Wskaźnik dobrobytu spadł najmocniej od 11 lat! To koniec rynku pracownika?

1103

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) opublikowało w czwartek, 20 lutego 2020 r. Wskaźnik Dobrobytu (WD) odzwierciedlający ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Z raportu tego wynika, że wartość wskaźnika spadła w lutym br. (porównując ze styczniem) aż o 3,6 punktu, do jednego z najniższych poziomów od lat.

Wskaźnik dobrobytu zanurkował

– Tak głęboki jednorazowy spadek wskaźnika odnotowano po raz ostatni 11 lat temu, w lutym 2009 roku, kiedy to polska gospodarka w efekcie światowego kryzysu rozwijała się w tempie 1,5 proc, w skali roku, przedsiębiorstwa redukowały zatrudnienie a realne wynagrodzenia utrzymywały swą siłę nabywczą dzięki spadającej inflacji – czytamy w raporcie.

Tymczasem, według opublikowanego 14 lutego br. szybkiego szacunku dot. Produktu Krajowego Brutto (PKB), dynamika wzrostu gospodarczego Polski uplasował się w IV kw. 2019 r. na poziomie 3,1%. Mimo, że jest to najgorszy odczyt od 2016 r. a tendencja spadkowa wskaźnika PKB trwa już od dłuższego czasu, to jednak wciąż jest to wynik ponad dwukrotnie lepszy od 1,5%, kiedy to Wskaźnik Dobrobytu nurkował tempie zbliżonym do obecnego. Aż strach zatem myśleć, jak znacznie mógłby osunąć się wskaźnik, gdyby dynamika PKB ponownie osunęła się do 1,5%.

Analitycy zaangażowani w przygotowywanie tych statystyk zwracają uwagę, że choć wzrost gospodarczy jest blisko dwukrotnie wyższy, nadzwyczajna skala wzrostu cen (inflacja) uszczupla realne dochody gospodarstw domowych, zarówno tych pochodzących z pracy, jak i tych uzyskiwanych ze świadczeń społecznych.

Rynek pracownika traci na sile

stagflacjaJednocześnie przedsiębiorstwa ograniczyły kreację nowych miejsc pracy, co w konsekwencji spowodowało, że roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników spadła z około 2.7% w roku ubiegłym do 1,1% w styczniu br. To wyraźny sygnał dla poszukujących pracy, że rynek pracownika, który dominował w ostatnich latach wyraźnie traci na sile. Oznacza to, że coraz trudniej będzie znaleźć pracę czy zmienić dotychczasową. Trudniej będzie również negocjować z pracodawcą podwyżki wynagrodzeń.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments