Jak nie zostać Najmanem inwestycji?

Udostępnij

Podczas konferencji i targów Invest Cuffs 2023 w Krakowie odbyła się prelekcja Konrada Książaka – eksperta od inwestowania, prowadzącego kanał na YouTube, dotycząca najważniejszych aspektów inwestowania na giełdzie. Oto, czego się dowiedzieliśmy:

Co łączy Marcina Najmana z większością inwestorów?

Według Konrada Książaka z większością inwestorów i Marcina Najmana łączy… brak progresu. Do tej pory Marcin Najman przegrał większość swoich walk w MMA, a średnia długość jego przegranej walki nawet nie rosła.

Podobnie jest z wieloma inwestorami, którzy konsekwentnie zaniedbują te same błędy, popełniają te same błędy i nie rozwijają się.

Dlaczego zrozumienie branży, w którą inwestujemy, jest tak istotne?

Pierwszym, kluczowym aspektem jest brak zrozumienia branży. Z reguły, jako inwestorzy mamy pewne wyobrażenie o danym segmencie, lecz w praktyce okazuje się, że jest on zupełnie inny i w żadnym wypadku nie możemy się uznać za ekspertów od danej branży. Jak zatem należy zgłębiać informacje o danym sektorze?

Przede wszystkim powinniśmy czytać prasę i portale branżowe z obszaru danego segmentu, a także śledzić media społecznościowe z tego zakresu – mowa tu jednak głównie o portalach LinkedIn i Twitter.

Czy działania polityczne mogą wpływać na zachowanie giełdy i ceny akcji?

Anthony Storr w swojej książce “Kolosy na glinianych nogach. Studium guru” napisał, że “każdy polityk zdaje sobie sprawę z faktu, że fikcja jest często bardziej pociągająca niż rzeczywistość”.

W efekcie, na giełdzie, która bardzo często wyprzedza rzeczywistość, bardzo ważne są już same zapowiedzi decyzji politycznych. Mało tego – czasem potrafią być one nawet istotniejsze niż same decyzje handlowe.

Czy dane liczbowe mają znaczenie, i czy warto analizować komunikaty giełdowe?

Spółki, choć pokazują nam zawsze prawdziwe dane (komunikaty ESPI)i robią to w sposób legalny, jednak dokonują tego za pomocą różnego rodzaju prezentacji – uwypuklając dane w taki sposób, aby wśród potencjalnych inwestorów wyglądały one jak najlepiej.

Jeśli natomiast naprawdę rozumiemy daną branżę, to wiemy czy konkretne przekazywane przez spółkę informacje naprawdę są istotne, czy też niekoniecznie.

Czy nadmierna chciwość stanowi poważny problem podczas inwestowania na giełdzie?

Kiedy rządzi nami nadmierna chciwość, zaczynamy podejmować nieracjonalne decyzje inwestycyjne. Jak możemy zatem walczyć z nadmierną chciwością?

Konrad Książak radzi, aby nie podejmować dwóch decyzji inwestycyjnych w tym samym dniu, gdyż bezpośrednio po podjęciu konkretnych działań na rynku akcji bardzo mocno wpływają na nas emocje.

Lepiej więc dopiero następnego dnia, na chłodno pomyśleć, czy decyzja inwestycyjna, którą mieliśmy zamiar wtedy podjąć, rzeczywiście jest trafna.

Czy brak konkretnego planu inwestycyjnego i brak analizy popełnionych błędów mogą negatywnie wpływać na efektywność inwestycji?

Zdecydowana większość inwestorów niestety nie posiada planu dotyczącego inwestowania – a nawet, jeśli ma, to następnie nie trzyma się swoich założeń. Jak zatem zabrać się do tworzenia planu inwestycyjnego?

Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj po prostu skorzystanie ze zwyczajnej kartki i długopisu lub zapisanie go w Wordzie albo Excelu. Najistotniejsze w tworzeniu naszego planu jest jednak udzielenie odpowiedzi na pytanie “Dlaczego wchodzimy w daną spółkę?” lub “Dlaczego dana spółka nas interesuje?”.

W ten sposób uzyskujemy szerszą perspektywę, minimalizujemy ryzyko, że podejmiemy irracjonalną decyzję inwestycyjną i podejmiemy kluczowe kroki na rynku pod wpływem emocji, co doprowadzi nas do poniesienia dotkliwej straty.

Poza tworzeniem planu musimy następnie analizować podjęte przez nas decyzje, którego z niego wynikały. Chodzi tutaj o wyciąganie trafnych, rzetelnych wniosków, aby w przyszłości nie popełnić tych samych błędów.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całym wykładem, nagranie znajduje się poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również