Jak zarabiać na najmie nieruchomości? Inwestowanie w kwatery pracownicze

Udostępnij

Trudne czasy – wielkie szanse. Jak zarabiać na najmie? Dlaczego trudne czasy generują świetnie okazje inwestycyjne? Co się bardziej opłaca wynajem mieszkań czy kwater pracowniczych?

Na te i inne pytania Michała Ławińskiego – business development managera w Osady Poli, odpowiada Mariusz Stężały – ekspert do spraw wynajmu nieruchomości w jubileuszowym 50. odcinku emitowanego na kanale Portfel Polaka programu RTG Nieruchomości.

Jak Mariusz Stężały zaczął zarabiać na nieruchomościach?

Do nieruchomości Mariusz Stężały trafił, ponieważ… chciał on więcej zarabiać. Zaczynał od flippingu nieruchomości, z czasem spodobało mu się jednak czerpanie dochodów pasywnych z najmu nieruchomości.

Dziś firma Mariusza Stężałego obsługuje ponad 800 najemców – wliczając w to tworzenie gotowców inwestycyjnych, wynajem, podnajem i zarządzanie nieruchomościami.. Kluczem do sukcesu była duża intensywność pracy oraz nauki.

Jak zacząć zarabiać na wynajmie nieruchomości?

Jeśli inwestor ma pieniądze, to może zacząć zarabiać na nieruchomościach na dwa sposoby. Po pierwsze, może robić to sam, lecz warto aby najpierw pozyskał niezbędną wiedzę w tym zakresie.

Po drugie, taki inwestor może poszukać na swoim terenie wyspecjalizowanej firmy, której odda swoją nieruchomość w zarządzanie, gdyż ona wyciągnie więcej z niej pieniędzy, a inwestor będzie czerpał z tego tytułu dochód pasywny.

Kwatery pracownicze – dlaczego są tak opłacalne?

Kwatery pracownicze oferują największą potencjalną stopę zwrotu z inwestycji. Po pierwsze, koszt ich metra kwadratowego jest stosunkowo niski do kwoty uzyskanej z wynajmu, wypada to znacznie korzystniej niż inwestycja w kawalerkę lub mieszkanie dla rodziny na wynajem.

W jakich sytuacjach wynajmuje się kwatery pracownicze?

Wbrew pozorom, zarządzanie wynajmem kwater pracowniczych jest dość proste. Współpracuje się tu bowiem z firmami, które następnie podnajmują nieruchomości swoim pracownikom.

W efekcie, za całą nieruchomość firmie wystawia się jedną fakturę. Proces windykacyjny także jest tutaj znacznie prostszy niż u najemców fizycznych.

Najemca nie płaci czynszu – co zrobić?

Już na rynku pojawiły skutecznie i szybkie metody radzenia sobie z najemcami będącymi osobami fizycznymi, które nie płacą czynszu z najmu.

Trzeba jednak mieć z taką osobą odpowiednią umowę – mowa tu o umowie najmu okazjonalnego, gdzie wskazany jest adres, który zawsze będzie aktualny, gdzie najemca będzie mógł zawsze się przenieść.

Warto zauważyć, że jeśli ktoś nie chce podpisać takiego oświadczenia, to można od razu podejrzewać, że taka osoba może robić problemy ze spłatą najmu, więc nie warto mu wynajmować mieszkania.

Jak pandemia wpłynęła na rynek wynajmu nieruchomości?

W pandemii nastąpiło bardzo dużo zmian na rynku nieruchomości. Po pierwsze, Mariusz Stężały miał przed pandemią również ofertę apartamentów na wynajem krótkoterminowy. Szybko, na samym starcie pandemii w Chinach podjął on decyzję wynajęcia tych apartamentów długoterminowo.

Następnie rynek wynajmu długoterminowego także mocno ucierpiał, gdyż podaż wzrosła, a popyt był rekordowo niski, gdyż studenci i pracownicy uczyli i pracowali się zdalnie.

W efekcie, w okresie pandemii Mariusz Stężały znacznie rozszerzył i rozwinął swój biznes – przejmował kilkanaście mieszkań od innych firm zajmujących się podnajmem i wynajmował je innym przedsiębiorstwom oraz agencjom pracy, wykorzystując swoje zdobyte przez lata kontakty.

Jak znaleźć okazje na rynku nieruchomości?

Obecnie ogłoszenia mieszkań na portalach z reguły stoją przez dłuższy czas, dzięki czemu faktycznie pojawia się obecnie mnóstwo okazji inwestycyjnych. Najwięcej dotyczy domów i dużych mieszkań, gdyż dużo kredytobiorców nie jest w stanie spłacać swojego kredytu przy obecnej wysokości rat.

Z tego powodu dla inwestorów mamy dziś najlepszy możliwy okres na rynku nieruchomości, każdego dnia pojawia się co najmniej kilka okazji inwestycyjnych. Warto zatem w przypadku każdego interesującego nas ogłoszenia próbować negocjować.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również