Inwestowanie w sztukę: Czy warto kolekcjonować dzieła?

Udostępnij

Podczas gdy większość osób rozważa inwestycje w akcje, obligacje czy metale szlachetne, istnieją także mniej popularne opcje, takie jak kolekcjonowanie dzieł sztuki. Warto już na wstępie zaznaczyć, że inwestowanie w sztukę absolutnie nie jest dla każdego. Wartościowe dzieła mogą być naprawdę drogie i z reguły wymagają odpowiedniej wiedzy oraz zrozumienia rynku dzieł sztuki. Dla kogo inwestowanie w sztukę może być odpowiednie, gdzie można szukać takich inwestycji oraz czy rozważanie tej gałęzi jako odpowiedniego sposobu lokowania i inwestowania kapitału w ogóle ma sens?

Sztuka.. czyli właściwie co?

Sztuka, w kontekście inwestowania, odnosi się do kolekcjonowania dzieł artystycznych, takich jak obrazy, rzeźby, grafiki czy inne przedmioty artystyczne. Najpopularniejsze formy to zazwyczaj obrazy, które mogą być namalowane na płótnie, drewnie, płycie lub innym materiale, a ich wartość może być determinowana przez autora, okres powstania, technikę wykonania, czy też związek z historią sztuki.

Jacy inwestorzy mogą rozważać inwestycje w sztukę?

Inwestowanie w sztukę może być atrakcyjne głównie dla osób poszukujących dywersyfikacji swojego portfela inwestycyjnego. Warto zaznaczyć, że rynek sztuki z roku na roku stale rośnie, co stanowi zdecydowanie jeden z pozytywniejszych czynników rokujących na przyszłość.

Kolejną grupą osób, które mogą zdecydować się na inwestowanie w sztukę to pasjonaci, którzy już teraz posiadają dobre wyczucie rynku – to oni z reguły odnoszą największe sukcesy na tym polu.

Oczywiście, inwestowanie w sztukę nie jest dla każdego – osoby bez wiedzy na temat rynku dzieł sztuki mogą ryzykować straty. Jeśli ktoś decyduje się na tę formę inwestycji, musi być gotowy na dużo nauki, badania i odkrywania – bez tego, inwestycja w dzieła sztuki będzie bardzo ryzykowna. Inwestowanie w sztukę wymaga także cierpliwości i wytrwałości, dlatego też, osoby posiadające tę cechę mają szansę na stanie się dobrymi inwestorami.

W jaki sposób i gdzie inwestować w sztukę?

Istnieje wiele sposobów i miejsc, w których można inwestować w sztukę. Jednym z nich są zaufane domy aukcyjne, które specjalizują się w sprzedaży i licytacji dzieł sztuki. Należą do nich np: Onebird, Artbidy czy też Krakowski Dom Aukcyjny. Znajdziesz je wpisując w wyszukiwarkę hasło: domy aukcyjne dzieł sztuki.

Dodatkowo, warto również rozważyć galerie sztuki z pozytywnymi opiniami, które oferują setki autentycznych obrazów. Należy pamiętać o tym, aby zachować ostrożność, ponieważ ten rynek jest wyjątkowo podatny na podróbki. Wynika to w głównej mierze ze słabej znajomości inwestorów co do kupowanych dzieł/obrazów/rzeźb. Przy braku wiedzy należy unikać transakcji z tzw. „trzeciej ręki” czyli poprzez wszelkiego rodzaju olx, allegro czy inne marketplace.

Należy pamiętać, że szczególnie istotna jest weryfikacja zarówno podmiotu, z którym zawieramy transakcję, jak i samego zakupionego dzieła.

W jakie dzieła sztuki inwestować?

Warto rozważyć inwestowanie w dzieła sztuki różnych kategorii, a jednym z potencjalnie obiecujących obszarów są prace młodych artystów, których talenty rokują na przyszłość. Ich dzieła, zakupione za stosunkowo niewielkie kwoty, mogą zyskać na wartości w ciągu kilkudziesięciu lat, gdy ich twórcy osiągną uznanie na rynku i w świecie sztuki.

Ponadto, istnieje także duże zainteresowanie dziełami sztuki artystów już nieżyjących, zwłaszcza tych z różnych okresów historycznych, w Polsce np. okres Młodej Polski czy przedwojenny (gdy wiele obrazów uległo zniszczeniu lub zaginięciu). Inwestowanie w dzieła takich artystów może być atrakcyjne ze względu na ich unikalność i historyczne znaczenie.

Z reguły, im starsze dzieła i im bardziej ceniony artysta, tym cena może być wyższa, a potencjalna wartość inwestycji większa.

Podczas inwestycji w dzieła sztuki, należy mieć świadomość, że każda decyzja niesie ze sobą pewne ryzyko. Zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną, upewnij się, że dokładnie przeanalizowałeś sytuację i zrozumiałeś potencjalne zagrożenia oraz korzyści. Ważne jest podejmowanie decyzji inwestycyjnych w sposób świadomy i odpowiedzialny, zgodnie z własnymi celami i tolerancją na ryzyko.

Fryderyk Waszak
Fryderyk Waszak
Redaktor Portalu Portfel Polaka, absolwent II edycji prestiżowego programu Google Umiejętności Jutra. Aktualnie student zarządzania na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu, gdzie rozwija swoje umiejętności w obszarze strategii biznesowej i zarządzania. Aktywny zawodowo pasjonata marketingu internetowego, który na co dzień z zamiłowaniem śledzi najnowsze trendy branżowe, by dostarczać czytelnikom Portfel Polaka aktualne i wartościowe informacje z dziedziny finansów, marketingu oraz innowacji.

Najnowsze

Zobacz również