Najnowsze badanie pracowni Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość traci lekko poparcie swoich wyborców. Spadły jednak też notowania Koalicji Obywatelskiej.

PiS traci, ale KO także nie ma powodów do radości

Dziś na Zjednoczoną Prawicę chce zagłosować 37 proc. badanych. To spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z poprzednią falą naszych badań.

Na Koalicję Obywatelską chce zagłosować 24 proc. badanych. To także przekłada się na spadek, choć tylko o 1 punkt.

Z kolei 14 proc. chce mieć w Sejmie reprezentanta z Polski 2050 Szymona Hołowni. To oznacza wzrost o 2 punkty.

Na Konfederację chce zagłosować 10 proc. respondentów (wzrost o 1 punkt.) 1 punkt więcej zdobyła zaś Lewica – teraz wspiera ją 9 proc. badanych.

W Sejmie zabrakłoby posłów z Kukiz’15, PSL i Porozumienia. Na ruch Pawła Kukiza chce zagłosować 2 proc. respondentów. Polskie Stronnictwo Ludowe popiera tylko 1 proc. badanych.

Na Porozumienie chce głosować również 1 proc. respondentów.

Deklarowana frekwencja wynosi 60 proc. – spadek o 2 punkty procentowe.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1082 osób w dniach od 5 do 8 listopada 2021 roku.

Polityka w Polsce jest… nudna?

Co mówią nam te wyniki? PiS nadal jest partią niemal teflonową. Afera dot. śmierci 30-letniej kobiety, która zmarła ponoć temu, że nie dokonano w jej przypadku aborcji, nie przewróciła politycznego stolika.

Kryzys na granicy? Także nie osłabia PiS-u, ani nie nie wzmacnia mocno opozycji.

Pewną nadzieją dla KO i innych partii opozycyjnych jest inflacja, którą odczuwa coraz większa liczba Polaków. Jak jednak widać, nie jest to na tyle ważny dla wyborców czynnik, by nagle przerzucili oni swoje sympatie polityczne z PiS na np. KO.

Wiele wskazuje na to, że na kolejne wybory do Sejmu oraz Senatu poczekamy jeszcze dwa lata. Czy to wystarczy, by opozycja zaczęła wyprzedzać w sondażach PiS? Sytuacja jest na tyle dynamiczne, że ciężko jasno odpowiedzieć na tak postawione pytanie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments