Jakie zmiany podatkowe dla przedsiębiorców ma przynieść Polski Ład?

636

Nowy Polski Ład wprowadza szereg znaczących zmian dotyczących życia społeczno-gospodarczego. Wiele z nich dotyczy kwestii podatkowych. Dotkną one wszystkich przedsiębiorców. Warto więc wiedzieć, jakie nowości czekają nas od 2022 roku i kto może zyskać, a kto stracić na zapowiadanych zmianach.

Co zmieni Nowy Polski Ład?

Nowy Polski Ład to program skupiający się na zagadnieniach z zakresu społeczeństwa i gospodarki. Jego celem jest wprowadzenie istotnych zmian w takich obszarach jak ochrona zdrowia, podatki, emerytury, mieszkania i inwestycje. Z perspektywy przedsiębiorców najważniejsze są kwestie podatkowe oraz te związane ze składką zdrowotną. To one wpłyną na dochody firm. Aby dowiedzieć się, jak będzie wyglądać sytuacja w przypadku danego przedsiębiorstwa, najlepiej skorzystać z narzędzia, jakim jest kalkulator Polskiego Ładu – pozwala on poznać konkretne kwoty. Warto również przyjrzeć się bliżej charakterystyce planowanych zmian.

Progi podatkowe i kwota wolna od podatku

Jednym z najmniej kontrowersyjnych zagadnień związanych z Nowym Polskim Ładem jest zwiększenie wysokości kwoty wolnej od podatku. To zmiana, na której skorzysta wiele osób. Zgodnie z założeniami od 2022 roku kwota wolna od podatku ma wynosić 30000 zł (dla porównania, do tej pory najwyższa kwota wolna od podatku wynosiła jedynie 8000 zł).

Korzystną zmianą z perspektywy wielu przedsiębiorców jest też podwyższenie drugiego progu podatkowego. Skorzystają z tego firmy rozliczające się na zasadach ogólnych. Do tej pory w ich przypadku drugi próg podatkowy rozpoczynał się od dochodów wyższych niż 85528 zł i oznaczał zwiększenie procentu opodatkowania z 17% do 32%. Według zmian zaplanowanych w ramach Nowego Polskiego Ładu zostanie on podwyższony do kwoty 120000 zł.

Wysokość składki zdrowotnej w przypadku ryczałtu i podatku liniowego

Nowy Polski Ład wprowadza też zmiany dla firm rozliczających się w sposób liniowy oraz tych, które zdecydowały się na wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ich przypadku dotyczy to kwestii związanych ze składką zdrowotną.

Głównym założeniem jest zlikwidowanie szansy na odliczanie składki ubezpieczenia zdrowotnego od podatku. Ponadto zmieni się jej wysokość. W przypadku liniowców wyniesie ona 4,9% (początkowo proponowano wyższą stawkę, mianowicie 9%). Ryczałtowcy z kolei, których roczne przychody nie przekraczają 60 tys. zł, zapłacą 9% składkę zdrowotną od 60% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. W przypadku przychodów wynoszących 60–300 tys. zł zostanie ona odprowadzona od 100% przeciętnej pensji. Jeszcze wyższe przychody spowodują konieczność zapłacenia 9% z 180% przeciętnych zarobków.

Nowy podatek dla największych firm

Polski Ład zakłada też wprowadzenie nowego podatku, czyli tzw. daniny przychodowej. Objęte mają nią zostać największe przedsiębiorstwa, które do tej pory unikały płacenia danin. Podatek ma wynosić 0,4% od przychodów i 10% od wydatków o charakterze pasywnym, które nie są kosztami uzyskania przychodu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments