Kiedy żyło się lepiej: za Tuska czy za Kaczyńskiego?

887
Jacek Kurzępa pis sondaż

Social Changes przygotowało dla portalu wpolityce.pl ciekawe badanie. Polaków zapytano, czy poziom życia pod względem materialnym jest wyższy teraz, czy był za czasów rządów Donalda Tuska. Jakie uzyskano wyniki? Mało zaskakujące…

Poziom życia w Polsce teraz i przed 2015 rokiem

Jak wynika z badania, 36 proc. respondentów zgadza się ze stwierdzeniem, że ich ogólny poziom życia pod względem materialnym jest lepszy dziś niż w czasie rządów Donalda Tuska, czyli przed 2015 r.

Z kolei 25 proc. ocenia, że ich ogólny poziom życia pod względem materialnym był lepszy za czasów rządów Donalda Tuska, przed 2015 r., niż jest teraz. Aż 37 proc. badanych nie potrafiło jasno odpowiedzieć na to pytanie.

Co ciekawe, w sondażu uwzględniono preferencje polityczne jego uczestników. Co nie powinno być wielkim zaskoczeniem, aż 82 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości jest zdania, że lepiej żyje im się teraz. Przeciwnego zdania jest jedynie 7 proc. zwolenników partii Jarosława Kaczyńskiego.

Zgoła inaczej wyglądają wyniki, jeśli przeanalizujemy odpowiedzi wyborców Koalicji Obywatelskiej. Aż 76 proc. uważa, że lepiej pod względem materialnym żyło im się w czasach poprzedniego rządu, czyli gabinetu PO-PSL. Podobnego zdania jest 43 proc. sympatyków Polski 2050 Szymona Hołowni.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków, W badaniu w dniach 6-9 sierpnia wzięło udział N=1083 osób.

Rozwój gospodarczy to proces

Czy osoby, które uważają, że za czasów rządów PO było im gorzej, mają rację? Z pewnością to kwestia mocno subiektywna. Warto jednak zauważyć, że rozwój gospodarczy każdego kraju to proces. Na tej podstawie można uznać, że rządowi Zjednoczonej Prawicy jest prościej prowadzić prosocjalną politykę, niż było to w przypadku gabinetu PO-PSL.

Wyniki pokazują też, że lepiej rząd Donalda Tuska oceniają zwolennicy obecnej opozycji. Podobne zjawisko widać w przypadku wyborców PiS. Pokazuje to, że ocena sytuacji materialnej w pewnym sensie zależy od naszych preferencji wyborczych.

Warto jednak też dodać, że PiS uruchomił szereg programów socjalnych z czołowym 500+.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments