Czy inwestowanie w nowe technologie się opłaca?

1704
Grafika prezentująca rozwój nowych technologii

Digitalizacja i automatyzacja współczesnego świata cały czas przyspiesza. Wydaje się więc, że jeśli firmy nie będą inwestować w innowacje technologiczne, to ich dalszy rozwój okaże się niemożliwy. Konkurencja na rynku na pewno na tym polu nie zamierza odpuszczać, a klienci także mają coraz większe wymagania. Niezależnie od branży w jakiej prowadzimy biznes, schemat pozostaje ten sam. A jeśli cały świat idzie do przodu, to stojąc w miejscu może się okazać, że w rzeczywistości się cofamy.

Czy zatem inwestowanie w nowe technologie to już obecnie konieczność, nawet gdy mowa o małych przedsiębiorstwach? O wdrożeniu jakich rozwiązań warto tutaj pomyśleć? Przekonamy się poniżej:

Dlaczego warto inwestować w nowe technologie?

Jak już zostało wspomniane, brak inwestycji w nowe technologie, zwłaszcza te z zakresu IT, to częsta blokada, która wprost uniemożliwia rozwój biznesowy. Dwa najbardziej widoczne trendy we współczesnym biznesie to digitalizacja i automatyzacja. Jeśli nasza firma nie będzie inwestować w nowe technologie, nie zdoła nadążyć za światem i konkurencją.

Taką zależność wykazują nawet badania. Okazuje się, że 65% firm, które wdrożyło nowoczesne rozwiązania IT odnotowało zwiększone zyski w krótkim czasie. Firmy te zdołały także poprawić swoje relacje z klientami i organizację biznesową. Po prostu wyprzedziły one swoich rywali na rynku i uzyskały bezcenną przewagę konkurencyjną. O jakich nowych technologiach tutaj mowa?

W jakie nowe technologie inwestują polskie firmy?

Inwestowanie w nowe technologie przez polskie przedsiębiorstwa przybiera różne formy. Mowa tu przede wszystkim o udoskonalaniu infrastruktury IT, tworzeniu aplikacji, zabezpieczaniu danych i wdrażaniu rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa czy inwestowaniu w sztuczną inteligencję. Inwestowanie w nowoczesne technologie oznacza także zakup nowoczesnych narzędzi, oprogramowania i aplikacji biznesowych, mających na celu usprawnienie naszego biznesu na każdym jego etapie działania.

Rozwój Internetu i urządzeń mobilnych sprawił, że część technologii z miejsca stała się przestarzała i niepraktyczna. Wyjście naprzeciw technologicznym trendom, pozwoli nie tylko utrzymać przy sobie klientów, którzy oczekują stosownych innowacji, ale też pozwoli usprawnić i ułatwić prawidłowe funkcjonowanie biznesu – niezależnie w jakiej branży działamy.

Inwestowanie w AI Sztuczna inteligencja

Sposobów na wykorzystanie sztucznej inteligencji w biznesie jest naprawdę wiele. Przede wszystkim bywa ona pomocna w analizie danych i automatyzacji procesów w firmie. Widać to szczególnie wyraźnie po branży finansowej czy e-commerce. Zakłada się, że do 2025 roku sztuczna inteligencja może zwiększyć rentowność w sektorze sprzedaży o blisko 60%. Wachlarz możliwości i usprawnień jakie przynosi sztuczna inteligencja stale rośnie i to w bardzo szybkim tempie. W oparciu o AI tworzy się coraz bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa, zarządzania i analizy.

Inwestowanie w specjalistyczne oprogramowanie IT

Specjalistyczne oprogramowanie umożliwia skuteczne i wygodne zarządzanie wybranymi procesami firmowymi. Coraz nowsze i lepsze aplikacje dają coraz większe możliwości, zwłaszcza że część z nich powstaje jako odpowiedź na konkretne potrzeby rynku, dostawców usług i klientów. Każda branża ma własne dedykowane oprogramowanie. Co chwilę pojawiają się jakieś nowe narzędzia, które oferują jeszcze większe możliwości. Na pewno część z nich już wykorzystujecie w swoich firmach i możecie potwierdzić jak dużo dają.

Inwestowanie w fotowoltaikę Zamontowane panele fotowoltaiczne

Szczególnym rodzajem nowej technologii, która w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością i całe mnóstwo firm decyduje się w nią inwestować, jest fotowoltaika. Stan środowiska naturalnego cały czas się pogarsza, a ceny prądu – zwłaszcza dla przedsiębiorców – rosną w iście szokującym tempie. Z tego powodu coraz więcej firm, zwłaszcza tych z sektora małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na inwestycję w rozwiązania umożliwiające pozyskiwanie czystej energii elektrycznej ze słońca. Instalacja tego typu możliwa jest w większości miejsc – po prostu odpowiednie panele montuje się na dachach nieruchomości, następnie pochłaniają one energię z promieni słonecznych, a podpięty pod nią inwerter konwertuje ją na prąd.

W efekcie firmy w ten sposób produkują część energii elektrycznej samodzielnie, więc co za tym idzie obniżają swoje koszty produkcji, a także stałe koszty prowadzenia działalności. Co więcej, zarówno Unia Europejska, jak i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferują liczne formy dofinansowania instalacji fotowoltaicznych dla małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki czemu inwestowanie w nowe technologie produkujące odnawialną, czystą energię okazuje się jeszcze bardziej opłacalne.

Zalety inwestowania w nowe technologie

Podsumowując powyższy tekst, inwestowanie w nowe technologie wiąże się z takimi zaletami, jak:

 • Uzyskanie bezcennej przewagi konkurencyjnej (albo dotrzymanie kroku konkurencji, jeśli jako pierwsza zainwestowała w innowacyjne rozwiązania)
 • Wyróżnienie się na rynku
 • Usprawnienie kluczowych procesów firmowych
 • Automatyzacja procesów firmowych
 • Rozwój oferty i poprawa wyników sprzedażowych
 • Spełnianie coraz bardziej wymagających oczekiwań swoich klientów
 • Podążanie za trendami, co pozytywnie wpływa na wizerunek firmy
 • Utrzymanie i poprawa bezpieczeństwa danych
 • Lepsze zarządzanie działaniami i obsługa klienta
 • Budowanie długofalowej strategii rozwoju firmy
 • Zmniejszenie kosztów firmowych
 • Sprawniejsza komunikacja wewnętrzna i zewnętrzna
 • Dostosowanie się do zmian zachodzących na rynku

Nie da się więc zaprzeczyć, że inwestowanie w nowe technologie niesie za sobą niezwykle szerokie spektrum korzyści, przez co wydaje się ono absolutnie niezbędne, aby w przyszłości móc dalej rozwijać swój biznes i osiągać sukces w swojej branży. W konsekwencji, z całą pewnością dołączenie do rewolucji technologicznej już teraz będzie się opłacać.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments