Epidemia koronawirusa i kryzys gospodarczy sprawiły, że banki centralne przestały skupować złoto. Z kolei zwykli obywatele tłumnie pojawili się w mennicach, by zaopatrzyć się w monety. Wraz z poprawiającą się koniunkturą gospodarczą w ostatnich miesiącach, Chińczycy skupują „metal barbarzyńców” w sporych ilościach.

Chińczycy chcą złota

W pierwszych 9 miesiącach roku popyt na złoto — w postaci biżuterii, sztabek i monet oraz przemysłowego — wyniósł ok. 550 ton, szacuje China Gold Association. To o 29 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r.

Tyle że z kolei dane kwartalne pokazują już inny obraz. W okresie od lipca do września Chińczycy kupili blisko 225 t złota, więc tylko o 20 t mniej niż rok wcześniej i o ponad 1/4 więcej niż kwartał wcześniej.

Warto przypomnieć, że zawirowania na rynkach sprawiły, że w kwietniu i maju do Chin  sprowadzono mniej złota niż wysyłano za granicę. To w szerzej skali pewien precedens. W kolejnych dwóch miesiącach import i eksport były już jednak na zbliżonym poziomie. Z kolei w sierpniu trafiło do Państwa Środka blisko 35 ton złota, czyli prawie 9 razy więcej niż wyjechało.

We wrześniu eksport przekroczył 7 ton, a import wyniósł 17 ton.

Co dokładnie kupują Chińczycy?

złotoW pierwszych 9 miesiącach roku najmocniej, bo o 30 proc. spadły zakupy biżuterii, zaś o 1/7 sztabek i monet. W III kwartale kupiono w Chinach o ponad 15 proc. mniej biżuterii niż rok wcześniej, a złota inwestycyjnego – o ponad 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Jak łatwo więc się domyślić, Chińczycy boją się kryzysu i wolą zabezpieczać się na przyszłość, skupując złoto w takiej formie, która jest potem prostsza do sprzedaży. Mniej wydają zaś na popularne błyskotki.

Jak zaś wygląda sprawa w kwestii produkcji? W ubiegłym roku za Wielkim Murem wyprodukowano ponad 380 ton złota wobec niespełna 330 ton w Rosji. W pierwszych 9 miesiącach tego roku produkcja spadła o niespełna 5 proc. rdr, do blisko 263 ton.

Przypomnijmy, że początek kryzysu sprawił, że złoto i srebro były wręcz niedostępna w mennicach, jakie działają w Polsce.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments