Który polityk jest najbardziej atrakcyjny… politycznie?

0

W nowym sondażu zapytano Polaków, który polityk jest najbardziej charyzmatyczny i atrakcyjny politycznie. Jakie wyniki uzyskano?

Najbardziej atrakcyjny polityk

W sondażu Kantar Public zapytano ankietowanych, jak postrzegają poszczególnych polityków. Polacy oceniali ich charyzmę i siły przekonywania.

Badani oceniali kolejno: Roberta Biedronia, Krzysztofa Bosaka, Borysa Budkę, Włodzimierza Czarzastego, Szymona Hołownię, Jarosława Kaczyńskiego, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Rafała Trzaskowskiego oraz Donalda Tuska.

Obowiązywała skala ocen od 1 do 7. 1 oznaczało „charyzmatyczny”, a 7 – „niecharyzmatyczny” Im niższa więc ocena, tym polityk był oceniany jako mniej charyzmatyczny. Potem wyliczono średnią dla każdego z liderów politycznych.

Bardzo dobry wynik uzyskał polityczny nowicjusz – Szymon Hołownia. Pozytywnie oceniło go 47 proc. badanych. Średnia ocen wynosi 3,4. Możliwe, że to jednak efekt nowości i fakt, że były dziennikarz od niedawna para się polityką (co swoją drogą jest dość nielogiczne w kontekście idei badania).

Ex aequo drugie miejsce pod kątem pozytywnych ocen zajęli liderzy PO, czyli Donald Tusk i Rafał Trzaskowski (średnia ocen: 3,5). Po nich uplasował się Robert Biedroń ze średnią 3,8. Kolejne miejsce zajął Władysław Kosiniak-Kamysz (średnia 4,1), a także po równo Włodzimierz Czarzasty i Borys Budka (średnia 4,2).

Listę zamyka Jarosław Kaczyński, ale ze średnią na poziomie aż 4,4. To także może zaskakiwać, bowiem lider PiS jest od lat bardzo skutecznym politykiem.

Polityk dla młodego wyborcy

W gronie polityków, którzy mają największą siłę przekonywania młodych wyborców, wygrali z kolei Rafał Trzaskowski i Szymon Hołownia (średnia ocen 3,1). Z kolei drugie miejsce zajęli równocześnie Krzysztof Bosak oraz Robert Biedroń, uzyskując średnią ocen na poziomie 3,7. Dopiero za nimi znalazł się Donald Tusk ze średnią 3,8. Pokazuje to, że były premier lepiej działa na starszych Polaków.

Wyniki zaskakują dodatkowo, bowiem to Jarosław Kaczyński, który uzyskał słabe noty, jest liderem Zjednoczonej Prawicy, czyli prawicowej koalicji, która od 2015 r. niepodzielnie rządzi krajem.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 9 – 14 lipca 2021 roku na reprezentatywnej próbie 1004 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat metodą CAPI (bezpośrednie wywiady wspomagane komputerowo).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments