Konsumenckie podsumowanie roku 2022

Udostępnij

W przedostatnim w 2022 roku, 40. odcinku programu Po Stronie Konsumenta adwokaci Karol Wenus i Marcin Lizurek podsumowują mijający rok. Najważniejszym (pozawojennym) tematem tego roku była niewątpliwie inflacja. Spore poruszenie wśród społeczeństwa wzbudziła również kwestia kryzysu energetycznego i rosnące ceny opału na zimę.

Nie możemy także zapominać o kredytobiorcach i skokowym wzroście rat kredytów oraz wątpliwościach związanych z WIBOR. Ostatnim głośnym tematem były sprawy frankowe, które rozgrzewają opinię publiczną już od kilku lat, co nie uległo zmianie także w roku 2022.

Inflacja

Zacznijmy od tego, że w 2022 rok weszliśmy z inflacji wynoszącą rok do roku 9,4%. W lutym spadła ona do 8,5%, lecz już od marca aż do października włącznie konsekwentnie ona rosła – kiedy to osiągnęła poziom 17,9%. W listopadzie natomiast znów doszło do niewielkiej obniżki – ostatni odczyt wyniósł 17,5%.

Przede wszystkim nie można jednak zapominać, że weszliśmy już w efekt wysokiej bazy. Trzeba bowiem przypomnieć, że w listopadzie i grudniu 2021 roku doszło do bardzo poważnych wzrostów inflacji.

Warto dodać, że na chwilę obecną przewiduje się, że szczyt inflacji osiągniemy w lutym 2023 roku. Według prognoz wyniesie on nieznacznie powyżej 20%. W efekcie każda osoba posiadająca dziś oszczędności powinna zamienić się w inwestora i ten kapitał przynajmniej – w przypadku najbezpieczniejszej strategii inwestycyjnej – umieścić na lokacie.

Raty kredytów

2022 rok zaczynaliśmy z dość niską stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Wynosiła ona 1,75%. Natomiast każde posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej aż do wrześniowego przynosiło dalsze podwyżki stóp procentowych.

W chwili obecnej stopa referencyjna NBP wynosi 6,75% i wydaje się, że w najbliższej przyszłości nie zostanie ona podniesiona, co przy obecnym poziomie inflacji jest dość niepokojące. Jednocześnie ekonomiści twierdzą, że obniżek stóp procentowych w przyszłym roku również nie powinniśmy się spodziewać.

W efekcie, raty kredytów w tym roku drastycznie zdrożały, lecz w ostatnich miesiącach sytuacja się uspokoiła, wskaźnik WIBOR przestał rosnąć.

Kryzys energetyczny

Problemem, który pojawił się już w pierwszej połowie 2022 roku był deficyt węgla oraz gigantyczny wzrost jego ceny. Rząd w ostatnich miesiące wprowadzał w życie różne pomysły, które miały temu zaradzić.

Między innymi była to ustawa gwarantująca cenę węgla. Później pojawił się dodatek węglowy, a następnie ustawa nakładająca na samorządy obowiązek zapewnienia obywatelom węgla.

Ostatecznie węgiel przynajmniej na grudzień został zapewniony. Z optymizmem warto się jednak wstrzymać, gdyż mroźna zima może potrwać do końca lutego.

Frankowicze

Bieżący rok był pierwszym od kilkunastu lat, w którym Szwajcarski Bank Narodowy zaczął podnosić stopy procentowe, co wraz ze wzrostem kursu franka szwajcarskiego spowodowało znaczący wzrost rat kredytów frankowych.

Co więcej, frankowicze w tym roku namawiani byli do zawierania masowych ugód przez banki. Spowodowało to dalszą lawinę pozwów frankowych, która już w 2021 roku była rekordowa.

W efekcie, w przypadku Sądu Okręgowego Głównego w Warszawie, na pierwsze rozprawy dotyczące pozwów frankowych z 2022 roku przyjdzie nam poczekać co najmniej 3 lata.

Ponadto, warto wiedzieć, że Sąd Najwyższy odmawia do przyjęcia znaczącą większość skarg kasacyjnych banków dotyczących spraw frankowych, co w zasadzie kończy temat stwierdzenia nieważności umowy. Warto przy tym również dodać, że skuteczność pozwów frankowych jest dziś wprost miażdżąca.

Niestety dla frankowiczów – Getin Noble Bank został przymusowo zrestrukturyzowany przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wraz z konsorcjum największych banków komercyjnych – między innymi kosztem właśnie frankowiczów. Jeśli bowiem nadpłacają oni kredyt, to tej kwoty w przyszłości najprawdopodobniej już nie odzyskają.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym nagraniem, znajduje się ono poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również