Już teraz w Polsce mamy niemal zerowe stopy proc.. Efekt? Oszczędni Polacy rezygnują z trzymania pieniędzy na lokatach terminowych, które nie gwarantują im już zysku. Biorąc pod uwagę inflację, gwarantują… stratę. To jednak nie koniec problemów. Prezes NBP, Adam Glapiński, przyznał właśnie, że bank centralny, jakim zarządza, bierze pod uwagę dalsze obniżki stóp proc..

Adam Glapiński: dalsze cięcia możliwe już 1 kw. 2021 r.

W pierwszym kwartale 2021 r. możliwe jest dalsze obniżenie stóp procentowych, prowadzimy w NBP odpowiednie analizy możliwych okoliczności i potencjalnych skutków takiego obniżenia – przekazał prezes NBP Adam Glapiński w rozmowie z „Obserwatorowi Finansowym”.

Jak dodał, „obecny poziom stóp procentowych jest właściwy i najlepiej odpowiada obecnej sytuacji”, ale, jak podkreślił, polski bank centralny musi przygotować się na inne scenariusze – łącznie z tym, że początkiem 2021 r. ponownie zetnie stopy proc..

Przypomnijmy zaś, że już na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

PAP Biznes zapytał wcześniej ekonomistów, jakie są ich prognozy dot. polityki monetarnej NBP na rok 2021. Ci oczekiwali, że RPP utrzyma stopy proc. na niezmienionym poziomie do czerwca 2022 r.

Eryk Łon – prawdziwy szef NBP?

Co ciekawe, coraz więcej faktów świadczy o tym, że warto czytać artykuły prof. Eryka Łona. Ten kontrowersyjny członek Rady Polityki Pieniężnej już jesienią sugerował, że jest możliwe dalsze cięcie stóp proc.. W artykule, jaki napisał dla Radia Maryja, stwierdził:

„Mogą się jednak oczywiście zdarzyć takie sytuacje, w których konieczne byłoby dokonanie dalszego złagodzenia polityki pieniężnej, w tym zredukowanie poziomu stóp procentowych. Nie wykluczam, że w przypadku pojawienia się znacznej groźby silnego spadku nastrojów konsumenckich możliwe byłoby zgłoszenie przeze mnie wniosku o obniżenie stóp procentowych naszego banku centralnego.”

Prognozował też, że inne banki centralne także mogą ciąć stopy proc.:

„Można powiedzieć, że następuje swoiste oczekiwanie. Wyraźnie jednak widać, iż przedstawiciele banków centralnych dają do zrozumienia, iż w razie pojawienia się negatywnego scenariusza gospodarczego gotowi są działać szybko i radykalnie.”

Poprzedni artykułKantory kryptowalut w dobie regulacji i zmian ceny bitcoina [VIDEO]
Następny artykułKoniec roku i zmiany cen na stacjach paliw
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments