Robert Wojciechowski z Izby Gospodarczej Blockchain i Nowych Technologii w rozmowie ze Stanisławem Wołochem, CEO Quark – Sieć Kantorów Bitcoin, tłumaczy, jak dziś działają kantory i giełdy z rynku kryptowalut.

Kantory i giełdy na polskim rynku bitcoina

W tym roku obserwujemy bardzo mocny wzrost kursu BTC. W marcu za 1 bitcoina płacono ok. 4000 USD. Dziś – czyli pod koniec 2020 r. – aż 27 800 USD. W przeliczeniu na złotówki daje to ponad 100 000 zł. A wiele wskazuje na to, że to nie koniec tej hossy, która w 2021 r. może przerodzić się w nową bańkę na kryptowalutowych aktywach.

Wszystko to, co widzimy na tym rynku, skutkuje skokiem popularności kryptowalut, które najczęściej kupujemy na giełdach online czy w stacjonarnych kantorach. Robert Wojciechowski postanowił więc dowiedzieć się od Stanisława Wołochowa z Quark, sieci kantorów, jak w praktyce działają kantory i giełdy z rynku kryptowalut.

W naszym wypadku to [działalność na rynku] znacząco się nie zmieniła – twierdzi Wołoch, pytany o to, jak na jego firmę wpływają nowe regulacje dot. też rynku sprzedaży cyfrowych walut.

Podkreśla jednak, że przy każdej transakcji, jaka przekracza 15 000 euro, kantor musi zapytać klienta o pochodzenie środków i poprosić o dane personalne. Następnie firma jest zobowiązana odesłać takie dokumenty do stosownego urzędu.

Oszustwo na wnuczka

Jeżeli jednak kwota jest niższa, kantor i tak nierzadko spisuje dane klienta, ale tylko w przypadku, gdy pracownik ma wątpliwości co do pochodzenia środków, jakie ten chce sprzedać. Jak dodaje Wołoch, najczęściej takie procedury przeprowadza się w przypadku osób starszych, które nie “wyglądają na geeków”, a chcą kupić bitcoiny.

Zdarzyły się nam dwie wypadki “oszustwa na wnuczka” – twierdzi CEO Quark. – Jesteśmy bardziej uważni, niż byliśmy parę lat temu – dodał.

Zauważył też, że rozbijanie jednej dużej transakcji na kilka mniejszych nie jest dobrym pomysłem, bowiem i tak może wzbudzić niepokój pracownika, w efekcie czego ten też będzie chciał spisać dane osoby sprzedającej bitcoiny.

Więcej dowiecie się z video:

Poprzedni artykułRynek Agetech osiągnie 2 biliony USD
Następny artykułAdam Glapiński sugeruje, że NBP dodatkowo zetnie stopy proc.
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments