Kolejny polityk komentuje „zwycięski” dla KO sondaż. Czy Tusk ma się z czego cieszyć?

Udostępnij

Przypomnijmy, że wyborcza.pl opublikowała kilka dni temu sondaż, w którym Koalicja Obywatelska ma przewagę nad Prawem i Sprawiedliwością. To pierwsze takie badanie od wielu lat. Tyle że eksperci i polityki podkreślają, że nie ma się z czego cieszyć.

Pułapka pozytywnego myślenia?

W sondażu KO ma 1-proc. przewagę nad PiS. Tyle że badanie otwarcie wyśmiał już Jarosław Kaczyński. Pisaliśmy o tym tutaj.

Teraz wyniki badania skomentował w programie „Onet Rano” współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

— Przestrzegam (…). Z sondażami jest tak, że trzeba obserwować tendencję, a nie fascynować się jednym sondażem — podkreślił.

I faktycznie, patrząc na reakcje polityków KO w social mediach można uznać, że jeden zwycięski dla nich sondaż spowodował, że zaczynają być pewni wygranej w kolejnych wyborach. Tyle że jedno takie badanie nie ma znaczenia – liczy się trend.

Przypomnijmy, że w sondażu Kantar Public, opublikowanym przez Wyborcza.pl, poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości spadło o 3 pkt proc. Partię rządzącą wspiera tylko 26 proc. ankietowanych. Jednocześnie Koalicja Obywatelska „zarobiła” aż 4 pkt proc. i może pochwalić się poparciem na poziomie 27 proc.

Na trzecim miejscu uplasowały się ex aequo Ruch Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Lewica — obie partie z wynikiem 8 proc.

Przestrzegam, naprawdę przestrzegam. Wczoraj ukazał się kolejny sondaż, też z wiarygodnej firmy, który pokazuje 10 proc. różnicy między PiS a PO. Z sondażami jest tak, że trzeba obserwować tendencję, a nie fascynować się jednym sondażem. Tych sondaży w lipcu było osiem, a będą jeszcze — jak przypuszczam — jeden albo dwa. Poczekajmy, zobaczymy — mówił w „Onet Rano” lider Nowej Lewicy.

Podkreślił jednak, że opozycja zaczyna być chyba gotowa do spójnej współpracy.

Mamy kontakt. Wszyscy. Cztery formacje. Robimy zresztą różne rzeczy wspólnie. Jest podpisana umowa z samorządowcami i umowa z KOD-em co do kontroli wyborów. Nie ma tu problemów, tylko błagam, nie przyspieszajcie tych czterech formacji, żeby jutro „coś” natychmiast. Musimy się siebie nauczyć, musimy nabrać do siebie zaufania. To się nie zdarzy jutro — apelował Czarzasty. — Niech pan zauważy, że nikt nikogo nie atakuje. Nie ma języka agresji. Jakby mnie pan zapytał dwa lata temu, pół roku temu, to pewnie by pan nie spotkał uśmiechniętego (…) człowieka, który mówi o swoich przyjaciołach z opozycji same superlatywy — dodał.

Jacek Walewski
Jacek Walewski
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.

Najnowsze

Zobacz również