Prace nad nową tarczą toczą się przede wszystkim w kancelarii premiera, w Ministerstwie Finansów i w Polskim Funduszu Rozwoju (PFR) i mają się ku końcowi – czytamy w środowym „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Czy znamy jednak kolejne szczegóły pakietu?

Tarcza antyputinowska

„Pakiet planowanych rozwiązań ma objąć m.in. kontynuowanie działań mających na celu łagodzenie skutków wzrostu cen. Inflacja stała się obecnie głównym problemem i największym zagrożeniem, łącznie ze scenariuszem stagflacji – mówi nam współpracownik premiera. Dlatego tarcza antyputinowska będzie zawierała w sobie elementy tarczy antyinflacyjnej, która wstępnie miała dotyczyć tylko pierwszego półrocza 2022 r. Trwają dyskusje, czy mają zostać wydłużone na razie na kwartał, czy od razu do końca roku – podaje rozmówca „Dziennika Gazety Prawnej”.

Wiadomo, że rząd planuje m.in. dopłaty do drożejących nawozów. To ma wpłynąć na ceny żywności, a tym samym tłumić rosnącą od dawna inflację

„Resort finansów kończy też prace nad nowelizacją ustawy o Polskim Ładzie. Głównym celem miało być poszerzenie ulgi dla klasy średniej. Jak wynika z nieoficjalnych informacji +DGP+, finał jest bliski, a na tapecie jest nowy pomysł. Ma być prostszy niż to, nad czym do tej pory pracował resort, i zakładać, że obniżki będą miały bardziej powszechny charakter. Argumentem ma być bardzo dobra sytuacja budżetu po styczniu i lutym” – stwierdza w dalszej części tekstu „DGP”.

Kolejnym elementem tarczy antyputinowskiej ma być zabezpieczenie podmiotów, które przed napaścią Rosji na Ukrainę działały na rynkach wschodnich. Do tego dojdzie jeszcze pakiet działań, które mają zachęcić firmy i inwestorów zmuszonych przenieść się z Rosji do przeprowadzki do Polski.

– Pracujemy nad tymi rozwiązaniami. One będą się składały z różnych elementów, a o jednym z nich dyskutowaliśmy już teraz. Chcemy, żeby Unia Europejska pokrywała część różnicy kosztów gazu, który dzisiaj wystrzelił w górę i przemysł europejski, gospodarstwa domowe w Europie, są poszkodowane bardzo. Dlatego chcemy, żeby była pewna maksymalna cena – powiedział niedawno o nowym projekcie rządu premier Mateusz Morawiecki. – Mechanizmy tej ceny muszą być dopracowane – wyjaśnił.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments