Kogo widzimy w roli prezydenta? [SONDAŻ]

168

Z najnowszego sondażu wynika, że Polacy najchętniej na fotelu prezydenta widzieliby Rafała Trzaskowskiego. Za nim znalazł się Patryk Jaki.

Kto będzie kolejnym prezydentem?

Andrzej Duda nie może już kandydować na prezydenta w 2025 r. Kto go zastąpi?

Pracownia Kantar Public w dniach 24-27 czerwca przeprowadziła sondaż na zlecenie mPress.pl. Respondenci zostali zapytani o to, na kogo zagłosowaliby w wyborach prezydenckich, jeśli te zostałyby zorganizowane w najbliższą niedzielę.

W sondażu ujęto: Rafała Trzaskowskiego, Patryka Jakiego, Szymona Hołownię, Krzysztofa Bosaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza i Roberta Biedronia. Najwięcej osób (18 proc.) zagłosowałoby na Trzaskowskiego. Dopiero za prezydentem Warszawy znalazł się polityk Prawa i Sprawiedliwości i obecny europoseł Patryk Jaki (11 proc.) oraz lider Polski 2050 Szymon Hołownia (9 proc.).

Z kolei szef Platformy Obywatelskiej i były premier Donald Tusk uplasował się poza podium. Popiera go tylko 8 proc. ankietowanych. Na Krzysztofa Bosaka zagłosowałoby 4 proc. badanych. Po 2 proc. otrzymali Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL oraz Robert Biedroń z Lewicy. Co jednak ważne, najwięcej ankietowanych (aż 30 proc.) wskazało, że zagłosowałoby na innego kandydata. Zdania w tym temacie nie miało 15 proc. respondentów.

Walka o władzę

Już jesienią przyszłego roku w Polsce rozpocznie się nowa gra o tron. Opozycja będzie miała szanse odbicia Sejmu, a potem Pałacu Prezydenckiego.

W 2015 r. to właśnie sukces Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich rozpoczął zwycięski marsz PiS-u po władze. Teraz najpierw odbędą się wybory parlamentarne. Dlatego są tak kluczowe dla wszystkich partii.

PiS wygra raczej wybory do Sejmu, ale nie jest pewne, czy wywalczy odpowiednią liczbę mandatów, by rządzić. Kołem ratunkowym może być koalicjant – Konfederacja albo część posłów z PSL.

Samo KO ma też swoje problemy. W PO o władzę walczą Tusk i Trzaskowski. Ten drugi zaczyna chyba jednak czekać na „wykrwawienie się” byłego premiera, który powoli traci czar „wybawcy na białym koniu”, który może pokonać PiS. Wiele wskazuje na to, że PO nie prześcignie do roku PiS-u w sondażach. Będzie to kompromitacją Tuska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments