Choć pandemia COVID-19 powoli dobiega końca – nawet jeśli przed nami jeszcze jedna lub dwie mniejsze fale zachorowań – nasze realność zmieni się chyba nie do poznania. Właśnie kolejny duży organizator koncertów potwierdził, że będzie wymagał od uczestników wydarzeń masowych potwierdzenia szczepienia lub negatywnego testu na koronawirusa.

Live Nation chce zobaczyć twój paszport covidowy

Już wcześniej agencja AEG Presents przekazała, że od października wprowadzi obowiązek szczepień dla uczestników koncertów. Teraz o podobnej decyzji poinformowała firma Live Nation Entertainment. To jedna z największych agencji na rynku koncertowym.

Dyrektor generalny Live Nation Entertainment, Michael Rapino, przekazał w swoim oświadczeniu:

„Szczepionka będzie twoim biletem powrotu na koncerty. Od 4 października będziemy stosować model opracowany na Lollapaloozę i wymagać szczepień od artystów, fanów i pracowników w obiektach należących do Live Nation i festiwalach tam, gdzie pozwala na to prawo w USA. Po 4 października wszyscy nasi pracownicy także będą musieli być zaszczepieni, żeby wejść na teren jednej z naszych imprez, naszego obiektu lub naszego biura.”

Czym jest w praktyce „model opracowany na Lollapaloozę”? Oznacza to obowiązek przedstawienia dowodu szczepienia lub negatywnego wyniku testu na covid wykonanego na 72 godziny przed festiwalem.

Czy to ma sens?

Należy zadać pytanie, czy takie restrykcje mają sens? Jak wykazały badania, festiwal Lollapalooza nie przyczynił się do wzrostu zakażeń covid w USA.

Według dr Allison Arwady po festiwalu odnotowano 203 zakażenia koronawirusem wśród uczestników. W przeliczeniu na procenty oznacza to, że tylko 0,0004% zaszczepionych uczestników i jedynie 0,0016% niezaszczepionych się zaraziło.

Nie ma dowodów na to, żeby wydarzenie to wpłynęło na epidemiologię covid w Chicago. Przy setkach tysięcy uczestników powinniśmy odnotować do tej pory znaczny wzrost przypadków zachorowań. Oczywiście nadal będziemy monitorować sytuację, jeśli to będzie konieczne. Każda osoba u której w trakcie lub po Lollapaloozie zdiagnozowano covid zostanie poddana analizie – powiedziała Dr Arwady.

Nie wiadomo, czy powyższa polityka Live Nation będzie obowiązywać też w Unii Europejskiej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments