Już wkrótce naklejki rejestracyjne na szybie samochodu będą nieobowiązkowe

Kierowca Bolt

Dziś jeszcze wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce posiadają naklejki rejestracyjne. Obowiązek ten wynika wprost z przepisów, a konkretniej z ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jednak już 4 września 2022 roku wchodzi w życie kolejna część pakietu deregulacyjnego. Dla kierowców oznacza to jedno – koniec obowiązku posiadania naklejki rejestracyjnej na szybie samochodu. Zniknie także karta pojazdu.

Koniec z naklejkami rejestracyjnymi na szybach Kobieta trzyma dowód rejestraycjny

4 września naklejki rejestracyjne przestaną być wydawane w urzędach razem z tablicami rejestracyjnymi. Nie będą również musiały być one naklejone na szybach pojazdów, które zostały zarejestrowane już wcześniej. Kierowcy, którzy się na to zdecydują, będą więc mogli usunąć ją z przedniej szyby.

Od tego dnia karty pojazdu i ich wtórniki wydane na obecnych zasadach stracą ważność. W razie sprzedaży lub przeniesienia na inną osobę własności zarejestrowanego samochodu zniknie również obowiązek przekazywania karty pojazdu kolejnemu właścicielowi. Urzędy także zaprzestaną wydawania tego dokumentu.

Kierowcy zaoszczędzą

Rezygnacja z karty pojazdu i nalepki kontrolnej przyniesie oszczędności zmotoryzowanym rejestrującym pojazdy. Od 4 września osoba rejestrująca pojazd sprowadzony z zagranicy zaoszczędzi aż 94,5 PLN – w tym 75 złotych za kartę pojazdu, 18,5 PLN za nalepkę kontrolną oraz złotówkę za opłatę ewidencyjną.

W efekcie od 4 września koszt zarejestrowania samochodu osobowego będzie wynosił 161,50 PLN. Dziś jeszcze wynosi 256 złotych. Natomiast w przypadku rejestracji samochodu już wcześniej zarejestrowanego w kraju oszczędność wyniesie 19 złotych.

Już niebawem nowe naklejki na szybę? strefa czystego transportu

Warto wiedzieć, że w tym roku zatwierdzono nowy wzór naklejek na szybę. Są obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcą wjechać do tak zwanej Strefy Czystego Transportu. W tym momencie w Polsce nie istnieje co prawda ani jedna taka strefa, ale już niebawem może się to zmienić. Włodarze wielu polskich miast zapowiadają bowiem wprowadzenie takich stref.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments