Jak NFT odmienia inwestowanie w tradycyjny rynek nieruchomości?

Udostępnij

W najnowszym odcinku programu „Biznes Focus” Cezary Andrzejczyk – partner zarządzający w Qualia Advisory rozmawia z Marcinem Bochenkiem – współzałożycielem Flat for Flip, innowacyjnej platformy, która łączy rynek nieruchomości z technologią NFT.

Jeśli zastanawiasz się, jak technologia blockchain może wpłynąć na tradycyjny rynek nieruchomości, jak inwestować w nieruchomości za pomocą tokenów lub jak działa sama platforma Flat for Flip, ten odcinek jest właśnie dla Ciebie:

Jak NFT i koncepcja tokenizacji może działać na tradycyjnym rynku nieruchomości?

Obecnie tokenizacja nieruchomości na polskim rynku nie jest jeszcze możliwa. Społeczeństwo jest jednak coraz bardziej zainteresowane taką formą prowadzenia biznesu. Wszystko dlatego, że za pomocą tokenizacji nawet osoby posiadające mały kapitał mogą inwestować w nieruchomości.

Obecnie natomiast rynek nieruchomości jest zarezerwowany wyłącznie dla ludzi z dużym kapitałem – muszą oni bowiem posiadać zdolność kredytową i wkład własny. Gdy tokenizacja będzie możliwa, sytuacja ta się zmieni.

Dziś natomiast Flat For Flip tworzy społeczność łączącą inwestorów z rynku nieruchomości z osobami ze świata kryptowalut.

Jak stać się częścią społeczności Flat For Flip i zacząć inwestować w nieruchomości?

Pomysł na Flat For Flip narodził się 1,5 roku temu, kiedy Marcin Bochenek zauważył, że u deweloperów pojawia się problem z pozyskiwaniem finansowania na inwestycje deweloperskie.

W celu pozyskania tego finansowania Marcin Bochenek udał się do inwestorów z rynku kryptowalut, którzy zarobili pieniądze na kryptowalutowej hossie i chcieli teraz ulokować swoje oszczędności w bezpieczniejsze aktywa.

W efekcie, społeczność Flat For Flip przeznaczona jest zarówno dla osób z rynku nieruchomości, jak i osób ze świata kryptowalut, a nawet dla osób z branży budowlanej. W praktyce dostęp do zamkniętej grupy inwestorów Flat For Flip oraz do organizowanych przez firmę eventów ma każdy, kto posiada NFT Flat For Flip.

W jakie nieruchomości może inwestować członek społeczności Flat For Flip?

Flat For Flip daje inwestorom dostęp do różnych inwestycji, w tym często do ofert nieruchomości off market, czyli tych, które jeszcze nie są jeszcze dostępne gdziekolwiek indziej na rynku.

Ponadto, Flat For Flip współpracuje również z funduszami inwestycyjnymi. Obecnie firma jest na etapie transakcji na zakup dwóch całych bloków w Krakowie, razem z funduszem inwestycyjnym.

Ponadto, za pomocą społeczności Flat For Flip inwestorzy z rynku kryptowalut mogą także inwestować w projekty deweloperskie, tym samym uczestnicząc w takiej inwestycji. Obecnie społeczność Flat For Flip liczy około 160 członków.

Jak dołączyć do społeczności Flat For Flip? Jak kupić NFT Flat For Flip?

Aby do społeczności Flat For Flip, wystarczy posiadać NFT emitowane przez firmę. Można tego obecnie dokonać za pomocą platformy OpenSea. Po zakupieniu NFT uzyskuje się dostęp do zamkniętej grupy inwestorów. Co istotne, dołączenie do społeczności Flat For Flip jest anonimowe.

Dodatkowo, za pomocą tego NFT można logować się do platformy Flat For Flip, gdzie uzyskuje się dostęp do ofert nieruchomości off market.

Jak wygląda platforma Flat For Flip?

Jak już zostało wspomniane, na platformie Flat For Flip logujemy się za pomocą NFT. Następnie, znajdziemy na niej dwie sekcje. Jedna z nich dotyczy okazji inwestycyjnych. Znajdziemy w niej opis i zdjęcia inwestycji. Druga sekcja dotyczy natomiast wpisywania własnego zapotrzebowania na konkretną nieruchomość.

Ile sprzedało się nieruchomości za pomocą platformy Flat For Flip?

W tym roku, dzięki pośrednictwu Flat For Flip udało się już zamknąć transakcje na polskim rynku nieruchomości na łączną kwotę rzędu 42 milionów złotych.

W samej społeczności Flat For Flip zawarto jednak znacznie więcej transakcji, lecz Marcin Bochenek nie ma dostępu do tych informacji, gdyż Flat For Flip nie partycypuje w żadnych prowizjach w sytuacji, gdy użytkownik społeczności zawsze umowę z innym użytkownikiem.

Na czym zarabia Flat For Flip?

Obecnie Flat For Flip zarabia wyłącznie na dostępie do społeczności, czyli na sprzedaży tokenów NFT.

Ponadto, Flat For Flip współpracuje z funduszami inwestycyjnymi i wieloma innymi firmami z branży okołobudowlanej, dzięki czemu projekt może zarabiać na łączeniu tych funduszy (lub innych stron transakcji, takich jak choćby firmy wykończeniowe) z członkami społeczności Flat For Flip i pośredniczeniu w tej transakcji.

Plany i cele Flat For Flip

Celem Flat For Flip na najbliższe lata jest tokenizacja nieruchomości. Firma oczekuje obecnie na moment, w którym będzie to możliwe pod kątem regulacyjnym i przygotowuje się do tego procesu.

W tym celu Flat For Flip buduje aktualnie społeczność – tak, aby gdy tokenizacja była już możliwa, firma miała na pokładzie inwestorów posiadających kapitał i sprawdzonych deweloperów.

Ponadto, w przyszłym roku Flat For Flip zamierza wyjść poza granice Polski i rozszerzyć swoją społeczność o inwestorów i deweloperów z innych krajów Europy. Ponadto, wraz z rozwojem projektu Flat For Flip, kurs jego tokena powinien rosnąć.

Zapraszam do samodzielnego zapoznania się z całą rozmową, znajduje się ona poniżej:

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również