Dzień Inwestora Indywidualnego

10 sposobów na zarabianie w internecie

Udostępnij

jak zarabiać w internecieWielu z nas zastanawia się w jak zarabiać w internecie. W sieci pojawia się mnóstwo ofert i zagadnień na ten temat, jednak nie da się ukryć, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż są to piramidy finansowe, scamy czy bardzo ryzykowne inwestycje. Absolutnie nie znaczy to, że legalne i bezpieczne zarabianie w internecie jest niemożliwe. Wprost przeciwnie, zgodnie z badaniami CBOS aż 14% Polaków wspomaga swój budżet dorabiając z wykorzystaniem sieci. Rozwój technologiczny sprawił, że jest to jak najbardziej realne, niemal dla każdego. Jakie mamy więc sposoby na pracę w domu i zarabianie w internecie? Poniżej zostaną zaprezentowane prawdopodobnie najlepsze z nich.

Zarabianie przez internet poprzez prowadzenie bloga

Prowadzenie bloga wydaje się najłatwiej dostępnym sposobem zarabiania w internecie. Może to robić absolutnie każdy, niezależnie od wykształcenia, zainteresowań czy predyspozycji. Można pisać na praktycznie każdy temat, ważne aby posiadać pasję, mieć dużo do powiedzenia (lub raczej napisania) na jej temat i zainteresować nią czytelników.

Po pierwsze, należy jednak mieć odpowiedni pomysł na swojego bloga, musi się on czymś wyróżniać, a następnie trzeba go odpowiednio promować, najlepiej z wykorzystaniem portali społecznościowych i znajomych. Po drugie, obowiązkiem jest jego regularne, nieprzerwane prowadzenie. Blog wymaga więc dużych nakładów pracy, czasu i zaangażowania, jednak prowadzenie go już samo w sobie może sprawiać przyjemność, a co dopiero zarabianie na nim.

Właśnie, w jaki sposób można generować zyski? Poprzez reklamy, które implementuje się na swojego bloga poprzez narzędzie Google AdSense; współpracę z innymi firmami; czy dołączenie do platformy crowdfundingowej, których użytkownicy wspierają osoby twórcze poprzez wpłaty w modelu subskrypcji, takiej jak Patronite czy Patreon.

Na początku są to oczywiście symboliczne kwoty, lecz im większa popularność bloga i liczba czytelników, tym większe dochody się w ten sposób generuje. Popularni blogerzy, nawet w Polsce, zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie – i to wszystko za pomocą reklam i współpracy z innymi markami.

Prowadzenie vloga na YouTube

YouTube, to serwis, dzięki któremu w stosunkowo łatwy sposób można zarabiać duże pieniądze. W zasadzie jest to metoda podobna do przedstawionego powyżej bloga, lecz przeznaczona dla osób, które pewnie się czują przed kamerą, czy po prostu wolą opowiadać o swojej pasji i prezentować swoje przemyślenia w formie video zamiast pisać.

Warunki są więc identyczne jak powyżej. Kanał na YouTube może prowadzić każdy, lecz trzeba mieć dużo do powiedzenia na temat swojego hobby, wyróżnić się, zainteresować nim widzów, odpowiednio go wypromować i poświęcać dużo czasu oraz zaangażowania na jego regularne prowadzenie.

W tym wypadku również się zarabia na reklamach Google AdSense (trzeba mieć minimum tysiąc subskrybentów), współpracy z innymi firmami czy markami, a także poprzez dołączenie do platformy crowdfundingowej, których użytkownicy wspierają osoby twórcze poprzez wpłaty w modelu subskrypcji, takiej jak Patronite czy Patreon.

W ostatnich latach vlogi na YouTube ogromnie zyskują na popularności, wydaje się więc, że mają obecnie nawet większy potencjał niż blogi – większość ludzi obecnie po prostu woli oglądać wideo niż czytać artykuły. Przekłada się to również na potencjalne zarobki. Popularni polscy vlogerzy zarabiają dzięki swojej twórczości nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.

Copywriting

Każdy kto lubi pisać i czuje, że ma lekkie pióro oraz chciałby zarabiać przez internet, powinien spróbować swoich sił w copywritingu. Zdecydowanie jest to jeden z najpopularniejszych sposobów wspomagania swojego budżetu przy pomocy sieci. Co więcej, w tym przypadku często nie jest potrzebny nawet wybitny talent pisarski.

Copywriting to nie tylko dziennikarskie felietony, reportaże czy slogany reklamowe, lecz także opisy produktów do sklepów, teksty pod SEO, recenzje, posty w mediach społecznościowych czy inne stosunkowo proste, lecz niezwykle wartościowe we współczesnym świecie formy pisane.

Gdy szukamy pracy jako copywriter, dobrym tropem jest nawiązanie kontaktów z agencjami marketingowymi, ponieważ bardzo często poszukują one podwykonawców do tworzenia swoich tekstów.

Na początku przygody z copywritingiem stawki oczywiście nie będą zbyt wysokie, lecz im więcej tekstów napiszemy, tym więcej zyskamy doświadczenia i zyskamy sobie markę na tym rynku, co oczywiście przełoży się na zarobki.

Jak zarabiać przez internet na tłumaczeniu tekstów

Każdy, kto biegle posługuje się językiem obcym, także nie powinien mieć problemów z zarabianiem w internecie. Takich ofert pracy w sieci jest bardzo dużo. Tłumaczy poszukują zarówno duże korporacje, jak i osoby prywatne. Zarobki zależą od liczby przetłumaczonych stron, grupy językowej czy specjalności.

Najmniejsze stawki obowiązują z reguły za tłumaczenie prostych dokumentów z języka angielskiego czy niemieckiego na polski – z reguły w zależności od doświadczenia wynoszą one 20-30 złotych za stronę. Z kolei za specjalistyczne tłumaczenia w trybie pilnym z polskiego na języki skandynawskie można liczyć nawet na 120-140 złotych za stronę.

Przepisywanie tekstów

Istnieje nawet sposób zarabiania przez internet dla osób, które nie posiadają talentu pisarskiego, lecz odznaczają się dużą zasobnością czasu oraz cierpliwości. W obecnym świecie coraz bardziej rośnie zapotrzebowanie na wykonywanie wszelkiego rodzaju transkrypcji: wywiadów, nagrań ze spotkań, napisów do nagrań wideo czy podcastów. Taka praca jest bardzo prosta – otrzymuje się plik dźwiękowy lub wideo i po prostu zapisuje się słowo w słowo to, co się słyszy.

Tego typu zleceń można szukać samodzielnie lub poszukać biur, które się tym zajmują i brać od nich zlecenia zdalne. Obłożenie niektórych firm jest naprawdę spore, standardowe zlecenia zajmują nawet ponad tydzień, więc nie zaszkodzi spróbować i sprawdzić, czy nie lepiej zostać podwykonawcą takiego przedsiębiorstwa. Oferowane stawki najczęściej wynoszą 5-10 złotych za stronę A4.

Korepetycje online

Korepetycje w sieci to kolejny bardzo ciekawy i stosunkowo prosty sposób na zarabianie przez internet. Każdy z nas miał w szkole jakieś mocne strony, a wielu z nas ukończyło uczelnie wyższe. Można więc dzielić się wiedzą z języka polskiego, chemii, geografii czy języków obcych lub umiejętnościami z matematyki, informatyki czy fizyki. Na wszystkie te przedmioty jest duży popyt, zwłaszcza wśród uczniów szkół średnich przygotowujących się do matury.

Co więcej, obecnie istnieje mnóstwo bezpłatnych platform – komunikatorów do nauki zdalnej, co znacznie ułatwia prowadzenie korepetycji. Ile można zarobić na takim internetowym dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami z uczniami szkół? Z reguły od 30 do 60 złotych za lekcję, w zależności od doświadczenia i “wyrobionej marki” stawki oczywiście mogą wzrosnąć.

Współpraca z redakcjami a zarabianie przez internet

Zdalna praca w redakcji nie musi wcale polegać na copywritingu, pisaniu artykułów, czy tym bardziej na byciu dziennikarzem. Duże redakcje działające w sieci chętnie zatrudniają osoby nawet bez doświadczenia w dziennikarstwie. Współpraca z nimi może polegać choćby na researchu, czyli wyszukiwaniu informacji i danych do artykułów, lub pracy korektora, czyli redagowaniu i poprawianiu błędów w tekstach.

Zarobki z pracy zdalnej tego typu może nie są zbyt wysokie, lecz nie powinna ona także być szczególnie stresująca czy wymagająca – kształtują się zwykle na poziomie od 1500 do 2500 złotych miesięcznie.

Prowadzenia kanałów i stron w mediach społecznościowych

Obecnie wielu pracodawców zatrudnia pracowników zarządzających firmowymi kanałami w social mediach. Często są one właśnie kluczowe dla marketingowego wizerunku oraz popularności przedsiębiorstwa, muszą więc być prowadzone w odpowiedni, kompetentny i interesujący sposób.

Jeśli świetnie radzimy sobie z obsługą mediów społecznościowych, doskonale odnajdujemy się w funkcjonalności takich serwisów, jak Facebook, Instagram, Twitter, TikTok czy LinkedIn, taka praca może być wprost perfekcyjnym rozwiązaniem. Najczęściej zarobki osób zdalnie prowadzących firmowe kanały społecznościowe wahają się od 1500 do 4 tysięcy złotych miesięcznie.

Prowadzenie własnego sklepu internetowego

Zarabianie przez internet umożliwia oczywiście także prowadzenie własnego biznesu, takiego jak choćby sklep internetowy. Możemy handlować choćby towarami zakupionymi hurtowo po niskich cenach, sprowadzonymi z zagranicy (głównie z krajów azjatyckich) czy produktami wykonywanymi samodzielnie, o ile tylko posiadamy odpowiednie zdolności oraz mamy pomysł wyróżniający nasze wyroby na tle konkurencji. Bardzo popularne jest obecnie przygotowywanie koszulek z autorskimi, oryginalnymi nadrukami i wzorami.

Możliwości rynku e-commerce są praktycznie nieograniczone, ponad 80% polskich internautów dokonuje zakupów w sieci. Oczywiście własny sklep internetowy trzeba również odpowiednio wypromować. Służą do tego podobne narzędzia, jak w przypadku blogów czy vlogów, czyli portale społecznościowe, fora tematyczne oraz pomoc znajomych i rodziny. Oczywiście jest to zajęcie, na które trzeba poświęcić ogromne nakłady czasu i zaangażowania, lecz jeśli nasz sklep internetowy osiągnie sukces, to będzie generować wprost gigantyczne zyski.

Udostępnianie głosu online

Jeśli często słyszymy od innych, że mamy wyjątkowo przyjemny lub “radiowy” głos, prawdopodobnie możemy z jego wykorzystaniem zarabiać w internecie. W sieci możemy znaleźć stosunkowo dużo ofert pracy jako lektor czy voice-over podkładający głos w filmach, serialach, programach, reklamach czy audiobookach.

Jeśli tylko wyposażymy się w dobrej jakości mikrofon i odpowiednie oprogramowanie do edycji dźwięku nie musimy nawet nagrywać w specjalnym studiu, możemy to robić z domu, zdalnie, przez internet. Warto pamiętać, że oprócz posiadania odpowiedniego głosu, warto w takim przypadku poćwiczyć nad odpowiednią dykcją.

Jak zacząć zarabiać głosem w sieci? Istnieją specjalne serwisy internetowe, które łączą nabywców usług głosowych z lektorami. Wystarczy założyć w nich konto, uzupełnić profil, dostarczyć próbek, które prezentują nasze umiejętności głosowe i czekać na zlecenia. Można również nagrać wersje demonstracyjne swojego głosu i wysłać je bezpośrednio do firm i banków głosu.

Zawody umożliwiające pracę zdalną i zarabianie w internecie

Warto również zauważyć, że obecnie istnieje wiele ścieżek zawodowych umożliwiających nic innego, jak właśnie zdalną pracę online zamiast klasycznej biurowej. Jakie profesje, najczęściej wymagające specjalizacji, umożliwiają zarabianie w internecie? Kilka przykładowych zostanie zaprezentowanych poniżej:

  • Grafik komputerowy
  • Programista
  • Architekt
  • Tłumacz przysięgły
  • Księgowy
  • Tester oprogramowania
  • Inwestor giełdowy
Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również