To koniec rynku pracownika? Przedsiębiorcy planują redukcję etatów

917

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) będące instytucją świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych dla gospodarki polskiej opublikowało Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia. Z raportu tego wynika, że wartość wskaźnika odnotowała w lutym 2020 r. już piąty spadek z rzędu.

WRP prognozuje wzrost bezrobocia w Polsce

BIEC zwraca uwagę, że choć jest to piąty miesiąc spadku wskaźnika z rzędu, to jednak jego skala z miesiąca na miesiąc wyhamowuje. W lutym w porównaniu do stycznia wskaźnik zmniejszył się o dwukrotnie mniejszą wartość niż przed miesiącem.

– Abstrahując od comiesięcznych wahań wskaźnika, od jesieni 2018 roku WRP oscyluje wokół zbliżonych do siebie wartości, z niewielką tendencją do wzrostu. Taki jego przebieg wskazuje na coraz wyraźniejsze ograniczenia możliwości dalszego spadku stopy bezrobocia – czytamy w raporcie.

Zobacz także:Wskaźnik dobrobytu spadł najmocniej od 11 lat! To koniec rynku pracownika?

Aktualnie tylko trzy składowe, przy czym jedna istotnie, oddziałują w kierunku spadku wartości wskaźnika, co wskazywałoby na potencjalny spadek stopy bezrobocia. Pięć składowych działa natomiast w kierunku jego wzrostu, a tym samym prognozuje pogorszenie sytuacji na rynku pracy i wzrost stopy bezrobocia.

Stopa bezrobocia (nie)wzrosła w styczniu

Przypomnijmy, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w styczniu br. o 0,3 p.proc do 5,5%. Po uwzględnieniu wpływu czynników sezonowych utrzymała się ona jednak na niezmienionym poziomie i wyniosła podobnie jak w październiku, listopadzie i grudniu 2019 r. 5,2%.

Mimo, że liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych w styczniu br. wyniosła 154,6 tys., tj. była o 31,0% wyższa niż w grudniu 2019 r., to jednak zaznaczyć trzeba, że zwiększony napływ rejestrujących się w Państwowych Urzędach Pracy (PUP) nowych bezrobotnych obserwujemy od wielu lat na początku każdego roku kalendarzowego.

Rynek pracownika traci na sile

Biec zwraca jednak uwagę, że w styczniu bieżącego roku wzrosła liczba bezrobotnych będących w szczególnej sytuacji – zarówno młodych, jak i tych powyżej 50 roku życia, oraz długotrwale bezrobotnych, co może być swego rodzaju zapowiedzią negatywnych zmian na rynku pracy. Są to bowiem pracownicy, którzy w warunkach spadku aktywności gospodarki jako pierwsi na ogół tracą pracę.

Coraz więcej przedsiębiorstw planuje redukcję etatów

W raporcie przeczytać możemy także, że opinie menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych na temat ogólnego stanu koniunktury gospodarczej są mniej optymistyczne niż przed miesiącem, zaś prognozy dotyczące prognozowanej wielkości zatrudnienia są pesymistyczne i szósty miesiąc z rzędu nieznacznie przeważa odsetek firm zapowiadających redukcję liczby pracowników nad tymi planującymi nowe przyjęcia do pracy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments