Kolejna autostrada bez opłat? Premier podjął decyzję

74
Fragment autostrady po zachodzie słońca

Od 1 lipca opłaty za przejazd samochodów osobowych państwowymi autostradami zostały zniesione. To jednak nie koniec pozytywnych informacji dla kierowców.

Okazuje się, że decyzją premiera Mateusza Morawieckiego Minister Infrastruktury wydał polecenie koncesjonariuszowi autostrady A1 na odcinku Gdańsk-Toruń, by na tym odcinku nie pobierano opłat w wakacyjne weekendy.

W wakacyjne weekendy autostrada A1 z Gdańska do Torunia będzie darmowa Punkt poboru opłat na autostradzie

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek w swoich mediach społecznościowych, że od soboty 1 lipca w weekendy autostrada A1 od Torunia do Pruszcza Gdańskiego będzie całkowicie bezpłatna, żeby „Polacy mogli bez opłat, bezpiecznie i swobodnie dotrzeć na wypoczynek nad polskie morze”.

W efekcie, w weekendy lipca i sierpnia, a także w pierwszy weekend września od godziny 12.00 w piątki do godziny 12.00 w poniedziałki, pobór opłat na autostradzie A1 na popularnym odcinku Gdańsk-Toruń zostanie zawieszony.

Mało tego – w długi weekend sierpniowy bezpłatne przejazdy będą obowiązywały nawet dłużej – od godziny 12.00 w piątek 11 sierpnia do godziny 12.00 w środę 16 sierpnia.

Opłaty na państwowych autostradach 1 lipca zostały zniesione

Warto przypomnieć, że nowelizacja ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym wraz z dniem 1 lipca wprowadziła całkowitą rezygnację z poboru opłaty za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz motocykli.

Nadal jest natomiast pobierana opłata elektroniczna przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej od pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów poruszających się tymi odcinkami autostrad. Bramki na punkcie poboru opłat na autostradzie

Zgodnie z uzasadnieniem rządu, celem zniesienia opłat za państwowe autostrady jest utrzymanie bądź zwiększenie możliwości komunikacyjnych obywateli oraz zmniejszenie faktycznych wydatków, które ponoszą kierowcy samochodów osobowych.

Przed 1 lipca kierowcy płacili za przejazdy dwoma odcinkami autostrad zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Były to odcinki A2 Konin-Stryków oraz A4 Wrocław-Sośnica.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments