Kogo uważamy za polityka roku?

343
Andrzej Duda

W ramach najnowszego sondażu CBOS sprawdzono, kogo Polacy uważają za polityka roku (zarówno polskiego, jak i zagranicznego). Co znamienne, w przypadku krajowych polityków, ponad połowa badanych nie wiedziała, kogo wskazać.

Polityk roku

„Któremu z polskich polityków należy się miano polityka roku”, zapytał CBOS.

W odpowiedzi na powyższe pytanie 12% ankietowanych wskazało prezydenta Andrzeja Dudę. Za nim znaleźli się premier Mateusz Morawiecki i szef Platformy Obywatelskiej Donald Tusk (obaj po 6%). Nieco gorzej wypadł prezes PiS Jarosław Kaczyński. Otrzymał 5% głosów. 4% wskazało prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego i lidera Polski 2050 Szymona Hołownie (2%). Minister MON Mariusz Błaszczak, lider Nowej Nadziei (wcześniej partia KORWiN) Sławomir Mentzen, lider narodowców Krzysztof Bosak i poseł Grzegorz Braun otrzymali po 1%. Na innych polityków – nie podanych z imienia i nazwiska – oddało głos 6% respondentów.

Co jednak ważne, ponad połowa badanych (55%) nie wskazała żadnej osoby ze świata polityki. 1% ankietowanych odmówiło odpowiedzi.

Zagraniczny polityk roku

To jednak nie koniec. Pracownia zadała też pytanie, „któremu z zagranicznych polityków, działających na arenie światowej, należy się miano polityka roku”. Jak łatwo było przewidzieć tytuł przyznano prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu (20% głosów). Na drugim miejscu znalazł się prezydent USA Joe Biden (15%).

Ten pierwszy zasłynął np. tym, że pozostał na Ukrainie, gdy kraj ten zaatakowała Rosja. Podniósł tym morale swoich wojsk i obywateli. Niektórzy eksperci, np. Jacek Bartosiak, sądzą, że był to moment przełomowy w inwazji Rosji na naszego wschodniego sąsiada.

Na kolejnych miejscach znaleźli się kolejno: były amerykański prezydent Donald Trump, były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, lider PO Donald Tusk (traktowany, jak widać, też jak polityk międzynarodowy, a nie tylko polski), premier Węgier Victor Orban, była kanclerz Niemiec Angela Merkel (każdy z nich po 1 %).

Z kolei na innych polityków, których nazwisk jednak nie podano, wskazało 2% respondentów. 18% ankietowanych nie wskazało żadnego zagranicznego polityka. 38% przyznało, że nie ma zdania w tej kwestii. 1% ankietowanych odmówiło odpowiedzi.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments