Jak ugryźć rynek nieruchomości w obecnych czasach?

Udostępnij

Na konferencji ABC Inwestowania 2022 miała miejsce rozmowa Michała Ławińskiego – business development managera w Osady Poli, z Robertem Jarczyńskim – ekspertem rynku nieruchomości, dotycząca obecnej sytuacji na rynku nieruchomości. Oto czego się dowiedzieliśmy:

Rozmowa na temat sytuacji na rynku nieruchomości

Czym zajmuje się Robert Jarczyński?

Robert Jarczyński jest zawodowym inwestorem na rynku nieruchomości od 10 lat. Zajmuje się kreowaniem działek w centrum Łodzi dla deweloperów, kupowaniem pakietów mieszkań od deweloperów, budowaniem pasywnych portfeli mieszkań na wynajem, zarządzaniem tymi mieszkaniami i monetyzowaniem oraz obsługą inwestycji swoich klientów. Jest także autorem książki “Żyj z najmu”.

Organizuje również szkolenia z rynku pierwotnego, zarządzania najmem i wyszukiwania okazji na rynku nieruchomości.

Czy aby inwestować w nieruchomości trzeba być bardzo zamożnym?

Absolutnie nie. To kwestia wiedzy i doświadczenia. Natomiast inwestowanie w nieruchomości może uczynić nas zamożnym. Kiedy znajdzie się okazja, to kapitał również się znajdzie.

Jedną z pierwszych metod inwestowania w nieruchomości jest podnajem. Niektórzy po prostu źle wynajmują mieszkania – po zbyt niskiej cenie. Można takie mieszkania więc wynająć, odświeżyć i podnająć po dużo wyższej cenie. Taka inwestycja może zwrócić się już w kilkanaście miesięcy. Ponadto, dzięki temu nauczymy się inwestować w nieruchomości.

Jakie są podstawowe sposoby zarabiania na nieruchomościach?

Mieszkanie na wynajem

Podstawową metodą jest zakup mieszkania na wynajem, na kredyt. Do tego wystarczy mieć stały dochód na umowę o pracę. Co prawda w tej chwili w Polsce mamy trudności z uzyskaniem zdolności kredytowej, ale w przyszłości to się zmieni.

Dobrze wykonany wynajem pozwala zarabiać powyżej rat kredytu już od pierwszego miesiąca – zwłaszcza jeśli kupimy mieszkanie nieco poniżej jego wartości. Co więcej, nieruchomości skutecznie chronią przed inflacją w długim terminie.

Flipping

Inną możliwością jest flipping nieruchomości. Mowa tu o zakupie, odświeżeniu nieruchomości i jej sprzedaży. Na flippingu standardem jest stopa zwrotu w skali roku rzędu 40% – jeśli dokonujemy obrotu 2-3 nieruchomościami rocznie.

Obrót na rynku pierwotnym

Kolejną metodą jest obrót nieruchomościami na rynku pierwotnym, gdzie za 10% wartości nabywamy nieruchomość na etapie dziury w ziemi, a następnie sprzedajemy nieruchomość po wyraźnie wyższej cenie tuż przed jej oddaniem, a pozostałe 90% ceny ustalonej na etapie dziury w ziemi płacimy deweloperowi.

Zakup gruntów

Następną metodą jest zakup działek. Nabywa się je na umowach rezerwacyjnych, przedwstępnych i warunkowych. Jeśli właściciel się na to zgodzi, możemy zapłacić na początku 10% wartości, zabezpieczyć się prawnie, przeprowadzić działkę przez proces by była gotowa do zabudowy, zwiększyć jej wartość i w międzyczasie szukać już nabywców.

Co z deweloperką?

Absolutnie nie. Branża budowlana jest bardzo stresująca i mierzy się z wieloma problemami. Deweloperzy co prawda zarabiają sporo pieniędzy, ale na innych metodach inwestowania w nieruchomości można zarabiać tyle samo lub więcej.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również