Jak szukać tanich lotów?

196
Model samochodu leżący na banknotach

Nie jest żadną tajemnicą, że podróżowanie samolotem stanowi najlepszy środek transportu dla miłośników turystyki. W ten sposób szybko możemy przemieszczać się między kontynentami, odkrywać nowe miejsca i kultury.

Niestety podróże potrafią być dość kosztowne. Znalezienie taniego lotu może być zatem kluczem do taniej i satysfakcjonującej wycieczki. Jakie istnieją zatem najlepsze sposoby, aby latać stosunkowo tanio? Informacje te znajdziemy w poniższym poradniku. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na taką kwestię, jak:

Wcześniej = taniej? Krajowy Plan Odbudowy

Często odwlekamy planowanie podróży na kilka tygodni przed wylotem, martwiąc się o to, że zmienią się nam plany lub nie dostaniemy urlopu.

W takich sytuacjach zazwyczaj wstrzymujemy się z dokonaniem rezerwacji, gdyż w przypadku promocyjnych ofert linii lotniczych bilety prawie zawsze nie podlegają zwrotom, ani zmianom. Czy rzeczywiście nie warto podejmować takiego ryzyka?

Trudno jednocześnie odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż ceny biletów lotniczych zdecydowanie są najniższe na kilka miesięcy przed datą podróży. Mało tego – bilet kupiony na 14 dni przed wylotem w przypadku tej samej podróży bardzo często bywa nawet trzykrotnie droższy niż ten kupowany z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Tanie linie lotnicze najczęściej udostępniają cenniki i możliwość rezerwacji lotów na około sześć miesięcy do przodu. Wtedy właśnie – zaraz po ustaleniu stawek- czekać na nas będą najkorzystniejsze ceny.

Zdarza się jednak, że istnieją okoliczności, gdy warto poczekać na okazję, takie jak wyprzedaże lotów „last minute” czy promocje spowodowane tym, że na danej trasie w wybranym okresie nie ma dużego zapotrzebowania na bilety.

Co istotne, z reguły tego typu oferty dotyczą mniej popularnych tras lub lotów poza sezonem wakacyjnym, okresem świątecznym czy długimi weekendami.

Korzystaj z porównywarek cen lotów w trybie prywatnym

Popularne porównywarki cen lotów – takie jak Skyscanner, Kayak czy Momondo – przeszukują wiele stron linii lotniczych i biur podróży, aby znaleźć najlepsze oferty. Tryb Incognito

Mało tego – oprócz lotów bezpośrednich, porównywarki tego typu potrafią nam zaproponować loty z przesiadkami, w których łączone są odcinki lotów różnymi liniami lotniczymi. Podróż tego typu często może okazać się znacznie tańsza.

Przy wyszukiwaniu lotów za pomocą interesujących nas porównywarek warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię – najlepiej dokonywać tej w trybie incognito lub prywatnym w naszej przeglądarce. Wszystko po to, aby uniknąć personalizowanych wysokich cen, które sprzedawcy i wyszukiwarki mogą nam zaoferować.

Dzięki wyszukiwaniu lotów w trybie incognito, odwiedzana przez nas wyszukiwarka nie będzie wiedziała, że już wcześniej sprawdzaliśmy ceny danego lotu, ponieważ nie będzie miała dostępu do naszej pamięci podręcznej i folderów z plikami cookie.

Bądź elastyczny z datami Zaznaczanie dni wolnych w kalendarzu

Ponadto, zawsze warto zachowywać pewną elastyczność, jeśli chodzi o daty lotów. Linie lotnicze często oferują bowiem tańsze bilety, jeśli jesteśmy gotowi przesunąć datę lotu o jeden czy dwa dni i podróżować w mniej popularnym terminie.

Co istotne, większość wyszukiwarek lotów pozwala nam łatwo sprawdzić ceny danej podróży nie tylko dla jednego dnia, ale i dla wszystkich dni w danym miesiącu. Warto zatem korzystać z tej opcji i sprawdzić czy w pobliskich datach nie będzie znacznie taniej – o ile tylko koniecznie nie musi wyruszyć w podróż lub wrócić z niej danego dnia.

Zachowaj elastyczność przy wyborze lotnisk

Zamiast ograniczać się do jednego lotniska, zawsze warto rozważyć opcję podróżowania z pobliskich lotnisk, które mogą oferować tańsze loty. Bardzo często bowiem podróżowanie z mniejszych lotnisk często jest równoznaczne z niższą ceną.

Mało tego – okazuje się, że w większości dużych europejskich miast znajduje się więcej niż jedno lotnisko. Ponadto, niektóre porównywarki cen lotów, gdy wyszukujemy podróży oferują nam opcję “uwzględnij lotniska w pobliżu”. Zdecydowanie warto z niej skorzystać.

Rozważ loty z przesiadkami parking przy lotnisku

Nierzadko zdarza się, że loty z przesiadkami okazują się tańsze niż loty bezpośrednie. Dotyczy to w szczególności sytuacji, w których łączone są odcinki lotów różnymi liniami lotniczymi. Takie połączenia znaleźć możemy za pomocą wspomnianych wyżej porównywarek cen lotów.

Zapisz się na powiadomienia o promocjach

Praktycznie wszystkie popularne linie lotnicze oferują opcję zapisania się do newslettera. Jeśli się do nich zapiszemy, zawsze będziemy otrzymywać powiadomienia o promocjach i wyprzedażach. umowa z bankiem

Mało tego, niektóre porównywarki cen lotów oferują “usługę alertów cenowych”. Polega ona na wysyłaniu powiadomień na nasz adres e-mail, gdy cena biletów na wybrany lot się zmieni. Z całą pewnością zarówno zapisać się do newsletterów, jak i skorzystać z takiego rozwiązania.

Korzystaj z programów lojalnościowych

Niektóre linie lotnicze posiadają programy lojalnościowe dla klientów. Jeśli więc zdarza nam się często korzystać z usług danego przewoźnika, warto zarejestrować się w jego programie lojalnościowym i zbierać punkty, które w przyszłości prawdopodobnie będziemy mogli wymienić na możliwość zakupu tańszych biletów.

Korzystaj z wyszukiwarki Loty Google

Narzędzie Loty Google jest dostępne w Polsce już od 2014 roku. Co wyróżnia tę wyszukiwarkę na tle innych popularnych porównywarek cen biletów?

Otóż, narzędzie Loty Google nie tylko sprawdza ceny biletów lotniczych na danej trasie – od razu ukazując nam przy okazji ceny za tę podróż w pobliskich terminach – ale również porównuje je do średnich historycznych w wyszukiwanym przez nas okresie.

Mało tego, pod koniec sierpnia wyszukiwarka ta została rozbudowana o podpowiedź o tym, kiedy bilety na dane połączenie statystycznie są oferowane najtaniej. Trendy cenowe na podstawie historycznych danych oferują pomoc w tańszym kupnie biletów na interesujące nas połączenie, dzięki czemu możemy uniknąć przepłacania za zbyt wczesne lub późne rezerwowanie lotu.

Rozwiązanie to oferuje zatem podróżnym jasny obraz sytuacji, pomocny do podjęcia optymalnej decyzji.

Leć z bezpłatnym bagażem podręcznym i unikaj opłat dodatkowych

Bagaż podręczny w przypadku każdej linii lotniczej można zabrać w cenie naszego biletu – i chociaż jego waga oraz wymiary są mocno ograniczone, to w przypadku kilkudniowej podróży najprawdopodobniej będziemy w stanie spakować się w plecak czy torbę spełniającą kryteria linii lotniczych. W ten sposób często możemy zaoszczędzić już nawet ponad 100 złotych na podróży w jedną stronę. bagaż

Ponadto, w większości tanich linii lotniczych nie tylko “duży bagaż podręczny” lub bagaż rejestrowany stanowi wysoką dodatkową opłatę. Usługami płatnymi są również z reguły odprawa na lotnisku, pierwszeństwo wejścia na pokład, rezerwacja konkretnego miejsca w samolocie czy nawet dokonanie płatności za pomocą karty kredytowej.

Wszystkie te usługi dodatkowe mogą znacznie podnieść finalną cenę naszej podróży – jeśli więc chcemy zaoszczędzić, nie powinniśmy się na nie decydować.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments