Jak zwiększyć własną produktywność w pracy?

372

Konkurencja na rynku i ciągłe dążenie do sukcesu wiąże się z osiąganiem jak najwyższej produktywności w miejscu pracy. Praktycznie z każdej strony wszyscy od nas w dzisiejszych czasach oczekują, że będziemy efektywni, wydajni i skuteczni. Większość z nas pragnie zwiększyć swoją produktywność i obiecuje sobie, że następnego dnia (lub po weekendowej przerwie) będzie pracować znacznie wydajniej, lecz okazuje się, że nie jesteśmy wtedy w stanie sprostać wszystkim obowiązkom, które mamy na naszej liście rzeczy “do zrobienia”.

W efekcie dopada nas zniechęcenie, tracimy motywację i odwlekamy działanie, mimo że podświadomie wiemy, że powinniśmy się skupić na pracy. W naszej głowie piętrzą się sprawy, którym nie udało nam się sprostać i pojawia się niepotrzebny stres. To z kolei może sprawić, że czujemy się niezadowoleni z naszych wyników i życia w ogóle.

Wcale jednak nie musi tak być! Istnieją pewne metody, które skutecznie wpływają na zarządzanie swoim czasem oraz świadomością, a w konsekwencji przyczyniają się do namacalnego zwiększenia swojej produktywności w pracy. Osiem takich sposobów zaprezentujemy poniżej:

Odpowiednio zaplanuj swój każdy dzień w pracy Kartka z listą rzeczy do zrobienia na biurku w pracy

Korzyści płynące z dobrego planowania są nieocenione. Szacuje się, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić 10 minut pracy. Porażka w planowaniu to porażka w zakresie naszej produktywności w pracy. Korzystajmy zatem z kalendarzy i list zadań “do zrobienia”. Dzięki temu nasza głowa będzie wolna od przechowywania różnych zadań i obowiązków, które powinniśmy wykonać. Jeśli mamy zamiar coś zrobić, zapiszmy to i określmy kiedy się tym zajmiemy. Posiadanie planu zwiększa także naszą motywację do konsekwentnego wykonania tego, co sobie założyliśmy.

Planowanie z pewnością pomoże nam realizować zarówno swoje cele, jak i codzienne obowiązki w pracy. Ponadto, obecnie istnieje wiele sposobów na przekształcenie planowania w proces twórczy. Nie tylko może ono zauważalnie zwiększyć naszą produktywność, lecz również może okazać się ono dobrym sposobem na wyrażenie kreatywności. Dodatkowo, znajdziemy wiele aplikacji mobilnych, które usprawnią nasze codzienne planowanie zadań w pracy.

Utrzymuj porządek w swoim miejscu pracy

Czy wiesz, że utrzymywanie porządku w Twoim miejscu pracy może pomóc Ci utrzymać skupienie i wydajność 1,5 razy dłużej? Stos dokumentów, folderów i plików przypomina Ci tylko zadania, które jeszcze nie zostały zakończone. W bałaganie czujesz się zagubiony, zastanawiasz od czego zacząć, trwonisz czas na szukanie potrzebnych materiałów, a jednocześnie tracisz wydajność i motywację. Zamiast tego posprzątaj swoją przestrzeń roboczą. Chodzi zarówno o Twoje biurko jak również o to co masz na komputerze, czy smartfonie. Gdy nad czymś pracujesz, miej otwarte tylko te rzeczy, których potrzebujesz do wykonania określonego zadania. Postaraj się powstrzymać od wielozadaniowości i rób tylko jedną rzecz na raz.

Ustalaj priorytety

Sporządzenie listy priorytetów jest jednym z głównych kroków do osiągnięcia produktywności. Ten prosty zabieg, jakim jest przypisanie priorytetu do zadania, pozwoli Ci być bardziej produktywnym. Dzięki temu wiesz, którymi zadaniami powinieneś zająć się w pierwszej kolejności, a z realizacją których możesz jeszcze poczekać. Określ swoje główne cele i priorytety przed rozpoczęciem pracy.

Ustalanie priorytetów jest ściśle związane ze skutecznym zarządzaniem czasem. Skoncentruj się wyłącznie na tematach najbardziej istotnych, które będą w największym stopniu przybliżać Cię do realizacji Twoich celów w pracy. Najpierw rób najtrudniejsze zadania. Zapomnij o perfekcjonizmie. Nie marnuj czasu na rzeczy nieistotne i gaszenie pożarów. Sprawy ważne umieszczaj na początku listy działań i dbaj o ich wykonanie. Walcz ze wszelkimi objawami prokrastynacji, czyli odkładania istotnych zadań na później.

Poświęcaj wystarczająco czasu na sen Niewyspana kobieta obudzona przez budzik

Dobry odświeżający sen jest lekarstwem na niemal wszystko. Czy wiesz, że sen może wyraźnie poprawić Twoją produktywność? Według niezależnych badań ludzie, którzy śpią mniej niż 7 godzin na dobę, mają tendencję do spędzania większej ilości dni na zwolnieniu chorobowym. Dobry sen to wzrost dobrego samopoczucia, motywacji i produktywności. Ważne jest zatem, by sen był dla nas priorytetem. W tym celu należy rzetelnie planować czas snu – jak na każdą inną istotną codzienną aktywność.

Zadbaj o swoją formę i prowadź zdrowy tryb życia

Wpływ ćwiczeń fizycznych na produktywność

Pozytywny wpływ ćwiczeń na nasze ciało i umysł został udowodniony już bardzo dawno temu. Intensywny ruch nie tylko pomaga nam odświeżyć umysł. Aktywność fizyczna ma bardzo szeroki wachlarz zalet dla naszego zdrowia – zarówno psychicznego jak i fizycznego. Jedną z korzyści ćwiczeń fizycznych pod względem zwiększania produktywności jest to, że ćwiczenia zwiększają nasz poziom koncentracji w pracy. Co więcej, czynią nas mniej podatnymi na czynniki stresu i wzmacniają pozytywny sposób myślenia.

Wpływ zdrowego odżywiania się na produktywność

Ponadto, świadome planowanie swoich posiłków i zdrowe odżywianie to kolejny czynnik, który bardzo pozytywnie wpływa na naszą wydajność. Witaminy i minerały odpowiednio odżywiają nasze ciało i redukują poziom stresu, co pomaga nam zachować zdrowie i sprawność umysłu. Kiedy nasz organizm jest odpowiednio zaopatrzony we wszystkie właściwe wartości odżywcze, natychmiast odpala się w nas dobry nastrój, motywacja i produktywność. Nie da się więc zaprzeczyć, iż zdrowy styl życia znacząco poprawia zarówno nasze samopoczucie, jak i produktywność w pracy.

Korzystaj z naturalnego oświetlenia i dopasuj barwę sztucznego światła do pracy i relaksu

Wpływ światła słonecznego na produktywność

Dobry sposób na większą produktywność i motywację to umieszczenie stanowiska pracy w pobliżu okien. Według niezależnych badań ludzie, którzy pracują przy naturalnym świetle, są o około 12% bardziej produktywni. Im więcej światła słonecznego w naszym życiu, tym lepsze samopoczucie. Ludzki mózg potrzebuje naturalnego światła, aby działać na pełnych obrotach. Praca przy świetle słonecznym przynosi namacalne korzyści Twojej pamięci i funkcjom umysłowym.

Dopasowanie barwy sztucznego oświetlenia do sytuacji

Jeśli jednak musisz korzystać ze sztucznego oświetlenia, istotną cechą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze oświetlenia, jest jego barwa. Światło o chłodnym zabarwieniu nadaje się do pomieszczeń, w których chcemy pozostać skupieni i produktywni. Ciepła będzie najlepsza do miejsc przeznaczonych do odpoczynku i relaksu. Weź to pod uwagę, aby zmaksymalizować swoja produktywność.

Ogranicz spożycie cukru Kobieta trzymająca kartkę z napisem "bez cukru"

Zapewne znasz to uczucie po obiedzie lub kawie i ciastku, że chętnie byś się zdrzemnął? Jeśli tak – rozważ zmianę diety. Brzmi to banalnie, ale gdy zamienimy w pracy słodzone napoje gazowane na wodę oraz ograniczymy słodycze (możemy je zamienić na zdrowe przekąski), nasz organizm przestanie niepotrzebnie tracić energię na trawienie ogromnych dawek cukru. To właśnie ta czynność może powodować senność w czasie pracy i w konsekwencji – znacząco ograniczać naszą produktywność.

Nie zapominaj o odpoczynku

Nasz plan dnia musi obejmować obowiązkowe przerwy. Może to być czas na kawę, kilkuminutowy spacer czy po prostu chwilowe zamknięcie oczu i odpuszczenie myśli. Ma to być cokolwiek, co pozwoli nam odetchnąć i oddali nasz umysł od pracy, zabiegania czy żmudnych zajęć.

Badania przeprowadzone przez profesorów Uniwersytetu Stanowego na Florydzie dowiodły, że praca składająca się z sesji trwających 90 minut lub mniej, z przerwami pomiędzy nimi, działała najlepiej, aby zmaksymalizować produktywność. Pracownicy byli w takim wariancie maksymalnie skupieni na swoich zadaniach, unikali wyczerpania, a w przerwach byli w stanie się odpowiednio zregenerować.

Spacer lepszy niż kawa i social media

Co ważne, jeżeli pracujesz umysłowo, to zamiast przeglądania Facebooka, Instagrama, Twittera lub czytania wiadomości, lepiej przejdź się na spacer. Wówczas Twoja produktywność po odbyciu przerwy ulegnie wyraźnej poprawie. Najlepszym odpoczynkiem od długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej jest ruch. Aktywna regeneracja pomoże Ci szybciej podnieść poziom energii, a efekt ten utrzyma się znacznie dłużej, niż gdybyś zdecydował się na kolejną filiżankę kawy i spoglądanie na ekran.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments