W tych krajach Twoje oszczędności są najwyżej oprocentowane, ale…

1116

Nie da się ukryć, że obecnie Polska pod względem zyskowności z lokat jest jednym z najgorszych krajów, nie tylko w Europie, ale i na świecie. W Unii Europejskiej przewyższamy tylko Węgry. W jakich państwach oszczędności są z kolei najlepiej oprocentowane? Wyniki mogą zaskoczyć. Należy jednak pamiętać o poziomie inflacji oraz niestabilności walut tych krajów przed wyciąganiem wniosków. Poniżej zaprezentowanych zostanie 6 z najwyższym oprocentowaniem lokat:

Miejsce 6 – Surinam, 10%

Stopy procentowe w tym kraju wahają się od 7,5% (depozytowa) do 25% (główna stopa procentowa), przeciętne roczne oprocentowanie lokat wynosi jednak 10%. Przy tym należy pamiętać, że gospodarka Surinamu opiera się na wydobyciu surowców mineralnych – głównie ropy naftowej, złota i boksytów; oraz rolnictwie.

Co więcej, waluta – dolar surinamski jest niezwykle niestabilna. Realna inflacja w lipcu przekraczała 38%, a inflacja żywności aż 55%. Dodatkowo, 23 września rząd oficjalnie przeprowadził jej dewaluację, co wywołało silne napięcia w społeczeństwie i sytuacja obecnie jest niestabilna.

Szacuje się więc, że realna roczna stopa oprocentowania lokat wynosi nawet 11%.

Miejsce 5 – Uganda, 10,1%

Główna stopa procentowa w Ugandzie wynosi aktualnie 7%, jednak stopa depozytowa przyjmuje wartość aż 10,1% i to właśnie na tyle średnio rocznie są oprocentowane lokat.

Niestety Uganda nie jest w stanie się odpowiednio rozwijać. Hamuje ją brak podstawowej infrastruktury gospodarczej, w tym źródeł czystej wody i prądu, do którego dostępu nie ma aż 90% mieszkańców; czy dróg. Z tego powodu PKB na osobę wynosi zaledwie 950 dolarów amerykańskich. Gospodarka w zdecydowanej większości opiera się na rolnictwie.

Walutą kraju jest szyling ugandyjski. Nie jest on ponadprzeciętnie niestabilny. Inflacja bazowa aktualnie wynosi 5,8%, a realna jeszcze mniej – 4,5%. Ceny żywności także nie rosną, ich inflacja kształtuje się na poziomie 1,6%.

Wynika z tego, że realna roczna stopa oprocentowania lokat wynosi 5%, co wydaje się być całkiem imponującym wynikiem.

Miejsce 4 – Ukraina, 10,2%

Stopy procentowe na Ukrainie są w tym roku regularnie obniżane, w tej chwili najważniejsza z nich wynosi 6%. Nie zmienia to faktu, że przeciętne roczne oprocentowanie lokat wynosi aż 10,2%.

Ukraina jest gospodarką post-sowiecką o najniższym Wskaźniku Wolności Rynkowej w Europie i jednym z najniższych na świecie. PKB na osobę wynosi zaledwie 3105 USD, co przekłada się na przedostatnią pozycję pod tym względem w Europie. Dodatkowo, Ukraina ma drugi najniższy wskaźnik jakości życia w Europie. Około 40% mieszkańców tego kraju żyje poniżej ustawowej granicy ubóstwa.

Walutą jest hrywna i nie należy ona do najstabilniejszych na świecie. Co prawda aktualnie inflacja bazowa wynosi tylko 3,2%, realna jeszcze mniej, ponieważ 2,5%, tak samo jak i żywności; jednak w latach 2015-2016 wartość realnej inflacji mieściła się w przedziale 40% a 60%.

Tak więc, nawet jeśli aktualna realna roczna stopa oprocentowania lokat wynosi 5,7%, to oszczędzanie w tym kraju wydaje się być bardzo ryzykowne.

Miejsce 3 – Kirgistan, 10,6%

Kirgistan, również zaskakuje, ponieważ choć stopy procentowe od miesięcy utrzymują stabilny poziom 5%, to przeciętne roczne oprocentowanie lokat wynosi aż 10,6%. To nieduży, górzysty kraj, w którym dominuje sektor rolniczy. Niestety, sytuacja w nim jest praktycznie uzależniona od nastrojów panujących w gospodarce Rosji. PKB na osobę wynosi w nim zaledwie 1100 dolarów amerykańskich.

Walutą kraju jest som. Nie jest ona szczególnie stabilna. Inflacja bazowa wynosi aktualnie 5,4%, a realna 5,3%, lecz jeszcze w kwietniu wynosiła 8,6%. Jeszcze gorzej wygląda wzrost cen żywności – aktualnie 9,7%, lecz w kwietniu wyniósł aż 16,4%.

Z tego powodu realna aktualna roczna stopa oprocentowania lokat wynosi około 3,1%, ale należy się liczyć z tym, że sytuacja zmienia się dynamicznie i praktycznie w dowolnym momencie może się pogorszyć.

Miejsce 2 – Białoruś, 11,8%

Stopy procentowe na Białorusi wahają się od 6,75% (depozytowa), do 8,75% (pożyczkowa), jednak w ostatnich miesiącach zostały mocno obniżone, a przeciętne roczne oprocentowanie lokat wynosi aż 11,8%.

System gospodarczy Białorusi określany jest jako socjalizm rynkowy. Pomimo wzrostu PKB notowanego w ostatnich latach, gospodarkę nadal cechuje brak reform rynkowych, bariery demokratyczne, wysokie koszty świadczeń socjalnych ponoszone przez przedsiębiorstwa oraz utrzymywanie systemu administracyjno-nakazowego.

Sektor państwowy wypracowuje 80% PKB. Gospodarka oparta jest na rolnictwie i przemyśle, a dodatkowo pozostaje w dużej zależności od Rosji – dominującego partnera handlowego Białorusi. Według współczynnika Giniego jest to państwo o niskich nierównościach majątkowych.

Walutą tego kraju jest rubel białoruski, nie jest on szczególnie stabilny, lecz radzi sobie lepiej niż waluty o podobnej charakterystyce, takie jak wyżej opisywane hrywna czy som. Realna inflacja wynosi obecnie 5,6%, a inflacja żywności nawet mniej – 4,6%.

Oznacza to, że realna aktualna roczna stopa oprocentowania lokat wynosi 5,8%, co jest najlepszym wynikiem spośród wymienionych krajów.

Miejsce 1 – Ghana, 12%

Stopy procentowe w Ghanie wynoszą aż 14,5%, a co więcej zostały wiosną obniżone z 16%. Przeciętne roczne oprocentowanie lokat wynosi jednak trochę mniej – 12%.

To kraj słabo rozwinięty. PKB na osobę wynosi 1880 dolarów amerykańskich. Gospodarka opiera się na rolnictwie, a jej głównym filarem jest uprawa ziarna kakaowego.

Walutą Ghany jest cedi. Jak nietrudno się domyślić ona również nie jest szczególnie stabilna. Realna inflacja wynosi obecnie 10,5%, a inflacja żywności 11,5%. Wiosną obie te wartości były jeszcze wyższe.

Z tego powodu realna aktualna roczna stopa oprocentowania lokat wynosi aktualnie około 3,1%, ale należy się liczyć z tym, że w kolejnych miesiącach ta wartość będzie się jeszcze pogarszać.

Lokaty z wysokim oprocentowaniem, a realne zyski z oszczędności

Co ciekawe, lider pod względem realnej rocznej stopy oprocentowania obecnie nie znalazł się w czołówce tego zestawienia. Jest nim Armenia. Stopy procentowe w tym kraju wahają się od 4,25% (główna stopa procentowa), do 8,5% (depozytowa), jednak w ostatnich miesiącach były czterokrotnie obniżane, więc przeciętne oprocentowanie lokat wynosi w tym państwie 9,2%.

Sytuacja gospodarcza w tym kraju, jest lepsza niż we wszystkich powyższych, a w ostatnich latach dodatkowo się stopniowo poprawiała. Jej walutą jest dram. Jest on naprawdę stabilny. Aktualnie inflacja bazowa wyniosła 0,8%, realna 1,5%, a żywności 1,2%. Jednak przez cały pierwszy kwartał 2020 roku, w drugim i trzecim przypadku mieliśmy do czynienia z deflacją, lecz zjawisko to zostało wyhamowane przez kolejne obniżki stóp procentowych.

Biorąc te wszystkie fakty pod uwagę, realna aktualna roczna stopa oprocentowania lokat przekracza aktualnie 7%, co czyni ją bezkonkurencyjną na całym świecie. Niestety, sytuacja niebawem może ulec zmianie, ponieważ kilka dni temu miała miejsce eskalacja konfliktu między Armenią i Azerbejdżanem o Górski Karabach. Wojna o ten region trwa od dekad, jednak od 2016 roku sytuacja była względnie spokojna.

W badaniu nie zostały uwzględnione takie kraje, jak Wenezuela, Argentyna czy Zimbabwe mające obecnie najwyższe oprocentowanie na świecie, ponieważ sytuacja gospodarcza jest w nich tak niestabilna, iż nie można natrafić na żadne wiarygodne informacje dotyczące oprocentowanie lokat jakie ma miejsce w bankach tych krajów, możliwe więc, że aktualnie nie oferują one takiej możliwości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments