Komentarz Pawła Majtkowskiego: Złoty to trzecia najsłabsza waluta świata od początku roku

249

eToroeToro to internetowa platforma inwestycyjna, oferująca zróżnicowane aktywa
finansowe. Miliony zarejestrowanych użytkowników, korzystają z ponad 2000 instrumentów finansowych należących do zróżnicowanych klas, takich jak m.in. akcje, czy kryptowaluty.

Komentarz Pawła Majtkowskiego: Stopy w górę, czy grozi nam stagflacja?

Komentarz Pawła Majtkowskiego, analityka rynków eToro w Polsce:

Złoty to trzecia najsłabsza waluta świata od początku roku

Złoty od początku roku jest trzecią najbardziej osłabiająca się wobec dolar walutą świata. Bardziej osłabił się tytko rosyjski rubel i turecka lira. Jednym ze skutków wojny na Ukrainie jest mocny spadek wartości wszystkich walut z naszej części Europy.

Od początku konfliktu na Ukrainie złoty mocno traci na wartości. 7 marca, w momencie jego największej słabości, 1 euro kosztowało 5 zł, a 1 dolar 4,61 zł. W kolejnych dniach złoty się umacniał, za sprawą kolejnej podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz pewnej stabilizacji sytuacji międzynarodowej, dziś za 1 euro płacimy 4,73 zł, a za dolara 4,30 zł. Jednak pomimo tego, złoty pozostaje trzecią najsłabszą od początku roku walutą świata (spośród istotnych walut) tracąc wobec dolara 7 proc. Bardziej osłabiły się tylko rosyjski rubel (-39 proc.) oraz lira turecka (-10 proc.). Widać, że na osłabienie waluty wpływa
bliskość konfliktu na Ukrainie, bo osłabiły się także forint węgierski (-5 proc), korona czeska, lej rumuński (oba po -4 proc.). Waluty Polski i tych trzech krajów osłabiły się, mimo podwyżek stóp procentowych. Średnia wysokość stóp procentowych w tych krajach wynosi 3,5 proc, czyli tyle, ile obecnie podstawowa stopa w Polsce. Dla porównania, euro także osłabiło się od początku roku wobec dolara o 4 proc., choć w strefie euro stopy nie zostały podniesione i wynoszą 0 proc.

Fundamenty ekonomiczne krajów naszego regionu są stabilne. Choć prognozy wzrostu gospodarczego są obecnie rewidowane w dół – S&P Global Ratings obniżył prognozę wzrostu PKB w Polsce w tym roku z 5 do 3,6 proc. To jednak ryzyko recesji w regionie wydaje się niewielkie. Szczególnie, że niskie kursy walut wpływają na uatrakcyjnienie eksportu. Wzrost gospodarczy może być też wyższy z powodu zwiększonych wydatków związanych z uchodźcami oraz wzrostem wydatków na armię. Region musi sobie radzić natomiast z bardzo wysoką inflacją. Rekordowy jest wzrost zanotowano w Czechach, gdzie inflacja w lutym wyniosła aż 11,2 proc. W Polsce natomiast inflacja, za sprawą obniżki podatków na żywność i paliwa, spadła w lutym do 8,5 proc. (z 9,2 proc. w styczniu).

Słabość w tym roku okazała także szwedzka korona, tracąc 6 proc. wobec dolara. Szwecja także utrzymuje cały czas stopy procentowe na poziomie 0 proc. Funt brytyjski stracił wobec dolara 4 proc., a frank szwajcarski 3 proc. To raczej efekt już samej siły dolara, który wzmacnia się w przededniu pierwszej podwyżki stóp procentowych w USA. Najprawdopodobniej dojdzie do niej już jutro. Dolar zyskuje także w wyniku odpływu aktywów z rynków ryzykownych na rynki bezpieczne. Ten stan może się dalej utrzymywać, jeśli nie dojdzie do deeskalacji sytuacji na Ukrainie.

Chiński juan utrzymał od początku roku swoją wartość wobec dolara. Jest z jednej strony także uważany za bezpieczną przystań w trudnych czasach, ale jednocześnie rząd Chin stara się go obecnie osłabić w obliczu narastających gospodarczych skutków kolejnych lockdownów. Najbardziej wobec dolara zyskały waluty krajów, które są ważnymi producentami drożejących surowców. O 6 proc. wobec dolara umocnił się rand południowoafrykański, a aż o 9 proc. real brazylijski.

eToro

Paweł Majtkowski, eToroPaweł Majtkowski jest analitykiem eToro na polskim rynku, który będzie dzielił się swoim cotygodniowym komentarzem na temat najnowszych informacji giełdowych. Paweł jest uznanym ekspertem rynków finansowych z dużym doświadczeniem jako analityk w instytucjach finansowych. Jest on też jednym z najczęściej cytowanych ekspertów w dziedzinie gospodarki i rynków finansowych w Polsce. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także autorem wielu publikacji z zakresu inwestowania, finansów osobistych i gospodarki.

Informacja o eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 27 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ
platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

Wyłączenie odpowiedzialności:
eToro jest regulowane w Europie przez Cypryjską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd, w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority oraz w Australii przez Australijską Komisję Papierów Wartościowych i Inwestycji. Niniejszy materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym i nie należy traktować go jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji, oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez uwzględnienia
celów inwestycyjnych lub sytuacji finansowej wszelkiego odbiorcy i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi dotyczącymi promowania niezależnych badań. Wszelkie nawiązania do przeszłych lub przyszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub konfekcjonowanego produktu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodne wskaźniki przyszłych wyników. eToro nie składa
żadnych oświadczeń i nie ponosi żadnej odpowiedzialności za prawdziwość lub kompletność treści niniejszej publikacji.

Po dodatkowe komentarze, prosimy o kontakt pod .

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments