Gościem Piotra Gembarowskiego był teraz Bartosz Pawłowski z Biura Maklerskiego mBanku. Tematem rozmowy było m.in. inwestowanie poza granicami Polski.

Wybrać inne rynki niż GPW?

Pawłowski uważa, że polscy inwestorzy wpadają w tzw. pułapkę „ułudy kontroli”. O co chodzi? Jak ponoć nierzadko podkreślają krajowy traderzy, częściej wybierają oni akcje z GPW i WIG20, niż te z ich zagranicznych parkietów. Ponoć najczęściej chodzi o to, że te pierwsze są im bliżej bowiem np. „widzą wokół siebie sklepy danej spółki”. 

To myślenie w stylu koszula bliższa ciału – upomina ekspert. Dodaje jednak, że to złe podejście, bowiem większości globalnych inwestorów nie interesują np. akcje Allegro, ale to, co dzieje się np. na NASDAQ.

– Dlaczego my mamy działać inaczej – pyta retorycznie.

Jak podkreśla, na polskiej giełdzie są wartościowe i ważne podmioty, jak np. CD Projekt, ale większość stanowią firmy mniej znane w skali świata. Dodał, że w skali globu są tysiące i dziesiątki tysięcy spółek, w które warto zainwestować.

Polacy powoli zmieniają swoje myślenie

Ekspert mBanku zauważa, że od czasu rozpoczęcia się pandemii koronawirusa coś się jednak zmieniło. Polacy ponoć coraz częściej sięgają po akcje zagranicznych firm.

Coraz więcej osób inwestuje na zagranicznych rynkach – podkreśla.

W co teraz zaś powinniśmy inwestować?

Jak dodaje analityk, w tym roku rosły np. akcje spółek gamingowych. Teraz inwestorzy już niemal intuicyjnie sięgają po tego typu firmy.

Wiemy, że nie możemy pójść do kina, więc zasubskrybujemy Netflixa – tłumaczy to na rzeczywistym przykładzie. – Przesuwamy się też w kierunku cyberbezpieczeństwa, czystej energii – sugeruje inne obszary inwestycyjne.

Z wywiadu dowiesz się też:

– INWESTOWANIE NA ZAGRANICZNYCH RYNKACH FINANSOWYCH VS. GPW

– JAKIE JEST ZAINTERESOWANIE POLSKICH INWESTORÓW TYMI RYNKAMI?

– NAJCIEKAWSZE MOŻLIWOŚCI INWESTYCYJNE POZA POLSKĄ GIEŁDĄ

– WZROST PODATKU OD ZYSKÓW KAPITAŁOWYCH W USA

– JAK WPŁYNIE NA GIEŁDĘ?

– GOLDMAN SACHS: S&P 500 WZROŚNIE O 10% DO POŁOWY 2021 R.

– CZY GIEŁDOM GROZI POWTÓRKA Z WIOSNY LUB GŁĘBSZA KOREKTA?

– ZALETY I WADY RYNKÓW FINANSOWYCH W USA, EUROPIE I AZJI.

Poprzedni artykułChińczycy skupują złoto – wolą jednak monety niż biżuterię
Następny artykułSantander BP ogłosił zwolnienia grupowe maks. 2 tys. osób do końca 2022 r.
Redaktor naczelny serwisu PortfelPolaka.pl. Pasjonat gospodarki i przemian, jakie w niej zachodzą. Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments