Jak wykorzystać technologię do lepszego zarządzania finansami?

Udostępnij

Planowanie budżetu, dbanie o finanse i oszczędzanie to ważne umiejętności, które są istotnym elementem naszego życia. Jeszcze parę lat temu wiele osób kontrolowało swoje wydatki i planowało budżet na papierze. Aktualnie z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Jak możemy zapanować nad swoimi pieniędzmi razem z nowoczesnymi technologiami?

Jakie możliwości do planowania finansów dają aplikacje bankowe?

Kontrolować wydatki możemy naprawdę na wiele sposobów. Czasem zapisujemy w zeszycie, na co i ile wydaliśmy, niektórzy korzystają z notatek w telefonie lub arkuszy kalkulacyjnych. Poza tym niezwykle pomocne mogą okazać się aplikacje oferowane przez banki. Przede wszystkim tego typu aplikacje pozwalają nam śledzić wydatki na bieżąco. Aktualnie większość z nas płaci przede wszystkim kartą, dlatego większość wydatków zapisuje się w historii konta w banku. Analizując nasze wydatki, możemy lepiej zrozumieć swoje zwyczaje finansowe.

wydatkiAplikacje bankowe sprawdzą się również do budżetowania. Oczywiście w zależności od wybranego przez nas banku, w danej aplikacji mogą być różne funkcje i możliwości. Jednak coraz więcej banków daje nam możliwość ustawienia budżetu na różne kategorie wydatków, takie jak jedzenie, rozrywka, czy transport. Dzięki temu możemy złożyć sobie pewien limit i otrzymamy powiadomienie, kiedy zbliżamy się do jego końca.

Kolejną możliwością, jaką dają nam aplikacje bankowe, jest wsparcie w oszczędzaniu. Wiele z nich pozwala ustawić konkretny cel oszczędnościowy, a część banków ma dodatkową możliwość automatycznego przesyłania środków na konto oszczędnościowe. Dzięki temu regularnie odkładamy środki i możemy monitorować nasze postępy.

Aplikacje bankowe mogą przypominać o terminach płatności rachunków i innych zobowiązań. Dzięki temu nie musimy pamiętać o płatnościach i możemy uniknąć potencjalnych kosztów związanych z nieuregulowanymi płatnościami. Poza tym niektóre aplikacje bankowe oferują również funkcje związane z inwestowaniem. Możemy monitorować swoje inwestycje, otrzymywać aktualizacje na temat rynku finansowego i dokonywać transakcji inwestycyjnych.

Aplikacje oferowane przez banki aktualnie dają nam naprawdę sporo możliwości. Możemy w nich monitorować swoje wydatki, odkładać pieniądze i zarządzać inwestycjami. Jednak poza aplikacjami bankowymi możemy wybrać również aplikacje, które są przeznaczone tylko i wyłącznie do planowania budżetu.

Planowanie budżetu domowego z aplikacją

Planowanie budżetu domowego jest ważnym krokiem w zarządzaniu finansami i osiąganiu swoich celów finansowych. Aplikacje budżetowe mogą być przydatne w organizowaniu i śledzeniu wydatków oraz zarządzaniu finansami. Aplikacje bankowe dają nam ogromne możliwości, jednak planowanie budżetu za ich pośrednictwem nie zawsze jest takie intuicyjne. W aplikacjach bankowych mamy wiele dodatkowych funkcji związanych z naszym kontem w banku. Aplikacje budżetowe są stworzone tylko i wyłącznie do monitorowania dochodów i wydatków, dlatego często sprawdzają się lepiej, jeśli zależy nam na kontrolowaniu finansów. Za pośrednictwem takich aplikacji możemy:

  • planowanie budżetu Kontrolować swoje przychody — aplikacje dają nam możliwość monitorowania swojej pensji. Możemy zaznaczyć, kiedy i ile otrzymujemy środki za naszą pracę. Aplikacja co miesiąc doliczy naszą pensję do budżetu domowego.
  • Kontrolować oszczędności — w wielu aplikacjach możemy rozdzielić pensję od naszych oszczędności. Dzięki temu wiemy, jaką mamy poduszkę finansową i możemy czuć się spokojniej.
  • Zapanować nad wydatkami — w aplikacjach budżetowych możemy zapisywać wszystkie wydatki i kontrolować, na co najczęściej przeznaczamy pieniądze. Możemy uwzględnić w nich również te transakcje, które płaciliśmy gotówką, czego nie umożliwia nam aplikacja bankowa.
  • Wyznaczyć budżet na dany miesiąc — możemy określić, ile możemy wydać w danym miesiącu i trzymać się tej kwoty. W aplikacji widzimy na bieżąco, kiedy powoli zaczynamy przekraczać nasz budżet.

Aplikacje do planowania budżetu są ciekawą opcją dla osób, które chcą mieć pod kontrolą swoje dochody i wydatki. Tego typu aplikacje mogą być dobrą alternatywą dla osób, które nie są w stanie zaplanować budżetu w aplikacji bankowej ze względu na mnogość dostępnych opcji. Poza tym nad wydatkami mogą pomóc zapanować aplikacje do robienia listy zakupów.

Jak sprawnie zaplanować zakupy z nowoczesnymi technologiami?

Aplikacje finansowePlanowanie budżetu jest ważne, ale żeby zacząć świadomie oszczędzać, często musimy ograniczyć wydatki. W tym celu nieocenione mogą okazać się aplikacje do planowania list zakupów. W tym przypadku mamy naprawdę sporo ciekawych aplikacji do wyboru. Część osób robi listy zakupów po prostu na kartce, inni posiłkują się notatkami w telefonie, jednak aplikacja dedykowana do robienia zakupów może okazać się nieoceniona w planowaniu finansów.

Przede wszystkim aplikacje do planowania listy zakupów mają często dodatkowe funkcje. Możemy w nich zapisać, ile kosztuje dany produkt, zanotować, w którym sklepie jest na konkretną rzecz specjalna oferta, a nawet udostępnić listę zakupów partnerowi lub partnerce. To ciekawe rozwiązanie daje nam ogromne możliwości i pozwala zapanować nad kupowaniem niepotrzebnych artykułów w sklepie.

Wydatki pod kontrolą

Zarządzanie budżetem domowym jest niezwykle ważne. Dzięki temu możemy zobaczyć, na co wydajemy najwięcej i poszukać oszczędności. Budżet możemy zaplanować w notatniku, ale od jakiegoś czasu pomocne w planowaniu wydatków są nowoczesne technologie.

W aplikacjach bankowych możemy dokładnie śledzić swoje wydatki, kontrolować przychody, a coraz częściej mamy możliwość ustawienia budżetu na konkretne kategorie wydatków. Poza tym możemy ustawić cele oszczędnościowe i na bieżąco odkładać mniejsze lub większe kwoty.

Inną opcją jest planowanie budżetu w dedykowanych do tego aplikacjach. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie dla osób, które przytłacza mnogość opcji w aplikacjach bankowych. W aplikacjach do planowania budżetu możemy zapisywać wydatki i przychody, a następnie monitorować, na co i ile wydajemy. Przydatne w panowaniu nad finansami są również aplikacje do planowania i tworzenia listy zakupów. W tego typu aplikacjach często możemy zapisać, ile kosztują poszczególne produkty, dodać, w jakim sklepie dana rzecz jest na promocji i dzięki temu zaoszczędzić.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również