Lider PiS twierdzi, że dziś nie ma co liczyć na obniżanie akcyzy, co mogłoby zmniejszyć ceny paliw.

Kaczyński o akcyzie

Wicepremier i prezes PiS Jarosław Kaczyński był gościem RMF FM. Był pytany, czy rząd powinien rozważyć możliwość obniżenia stawek akcyzy na paliwa, aby doprowadzić do spadu ceny benzyny.

Nie powinno się ograniczać dochodów państwa, a akcyza to jest jeden z poważnych elementów dochodu państwa, szczególnie właśnie akcyza z benzyny. Dla dokonania w Polsce zmian pozytywnych, pozytywnych dla ogromnej większości społeczeństwa, w gruncie rzeczy tak naprawdę dla całego społeczeństwa, dlatego ci, którzy żyją – proszę wybaczyć potoczny język – z cwaniactwa, ci rzeczywiście mogą na tym stracić, cała reszta – to jest ogromna większość – na tym zyska, to jednak wymaga pieniędzy, więc ja bym tutaj dochodów państwa nie obniżał, natomiast sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze trochę ograniczyły swoją ekspansję dochodową – powiedział.

Co ciekawe, jeszcze kilka lat temu, gdy był w opozycji, mówił coś innego:

 

Jego zdaniem ceny paliwa mogą spaść, ale dzięki zastosowaniu innych metod.

Sądzę, że coś takiego się stanie, będę za tym optował. Obniżenie akcyzy nie jest jedyną metodą, aby obniżyć tę cenę – mówił. – Natomiast sugerowałbym, żeby różnego rodzaju podmioty gospodarcze troszkę ograniczyły swoją ekspansję dochodową – dodał.

O inflacji

W jego ocenie obecny poziom inflacji w Polsce może już niepokoić, więc trzeba dążyć do jej opanowania.

Ta sytuacja szybko się zmieni, ale przy pomocy takich metod, które będą i efektywne, i jednocześnie nie będą naruszały innych naszych planów, bo to są plany prospołeczne. Trzeba dążyć do tego, aby opanować inflację. Tutaj już Narodowy Bank Polski, niektórzy mówią, że za późno inni uważają, że to właściwy moment, podniósł stopy. Trzeba, jeszcze raz to powtarzam, podjąć inne decyzje i sądzę, że to jest możliwe – powiedział.

Dodał, że dziś sporo czynników powoduje wzrost inflacji.

Mnie prezes Glapiński, jeżeli chodzi o przyczyny inflacji, przekonuje. Natomiast ucieszyłem się, że decyzję już podjął i że była to decyzja nie o 25 pkt. w górę, jak to postulowano przedtem, ale (…) taka jak na obecne warunki dosyć radykalna – powiedział dalej Kaczyński.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments