Jak wyznaczać i realizować cele finansowe?

Udostępnij

Od naszych nawyków zależy aż 95% rzeczy, które robimy. Nawykiem może być planowanie, systematyczność czy determinacja w dążeniu do realizacji celów, także tych finansowych. Aby jednak móc skutecznie realizować swoje cele i co za tym idzie – udowodnić sobie, że mamy swoje finanse pod kontrolą, trzeba je najpierw mądrze wyznaczyć. Ważne, aby były one w pełni realne i możliwe do osiągnięcia.

W jaki sposób tego dokonywać? Czy istnieją jakieś zdefiniowane metody i cenne wskazówki w tym zakresie? Jak najbardziej. Zostaną więc one przedstawione poniżej.

Dlaczego warto wyznaczać sobie cele finansowe?

Wyobraźmy sobie, że po raz kolejny otrzymujemy w pracy zupełnie niewymagające zadanie. Wydaje nam się ono monotonne i pozbawione większego sensu. Nasza motywacja do pracy jest zerowa. O ile wzrosłaby nasza produktywność w pracy, gdyby przełożony, zanim przekazał nam te żmudne zadania, wyjaśnił jaki jest ich cel?

Przełożonym wyznaczającym cel w przypadku zarządzania finansami osobistymi, jesteśmy oczywiście my sami. Jeśli wyznaczymy cel, każde nasze zadanie zyska sens. Będziemy wiedzieć, jakie naprawdę działania będziemy zmuszeni podjąć, by go osiągnąć. Błądzenie we mgle jest męczące. Wyznaczenie celu finansowego pomoże nam w oczyszczaniu naszego umysłu, nabraniu energii, uporządkowaniu działań. Szczególnie jeśli zapiszemy sobie wyznaczone przez nas cele. Wtedy już nie będziemy mieli wymówki, że cel znajdował się cały czas „z tyłu głowy”, aż w końcu zniknęło i zapomnieliśmy o jego realizacji.

Poza tym, wyznaczanie celów finansowych wpływa również doskonale na naszą motywację. Wiemy już, co chcemy robić, planujemy więc zacząć działać jak najszybciej. Kiedy coś nam chodzi po głowie, ale sami nie wiemy, co to jest, okazuje się to znacznie trudniejsze, łatwiej nam porzucić oszczędzanie, odpuścić sobie.

Wyznaczanie celu jest potrzebne również do tego, by wiedzieć, że osiągnęliśmy sukces i dotarliśmy do niego. Czasami nie mamy świadomości, że cel został osiągnięty, dopóki nie został on w pełni klarownie wyznaczony. Jego określenie może sprawić, że zrozumiemy, jak dużo już za nami i jak już blisko niego jesteśmy.

Wskazówki dotyczące wyznaczania celów finansowych ekran przedstawiający postępy w realizacji wyznaczonych celów finansowych

Wypisz potencjalne cele

Po pierwsze, jak już zostało wspomniane, swoje cele finansowe należy zapisywać. Warto poświęcić na to dłuższą chwilę – w końcu nad realizacją wyznaczonego celu finansowego spędzimy dużo czasu, byłoby więc to dla nas na pewno niezbyt pocieszające, gdyby się okazało, że jednak nie było warto oszczędzać właśnie na to. Zapisanie listy swoich celów finansowych jest więc naprawdę ważne. Przede wszystkim dlatego, że do takiego spisu zawsze możemy wrócić i go zmodyfikować, jeśli poczujemy, że mamy na przykład większe potrzeby finansowe i jesteśmy w stanie je zrealizować. Dla wielu z nas, spisanie myśli jest także bardzo oczyszczające, pozwala nam je uporządkować i pozbyć się zbędnych wątpliwości, które nas ograniczają.

Wypiszmy więc na kartce wszystko, na co autentycznie chcielibyśmy wydać pieniądze i wydaje nam się możliwe do zrealizowania, nie tylko w najbliższej przyszłości. Lista może być naprawdę długa. Jednak po jej spisaniu, warto ją na jakiś czas zostawić, schować, a następnie wrócić do niej i wykreślać to, co wraz z upływem czasu już przestało uchodzić w naszych oczach za tak bardzo atrakcyjne i interesujące, jak myśleliśmy wcześniej.

Można również spisać na kartce listę swoich celów finansowych, schować ją i po kilku dniach stworzyć ją ponownie. Warto powtórzyć tę czynność kilkakrotnie i po jakimś czasie spojrzeć, które pozycje zawsze się powtarzają. Jak nietrudno się domyślić, to właśnie na nich najbardziej nam zależy.

Nie odkładaj rozpoczęcia ich realizacji

Kiedy już zdołaliśmy określić i spisać wszystkie swoje cele finansowe, absolutnie nie wolno odkładać ich realizacji do pierwszego dnia danego miesiąca lub nawet do poniedziałku. Odkładanie projektu na później nigdy nie przyniosło satysfakcjonujących efektów. Dlatego jeśli mamy już wyznaczone cele finansowe, od razu należy zacząć je realizować.

Podziel zarabiane środki na wydatki bieżące i oszczędności

Realizacja wyznaczonego celu wcale nie musi być trudna. Co więcej, obecnie mamy do dyspozycji wiele możliwości, które ułatwią takie działania. Jeśli postanowiliśmy w końcu zacząć oszczędzać na dany cel, to w pierwszej kolejności należy podzielić zarabiane przez siebie pieniądze na wydatki bieżące i oszczędności. Takie rozwiązanie sprawi, że do naszych finansów nie wkradnie się chaos, to my będziemy mieć pełna kontrolę nad swoimi oszczędnościami.

Rozmawiaj z innymi o swoich celach finansowych

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to warto rozmawiać o swoich celach – także tych finansowych – z przyjaciółmi, rodziną lub osobami z pracy. Dzięki temu będziemy bardziej zmotywowani do ich realizacji. Ponadto, możemy dowiedzieć się czegoś nowego i poznać sposoby innych osób na realizację celów. Dodatkowo, dzielenie się takimi informacjami działa jak osobista motywacja i rozwija świadomość finansową w naszym otoczeniu. Będziemy mieć więc pozytywny wpływ na absolutnie wszystkich.

Metoda SMART jako optymalny sposób na wyznaczanie celów

W wyznaczaniu celów – także tych finansowych – setkom ludzi na całym świecie pomaga popularna metoda SMART. Według niej Zgodnie z nią każdy cel trzeba przeanalizować pod kilkoma kątami. SMART jest skrótem, który skrywa w sobie właśnie te aspekty. Co więc ten akronim oznacza?

S – szczegółowy

S – jak szczegółowy. Stwierdzenie “chcę być niezależny finansowo” nie wystarczy. Musimy ocenić, ile pieniędzy należy posiadać, aby móc tak powiedzieć. Jeśli tak, to jak dojść do gospodarowania takim majątkiem? Ile musimy miesięcznie odkładać, żeby w określonym wieku być niezależnym? Jak po drodze pomnażać oszczędności? To trudne pytania, ale rozpisując plan działań miesiąc po miesiącu będziemy mogli rzetelnie określić swoje możliwości i w razie potrzeby wprowadzić plan zaradczy, czyli zorganizować dodatkowe źródło dochodu.

M – mierzalny

M – jak mierzalny. Każdy cel musi dać się zmierzyć. Kiedy uznamy, że pierwszy etap drogi do naszego celu został ukończony? Na przykład wtedy, kiedy na naszym koncie oszczędnościowym pojawi się wyznaczona suma.

A – atrakcyny

A – jak atrakcyjny. By utrzymać motywację, przyświecający nam cel finansowy musi przynieść rzeczywiste korzyści w naszym życiu. Jeśli zarabiamy pieniądze, musimy czuć, że nie robisz tego tylko dla samego faktu ich posiadania. Należy jednak pamiętać, aby przy krótkofalowych sukcesach i skutecznej realizacji kolejnych mniejszych etapów, nie tracić z oczu celu długoterminowego.

R – realistyczny

R – jak realistyczny. Założenie “chcę być bogaty jak Jeff Bezos” to mało realistyczne podejście. Oczywiście coachowie i mówcy motywacyjni od razu tu powiedzą, że “sky is the limit”. Sami jednak ciągle prowadzą szkolenia i pracują z innymi, a jakoś w zestawieniu najbogatszych ludzi świata prowadzonego przez Forbes nie znajdziemy żadnego z nich. Wybrane cele muszą być więc w pełni realne do osiągnięcia według założonego planu finansowego.

T – terminowy

T – jak terminowy. Na jaki czas wyznaczamy realizację naszego celu długoterminowego? Ile ma natomiast trwać realizacja mniejszego celu krótkoterminowego? Wyznaczenie momentu, do którego mają dążyć nasze starania to dodatkowy motywator. Co się stanie jeśli przekroczymy termin lub nie zrealizujemy celu? Wtedy mamy najlepszy moment na przeprowadzenie finansowego “rachunku sumienia”. Trzeba się więc głęboko zastanowić, co mogliśmy zrobić lepiej, gdzie popełniliśmy błędy, a następnie niezwłocznie je eliminujemy, wyciągamy wnioski i nie dopuszczamy by ponownie doszło do takich pomyłek w przyszłości. Nie jest to łatwe zadanie, ale z pewnością możliwe.

Najczęściej popełniane błędy popełniane przy wyznaczaniu i realizacji celów finansowych

W ramach wskazówki, warto wiedzieć, że do najczęstszych błędów, które popełniamy w realizowaniu celów finansowych należą:

  • Brak systematyczności
  • Nieokreślanie priorytetów
  • Zła kalkulacja wydatków
  • Brak wytrwałości w realizacji wyznaczonego celu
  • Korzystanie ze środków przeznaczonych na oszczędności

Najczęściej jednak to brak determinacji w działaniu powoduje, że nie docieramy do wyznaczonego przez nas celu finansowego. Wiele osób tłumaczy nieumiejętne wyznaczanie swoich celów finansowych brakiem wystarczających środków. Jednak jeśli będziemy postępować według rzetelnie wyznaczonego planu i założymy sobie realne priorytety, to możemy być pewni, że osiągniemy swoje cele finansowe, a nasz budżet nawet tego nie odczuje.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również