. proc.

Najlepszy bilans zaufania wśród osób uwzględnionych w rankingu notuje w grudniu Władysław Kosiniak-Kamysz. Jest on dodatni i wynosi +3,8 proc. (31,8 proc. zaufania wobec 28 proc. nieufności). Dodatni bilans ma jeszcze Szymon Hołownia (+0,1 proc.) Na trzecim miejscu jest Rafał Trzaskowski (-3,7 proc.).

Najgorszy bilans zaufania ma Zbigniew Ziobro. Wynosi -42,7 proc. Zbliżony wynik notują Przemysław Czarnek (-38,8 proc.) i Paweł Kukiz (-37,3 proc.)

– dodaje Onet.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 10-11 grudnia na próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments