Amerykański kongresmen chce pozbawić przewodniczącego Komisji Papierów Wartościowych i Giełd Gary’ego Genslera jego pensji, płacąc mu zaledwie 1 dolara rocznie.
1 dolar dla Gary’ego
W proponowanej poprawce, która została zgłoszona przez kongresmena, Tima Burchetta, zasugerowano obniżenie pensji Gary’ego Genslera do 1 dolara rocznie. Zapis znalazł się w projekcie ustawy, której celem jest znaczne ograniczenie wszystkich wydatków rządowych.
Szacuje się, że Gensler zarabia na stanowisku szefa SEC około 300 000 dolarów rocznie.
Burchett nie jest jedynym politykiem, który atakuje szefa SEC, a cały wspomniany projekt ustawy miał na celu drastyczne obcięcie finansowania szeregu agencji rządowych.
Przedstawiając projekt ustawy Komisji Regulaminowej Izby Reprezentantów 6 listopada, kongresmen Steve Womack podkreślił, że SEC staje się nadmiernym obciążeniem finansowym dla rządu. Dodał, że najlepszym sposobem działania byłoby pozbawienie SEC środków finansowych, aby pomóc ograniczyć jej „ingerencję” regulacyjną, jednocześnie zmuszając organ regulacyjny do powrotu do swojej podstawowej misji.
– W szczególności odebralibyśmy SEC tworzenie przepisów, w którym to procesie brakuje odpowiedniej analizy kosztów i korzyści. Żeby było jasne, agencje podlegające naszej jurysdykcji pełnią ważne funkcje; jednakże wiele z nich odeszło od swojego mandatu, a rezultaty oznaczają wyrządzenie prawdziwej krzywdy narodowi amerykańskiemu – dodał Womack.
Pod ostrzałem
To nie pierwszy raz, kiedy Gensler i jego agencja znajdują się pod ostrzałem amerykańskich polityków.
12 czerwca amerykańscy kongresmeni Warren Davidson i Tom Emmer przedstawili Izbie Reprezentantów ustawę o SEC, której jednym z głównych postanowień było usunięcie Genslera ze stanowiska przewodniczącego.
Jeśli ustawa zostanie przyjęta, doprowadzi do zwolnienia Genslera i dokonania redystrybucji uprawnień agencji pomiędzy przewodniczącego SEC i komisarzy. Stworzyłaby również stanowisko dyrektora wykonawczego i dodała do agencji szóstego komisarza, aby uniemożliwić którejkolwiek partii politycznej w niej uzyskanie większości.
Davidson i Emmer od dawna są głośnymi krytykami kierowanej przez Genslera SEC, przy czym Emmer ostro krytykuje Genslera i SEC jako „organ regulacyjny działający w złej wierze” i oskarża o „ślepe” atakowanie społeczności kryptowalut za pomocą „działań wykonawczych, całkowicie pomijając naprawdę prawdziwych przestępców”.