Z jakich przyjemności warto zrezygnować, aby spłacić zadłużenie?

Udostępnij

Zadłużenie i problemy finansowe mogą znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Jednak osoby, które borykają się z problemami finansowymi, mogą łatwiej poradzić sobie z zadłużeniem, wprowadzając kilka prostych zasad. Co zrobić, żeby sprawnie spłacić długi? Z jakich rzeczy warto zrezygnować i jak zapobiegać problemom finansowym w przyszłości?

Co może pomóc spłacić zadłużenie?

Spłacanie zadłużenia może być trudnym i stresującym procesem. Problemy finansowe często zaczynają narastać do takiego stopnia, że nie możemy sobie z nimi poradzić. Jednak jest kilka sposobów, żeby skutecznie spłacić cały dług. Na początek warto oszacować, jak wysokie jest zadłużenie. W tym celu należy poznać wszystkie swoje zobowiązania finansowe i dokładnie określić, ile mamy długu. Kolejnym krokiem będzie utworzenie planu spłaty i ograniczenie wydatków poprzez unikanie dodatkowych i zbędnych na ten moment zakupów. Dobrym rozwiązaniem będzie także znalezienie dodatkowego źródła dochodów, czyli na przykład pracy w weekendy. Inną opcją jest również sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Możemy zrobić wyprzedaż szafy lub sprzedać niepotrzebne i nieużywane sprzęty.

zadłużenieOsoby, które nie mogą sobie poradzić ze spłaceniem długu lub nie wiedzą jak to zrobić, mogą skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Specjalista pomoże w znalezieniu najlepszej strategii na spłatę długu. Poza tym warto negocjować z wierzycielami. Jeśli naszym zobowiązaniem jest kredyt, możemy negocjować jego warunku, starać się o obniżenie oprocentowania lub wydłużenie okresu spłaty.

Problemy finansowe sprawiają, że zaczynamy więcej się stresować, cierpi na tym nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego warto o nie zadbać, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie nam znaleźć motywację, która pozwoli na przykład na znalezienie drugiej pracy. Poza tym z niektórych rzeczy warto na jakiś czas zrezygnować, aby szybciej poradzić sobie z zadłużeniem.

Z czego warto zrezygnować, aby spłacić zadłużenie?

W celu spłaty zadłużenia warto zrezygnować lub ograniczyć częściowo swoje wydatki. Dzięki temu możemy przesunąć swoje finanse w kierunku spłaty długu. Przede wszystkim należy zrezygnować z luksusowych i niekoniecznie niezbędnych do życia wydatków. Wśród nich możemy wymienić wyjazdy na wakacje i wycieczki. Jeśli mamy dług, warto na jakiś czas nie decydować się na podróże, które generują naprawdę ogromne koszty. Poza tym lepiej będzie ograniczyć jedzenie w restauracjach i wyjścia do kawiarni. Kolejną kwestią są ubrania. Zwykle w szafie znajdziemy wystarczającą ilość ciuchów, która na jakiś czas pozwoli nam zrezygnować z wizyt w galeriach handlowych.

zadłużenieOsoby borykające się z problemami finansowymi powinny zastanowić się także nad stałymi wydatkami na najróżniejsze subskrypcje. Warto sprawdzić, czy ze wszystkich korzystamy. Jeśli co miesiąc płacimy za kilka portali streamingowych, możemy na jakiś czas zrezygnować z części usług i zostać przy jednej platformie.

Ważną kwestią, którą należy rozważyć, jest rezygnacja z samochodu. Wielu osobom ciężko sobie wyobrazić brak auta, jednak taki krok może znacząco przybliżyć nas do spłaty zadłużenia. Dzięki rezygnacji z auta zmniejszą się nasze wydatki na transport, ponieważ komunikacja miejska jest dużo tańsza.

Problemy finansowe mogą okazać się też dobrym momentem do walki z nałogiem. Na alkohol i papierosy wiele osób przeznacza ogromne pieniądze. Paczka papierosów kosztuje około 16,50 zł. Jeśli więc dana osoba wypala paczkę papierosów w ciągu dwóch dni, w miesiąc na palenie przeznaczy około 243 zł. Natomiast całkowita rezygnacja z nałogu pozwoli zaoszczędzić w skali roku około 2900 zł.

Kolejnym krokiem będzie rezygnacja z kart kredytowych. Często dają one złudzenie posiadania dużej ilości środków, kiedy w rzeczywistości są źródłem zadłużenia wielu osób. A co właściwie możemy zrobić, aby całkowicie uniknąć problemów finansowych? Podstawą będzie edukacja finansowa i zabezpieczenie w postaci oszczędności.

Jak chronić się przed problemami finansowymi?

Problemy finansowe mogą pojawić się w różnych momentach w życiu. Czasem są wynikiem utraty pracy, nieodpowiedniego podejścia do finansów, a w niektórych przypadkach choroby. Jednak istnieje kilka sposobów, które pozwolą zabezpieczyć się finansowo i chronić się przed problemami finansowymi. Przede wszystkim warto zadbać o oszczędności. Odłożone pieniądze mogą skutecznie zabezpieczyć nas przed problemami finansowymi na wypadek utraty pracy, czy choroby. Najlepszym sposobem na oszczędzanie jest odpowiedni budżet. Przed problemami finansowymi może ochronić nas także:

  • zadłużenieUnikanie kredytów i pożyczek — w niektórych przypadkach kredyt lub pożyczka to jedyna możliwość. Tak jest na przykład w przypadku zakupu nieruchomości. Jednak w miarę możliwości lepiej unikać tego typu zobowiązań finansowych i dbać o to, żeby wszystkie nasze raty nie obciążały zbytnio budżetu domowego.
  • Inwestowanie — to dobry sposób na zabezpieczenie się przed problemami finansowymi. Warto zastanowić się, czy mamy możliwość inwestowania w akcje, fundusze inwestycyjne lub nieruchomości.
  • Edukacja finansowa — kluczem do zrozumienia finansów jest edukacja finansowa. Dzięki temu możemy zrozumieć, jak dobrze planować budżet domowy i jak dokładnie działają finanse.
  • Unikanie impulsywnych zakupów — nierozsądne i impulsywne zakupy mogą prowadzić do problemów finansowych. Dlatego, zanim zdecydujemy się coś kupić, warto dobrze zastanowić się, czy dana rzecz jest nam potrzebna.
  • Ubezpieczenie — to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie się przed nieprzewidzianymi wydatkami, takimi jak choroba lub wypadek.
  • Zdrowe nawyki finansowe — należą do nich między innymi płacenie rachunków na czas, unikanie niepotrzebnych wydatków i oszczędzanie. Zdrowe nawyki finansowe mogą pomóc uniknąć problemów finansowych.

zadłużenieNajważniejsze jest zachowanie odpowiedniej ostrożności i odpowiedzialności finansowej, która pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z zadłużeniem w przyszłości. Poza tym wiedzą na temat finansów należy dzielić się także z dziećmi, ponieważ to właśnie rodzice są przykładem dla najmłodszych.

Z niektórych rzeczy warto zrezygnować w celu szybszej spłaty zadłużenia

Zadłużenie i problemy finansowe mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Aby poradzić sobie z zadłużeniem, należy najpierw oszacować wysokość długu i stworzyć plan spłaty. Następnym krokiem będzie ograniczenie wydatków oraz dodatkowe źródło dochodów, którym może być na przykład praca w weekendy lub sprzedaż niepotrzebnych rzeczy. Osoby borykające się z problemami finansowymi mogą także rozważyć skorzystanie z pomocy doradcy finansowego lub negocjować z wierzycielami.

W celu spłacenia zadłużenia warto zrezygnować z luksusowych wydatków i przesunąć swoje finanse w kierunku spłaty długu. Należą do nich między innymi jedzenie na mieście, kino, teatr, zakupy w sklepach odzieżowych. Inną opcją jest rezygnacja z samochodu na rzecz transportu publicznego. Natomiast żeby uniknąć problemów finansowych warto mieć dodatkowe zabezpieczenie w postaci oszczędności, w miarę możliwości unikać kredytów i pożyczek, a także zadbać o swoją edukację finansową.

Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk
Redaktorka Portfelu Polaka. Ukończyłam studia licencjackie na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna na Uniwersytecie Śląskim. Specjalizuje się w tematyce społecznej, finansowej i prawnej.

Najnowsze

Zobacz również