Konta oszczędnościowe już nawet z 0% w skali roku (RANKING). Będą płatne?

Informacja prasowa

1272

konta oszczędnościoweKiedyś konta oszczędnościowe w polskich bankach oferowały nawet 10-procentowy zarobek w skali roku. Dwa miesiące temu – do 3 proc. Teraz normą staje się 1 proc., a nawet… 0 proc. – wynika z najnowszego rankingu ekspertów Comperia.pl. Czy wkrótce zapłacimy za możliwość trzymania pieniędzy w banku?

Obniżka stóp procentowych do rekordowo niskiego poziomu – obecnie 0,1 proc. – jest na rękę osobom posiadającym kredyt (np. hipoteczny), ale już nie tym, którzy trzymają swoje oszczędności na koncie w banku.

Wraz z obniżką stóp procentowych spadły stawki WIBOR, od których m.in. zależy wysokość raty kredytowej. Ale kij ma dwa końce: dokładnie te same stawki obowiązują w przypadku lokat i tzw. kont oszczędnościowych. Te oferują teraz nieprzeciętnie niski “zarobek”, np. 1 proc. w skali roku.

Wiele osób pamięta oferty banków sprzed kilku-kilkunastu lat, kiedy w skali roku można było zarobić 10 razy więcej. Banki prześcigały się w ofertach: jeśli jeden proponował 6-procentowe oprocentowanie konta oszczędnościowego, kolejny dawał 8 proc., a jeszcze kolejny nawet 10 proc. – mówi Wojciech Małek, członek zarządu Comperia.pl S.A.

Lokata na 20 tys. zł. Po roku zyskujesz 1,62 zł

Dzisiaj nawet lokaty bankowe z oprocentowaniem 0,01 proc. nie dziwią już ekspertów – oferują je m.in. PKO BP, Pekao, Santander, Alior Bank, Citi Handlowy czy BNP Paribas.  “Co to za oszczędności? – pytają niektórzy. – To raczej przechowalnia pieniędzy” – drwią inni. Faktycznie, przy takich stawkach przy zainwestowaniu 20 tys. zł, po roku zarobimy na czysto… 1,62 zł (2 zł brutto, ale zapłacić jeszcze musimy 19-procentowy podatek Belki).

Konta oszczędnościowe się broniły. Do czasu

Choć dzięki stosunkowo atrakcyjnym promocjom, rynek kont oszczędnościowych długo bronił się przed falami obniżek oprocentowania, które przetoczyły się przez rynek depozytów po cięciach stóp procentowych NBP, i na niego przyszedł w końcu czas.

Eksperci finansowi z Comperia.pl porównali najlepsze oferty dostępne w polskich bankach w lipcu 2020 roku. – Wakacje źle się rozpoczęły dla oszczędzających w ten sposób. Większość banków na przełomie czerwca i lipca drastycznie obniżyła stawki, ścinając je nawet do 0 proc. – mówi Wojciech Małek.

Gorzej być nie może? Nic z tych rzeczy. – Przy obecnych stawkach stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej, banki teoretycznie mogą wprowadzić ujemne oprocentowanie. Nie spodziewam się tego w najbliższej przyszłości – choćby ze względów wizerunkowych – przyznaje Wojciech Małek z Comperia.pl. W takiej sytuacji na koncie oszczędnościowym suma pieniędzy nieznacznie by topniała, zamiast wzrastać. Banki wolą naliczać inne opłaty.

Comperia.pl to pierwsza w Polsce porównywarka ofert finansowych, więc tego typu rankingi powstają regularnie. Jednak tym razem eksperci musieli zmienić reguły powstawania opracowania: “Gdybyśmy kontynuowali tworzenie zestawień według dotychczasowej formuły, uwzględniając jedynie rachunki z oprocentowaniem co najmniej 2 proc. w skali roku, do rankingu weszłoby zaledwie siedem ofert” – przyznają. Aby zaprezentować szerszy obraz, uwzględniono już nawet oferty 1-procentowe.

Gdzie najlepsze oprocentowanie?

Zmiany, jakie zaszły na rynku w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, nie ominęły nawet dotychczasowych liderów cyklicznych rankingów Comperia.pl. Z pierwszego miejsca na trzecie spadł Getin Bank („Bonus za aktywność”: zmiana oprocentowania z 3,5 proc. na 2 proc.), a z drugiego na siódme Alior Bank (korzyść „Wyższe oprocentowanie na Koncie Oszczędnościowym” dla posiadaczy Konta Jakże Osobistego: zmiana z 3 proc. na 1 proc).
Najwyższe, 2,5-procentowe konto (w skali roku), oferują obecnie: Credit Agricole (w promocji „Na start” – przed 2 miesiącami oferował 3 proc.) oraz ING i mBank.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments