Każdy, kto wychował się w latach 90., pamięta kasety magnetofonowe. Nagrywało się na nie ulubione piosenki, zaś w dobie drogich płyt CD – a początkowo nawet ich braku na rynku – był to stosunkowo tani, a przez to popularny nośnik muzyki. Teraz zaś kasety – śladem płyt winylowych – będą chyba przeżywały swój renesans.

Skok sprzedaży kaset

Jak podaje „Official Charts Company”, w pierwszej połowie 2020 roku sprzedano ponad 65 tysięcy kaset magnetofonowych. Mało? Może i tak, ale to ponad dwa razy więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku. Oznacza to więc, że jeśli ten trend się utrzyma, do końca roku sprzedane zostanie ponad 100 tysięcy takich – mocno przecież archaicznych w dobie cyfryzacji – nośników. Skalę zmiany trendu na rynku niech odda informacja o tym, że ostatni raz 100 tysięcy kaset magnetofonowych sprzedano w 2003 roku.

Geneza mody na kasety

Dlaczego jednak na rynku widać taką zmianę? W przypadku winyli można było to tłumaczyć specyficznym, „głębszym” i „cieplejszym” brzmieniem, jakie można wygenerować z tego typu płyt. W kwestii kaset sprawa jest już bardziej skomplikowana, bowiem dźwięk na nich zapisywał się w gorzej jakości. Zapewne każdy, kto słuchał jakiś nagrań w latach 90. na kasecie, a potem na płycie CD, był w szoku ile dźwięków „gubiła” taśma.

Mimo tego już w 2016 r. podczas sezonu świątecznego sprzedaż kaset magnetofonowych wzrosła o 140 proc. w porównaniu z sezonem z 2015 r. Amerykańska wytwórnia i właściciel platformy streamującej muzykę, marka Bandcamp odnotowała w 2016 roku wzrost sprzedaży kaset o 46 proc.

Na kasety ponownie zaczęli zwracać uwagę giganci. Metallica, gdy wydawała reedycję swojego kultowego albumu „Master of Puppets”, wzbogaciła imponujący box dla fanów o kasetę z zapisem jednego ze swoich występów z tego okresu.

Możliwe, że dziś renesans kaset jest związany z pewną nostalgią dot. tego nośnika. Zapewne dzisiejsi 30- i 40-latkowi zatęsknili za charakterystycznym szumem, jaki generowała taśma, nim zaczęła być odtwarzana muzyka (ten zresztą był lekko słyszalny także w czasie słuchania piosenek).

W latach 90. świat oszalał na punkcie kaset też dzięki walkmanom, które umożliwiły słuchanie ulubionych artystów w czasie podróży. Możliwe, że wkrótce powróci też moda na tego typu urządzenia.

Dziś sentyment do lat 90. wyraźnie widać w popkulturze np. w topowym serialu „Strange Things.”

Poprzedni artykułMotywuję, zatrudniam, zwalniam. Jak przedsiębiorcy zarządzają zespołami w czasie pandemii
Następny artykułSrebro najdroższe od 4 lat!
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments