Dzień Inwestora Indywidualnego

Jak odzyskać pieniądze z oszustwa internetowego? Czy jest to możliwe?

Udostępnij

Z dnia na dzień rośnie skala oszustw w sieci. Pomocy pokrzywdzonym udziela od lat kancelaria AVERSO (www.averso.pl). Bazując na doświadczeniu zawodowym, a także doświadczeniu klientów, firma wyróżniła kilka typów oszustw, które pojawiają się zdecydowanie najczęściej. Opinie na temat sposobów odzyskiwania środków mogą być różne, dlatego tak ważnym jest konsultacja ze specjalistą w danej dziedzinie. Oszustwa dzielą się na kilka kategorii, chociaż cel jest zawsze taki sam – wyłudzić jak najwięcej pieniędzy. Proces odzyskiwania środków jest możliwy do przeprowadzenia, ale oprócz zapewnienia sobie profesjonalnej pomocy prawnej, trzeba również uzbroić się w cierpliwość oraz chęci do działania.

Co ciekawe, ofiarami oszustw internetowych stają się osoby w każdym wieku. Jednym z najbardziej popularnych okazuje się być oszustwo na brokera, gdzie pod pretekstem szybkich i wysokich zarobków z inwestycji, pokrzywdzeni tracą majątki całego swojego życia, często zaciągając przy tym wysokie kredyty. Oszustwa Forex są coraz większym zagrożeniem, gdyż oszuści wyłudzają nie tylko pieniądze, ale również dane wrażliwe, takie jak dane karty płatniczej, numer PESEL, numer dowodu osobistego, a nawet adres zamieszkania ofiar. Tego typu danych pod żadnym pozorem nie można udostępniać. Cechą charakterystyczną oszustów podających się za analityków finansowych jest bardzo często wschodni akcent. Oszuści podszywają się pod znane osoby lub firmy, promując w ten sposób fikcyjne inwestycje (np. proponując sprzedaż rzekomych akcji Orlen, Baltic Pipe czy Tauron). Osobom oszukanym natychmiastowej konsultacji oraz pomocy udziela firma AVERSO (www.averso.pl), która nie tylko dzieli się swoją wiedzą, ale również sukcesami.

Innym rodzajem oszustwa internetowego są oszustwa matrymonialne, które dotykają coraz większej liczby nie tylko kobiet, ale również mężczyzn.

AVERSOOszustwa te to forma przestępczości, w której sprawcy wykorzystują emocje i zaufanie ludzi w celu osiągnięcia korzyści finansowych. Oszust tworzy fałszywy profil, po czym nawiązuje relacje z potencjalną ofiarą. Po czasie padają pierwsze prośby o pomoc finansową, która jest niczym innym, jak próbą wyłudzenia środków. W takiej sytuacji oszust nagminnie unika spotkań osobistych oraz ujawnienia swojej prawdziwej tożsamości. Oszustwa matrymonialne są niestety powszechne, a kluczowym elementem obrony przed nimi jest zdrowe podejście do szukania miłości online, zachowanie ostrożności i zdolność do rozpoznawania potencjalnych sygnałów ostrzegawczych.

Wiele osób z pewnością kojarzy platformę Vinted. Jest to popularna platforma internetowa umożliwiająca użytkownikom kupowanie, sprzedawanie i wymianę ubrań używanych. Chociaż większość transakcji na Vinted przebiega bezpiecznie, istnieje ryzyko oszustw. Proceder cechuje się tym, iż oszust kontaktuje się ze sprzedającym, wyrażając chęć zakupu danej rzeczy, po czym wysyłany jest do sprzedającego fałszywy e-mail z linkiem odnoszącym się do transakcji – wiadomość ta wygląda, jakby rzeczywiście była wysłana za pośrednictwem portalu, niemniej jednak nic bardziej mylnego. Dokonując transakcji należy wszelkie czynności wykonywać za pośrednictwem aplikacji. Klikając w podejrzane linki oraz podając swoje dane bankowe, narażamy się na utratę wszystkich oszczędności z konta.

Inne rodzaje oszustw to np. spoofing (zmanipulowane informacje o nadawcy w celu wprowadzenia w błąd odbiorców, np. w przypadku fałszywych e-maili czy rozmów telefonicznych), phishing (forma cyberprzestępczości, w której oszuści podszywają się pod zaufane instytucje, strony internetowe lub osoby w celu wyłudzenia poufnych informacji od ofiary), oszustwa związane z nagrodami i loteriami (fikcyjne powiadomienia o wygranej, wymagające wpłaty przed otrzymaniem rzekomej nagrody) oraz wiele innych.

Niezależnie od rodzaju oszustwa, istotną rolę odgrywa czas, a więc ważnym jest jak najszybsze skontaktowanie się z ekspertem, który doradzi, jak odzyskać pieniądze. Osoby oszukane z pewnością mogą zgłaszać się mailowo na adres , aby uzyskać potrzebną pomoc.

Najnowsze

Zobacz również