Jakie znaczenie mają dodatki do domu?

406
dekoracje do domu

Część osób lubi nowoczesne wnętrza, kiedy inni decydują się na bardziej przytulny wystrój. Niezależnie od preferencji co do stylu wnętrza, ogromną rolę odgrywają dodatki i dekoracje. Ale kiedy najchętniej dekorujemy dom? Jakie dodatki nigdy nie wychodzą z mody i ile wydajemy na nie pieniędzy?

Co dają dekoracje w domu?

Dodatki do domu często bywają niedoceniane, kiedy tak naprawdę odgrywają istotną rolę w dekoracji wnętrza. To właśnie dzięki nim dom lub mieszkanie nabiera charakteru. Przede wszystkim dodatki do domu sprawiają, że aranżacja przestrzeni jest bardziej estetyczna i przyjazna mieszkańcom. Dzięki dekoracjom możemy wprowadzić do domu własny styl, kolory i motywy, które odzwierciedlają nasze gusta i preferencje. Może to odgrywać istotną rolę zwłaszcza dla osób, które wynajmują mieszkanie.

dekoracje do domuCo ciekawe dekoracje wpływają także na nastrój. Dodatki do domu mogą pomóc w stworzeniu ciepłej i przytulnej atmosfery. Dzięki temu mieszkańcy mogą poczuć się bardziej komfortowo. Odpowiednio dobrane dekoracje mogą sprawić, że będziemy mieć więcej energii i lepszy nastrój.

Dekoracje to nie tylko figurki i poduszki, często pełnią funkcję wyjątkowych pamiątek. Dodatki do domu mogą przypominać o ważnych momentach z naszego życia lub wyjątkowych osobach. Natomiast rośliny, które też możemy zaliczyć do dekoracji, mają działanie prozdrowotne, ponieważ są naturalnymi filtrami powietrza.

Poza tym dekoracje mogą pełnić funkcję praktyczną. Przykładem może być składany stolik lub półka, które sprawiają, że w mieszkaniu jest więcej przestrzeni. Innym praktycznym dodatkiem jest oświetlenie. Lampy z jednej strony są gustowną dekoracją, z drugiej pozwalają na lepsze doświetlenie pomieszczenia.

Niektórzy przykładają dużą wagę do dekoracji w domu, kiedy inni nie zwracają na nie większej uwagi. Jednak są pewne miesiące i okazje, w czasie których chętnie ozdabiamy nasze wnętrza.

Kiedy najchętniej dekorujemy dom?

Część osób lubi dekorować swój dom na bieżąco, zmieniając dekoracje w zależności od pory roku lub okazji, inni robią to rzadziej, ale za to na większą skalę. Znajdą się też osoby, które w ogóle nie czują potrzeby dekorowania domu. Czasem kupujemy dodatki, kiedy decydujemy się na zmianę aranżacji mieszkania na przykład w czasie remontu.

dekoracje do domuW Polsce chętnie dekorujemy domy z okazji najróżniejszych świąt. Między innymi często decydujemy się na przyozdobienie domu z okazji Bożego Narodzenia. Najważniejszym elementem jest oczywiście choinka, ale wiele osób stawia także na wieńce i najróżniejsze figurki. Poza tym z okazji Bożego Narodzenia w domach często pojawia się dodatkowe oświetlenie w postaci lampek.

Inną okazją, która sprawia, że w naszych domach pojawia się więcej dekoracji, jest Wielkanoc. W tym czasie królują koszyczki z pisankami i zajączki. Wiele osób umieszcza w wazonach bazie, a czasem także palmy. Co ciekawe coraz częściej w Polsce możemy zauważyć także dekoracje związane z Halloween.

Dekoracje związane z konkretnymi świętami zostają z nami tylko na jakiś czas, jednak niektóre dodatki są ponadczasowe i to właśnie w nie warto inwestować. Które dodatki są warte naszych pieniędzy?

Najpopularniejsze dodatki do domu

Część dodatków służy nam do wprowadzenia klimatu dopasowanego do poszczególnych świąt. Niektóre dodatki są jedynie chwilowym trendem, kiedy inne mogą być uważane za ponadczasowe, ponieważ pasują do różnych stylów, są funkcjonalne i użyteczne. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

 • dekoracje do domuZegar ścienny — zegary mogą być pięknym dodatkiem do każdego pomieszczenia, a ponadto są bardzo przydatne w codziennym życiu.
 • Obrazy lub reprodukcje — dzieła sztuki są ponadczasowe i między innymi dlatego pasują do różnych stylów wnętrz.
 • Lampy — mogą dodać wnętrzu charakteru, a jednocześnie są niezwykle przydatne na co dzień.
 • Dywany — mogą dodać ciepła i przytulności do pomieszczenia.
 • Ceramiczne wazony i doniczki — dzięki swojej uniwersalności ceramiczne wazony i doniczki idealnie sprawdzą się w różnych wnętrzach. To stylowe dodatki, które jednocześnie są funkcjonalne.
 • Drewniane meble — meble wykonane z drewna są trwałe i ponadczasowe.

Poza dekoracjami, które zostaną z nami przez lata, często inwestujemy w dodatki, które aktualnie są w modzie. Oczywiście każda osoba dobiera ozdoby według własnych preferencji, jednak jest kilka trendów, które obecnie cieszą się dużą popularnością:

 • naturalne materiały takie jak drewno, kamień, cegła,
 • rośliny, szczególnie donice z sukulentami lub kaktusami,
 • tekstylia takie jak pledy, poduszki, dywany,
 • dekoracje do domuozdoby z kamieni szlachetnych i minerałów,
 • ozdoby z betonu,
 • retro, vintage i styl industrialny,
 • elementy skandynawskiego stylu w aranżacji wnętrz.

Platform Homebook.pl sprawdziła, jak często Polacy decydują się na całkowitą zmianę aranżacji wnętrza. Okazuje się, że na remont decydujemy się mniej więcej co 2-3 lata. A jak wyglądają wydatki Polaków na dekoracje?

Ile Polacy wydają na dekoracje do domu?

W zależności od możliwości finansowych i potrzeb poszczególnych osób wydatki na dekoracje mogą wyglądać różnie. Na sezonowe dodatki i odświeżenie wnętrza Polacy wydają od 100 zł do 500 zł. Natomiast na drobne dekoracje przeznaczamy nie więcej niż 100 zł. Oczywiście znajdą się też osoby, które są w stanie wydać nawet 3 tys. zł na nowe dekoracje do domu.

Sporo Polek i Polaków, zamiast kupować całkiem nowe dodatki, wykorzystuje dekoracje z poprzednich lat. Między innymi decydujemy się na to w czasie najróżniejszych świąt.

Dekoracje mają znaczenie

Dodatki we wnętrzach czasem są niedoceniane. Dekoracje dopełniają aranżację, mogą wpływać na nasz nastrój, a czasem nawet na zdrowie. Dzięki dekoracjom możemy wprowadzić do domu własny styl, co może mieć ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli wynajmujemy mieszkanie. Poza tym dodatki mogą być też pamiątkami, które przypominają nam o wyjątkowych wydarzeniach lub ważnych osobach.

Część osób dekoruje dom na co dzień, a dodatki zmieniają się wraz z porami roku. Inni w ogóle nie zwracają uwagi na dekoracje. Jednak wiele osób ozdabia wnętrze z okazji najróżniejszych świąt. Na dekoracje sezonowe i związane ze świętami Polacy wydają mniej więcej od 100 zł do 500 zł. Jednak zdarzają się osoby, które są w stanie wydać na dodatki do domu nawet kilka tysięcy. Natomiast na drobne dekoracje nie wydajemy więcej niż 100 zł. Mimo wszystko wiele osób do zmiany aranżacji wnętrza wykorzystuje dodatki z poprzednich lat.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments