„Inflacja jest jednocyfrowa”, zapewnia niedowiarków prezes NBP Adam Glapiński

52
Adam Glapiński

Jak informowaliśmy już wczoraj, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas wrześniowego posiedzenia obniżyć stopy procentowe o aż 75 pb. Ekonomiści nie pozostawiają na RPP suchej nitki. Uważają oni bowiem, że za tak znaczną obniżką stóp stoją pobudki stricte polityczne związane z nadchodzącymi wyborami. W ich ocenie, bieżący stan gospodarki nie pozwala bowiem na tak zdecydowane działania. Nieco innego zdania jest jednak prezes NBP Adam Glapiński.

RPP obniża stopy proc. o 75 pb

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała się podczas wrześniowego posiedzenia obniżyć stopy procentowe. Nie lada zaskoczeniem okazała się jednak skala ów obniżki. Wyniosła ona bowiem aż 75 punktów bazowych, w efekcie czego stopa referencyjna została obniżona do 6,00 proc. z 6,75 proc. Ekonomiści oczekiwali tymczasem, że obniżka wyniesie jedynie 25 pb.

Wartym podkreślenia jest, że była to pierwsza zmiana poziomu stóp proc. NBP od września 2022 roku, zaś po raz pierwszy od maja 2020 roku dokonano ich obniżenia.

RPP łamie ustawę o NBP?

Ekonomiści nie pozostawiają na RPP suchej nitki. Choć oczekiwali oni, że Rada zdecyduje we wrześniu o obniżeniu stóp procentowych, skala wczorajszej obniżki jest dla nich niezrozumiała. Nie ma się co dziwić. Inflacja wciąż pozostaje bowiem dwucyfrowa.

– Decyzja była niespodziewana i irracjonalna. Zgodnie z projekcją z lipca inflacja nie wróci do celu do końca 2025 roku i to z założeniem braku zmian stóp z poziomu 6,75%. NBP obniżył stopy bardzo agresywnie, moim zdaniem, żeby tuszować sytuację przed wyborami. Jest to łamanie ustawy o NBP i angażowanie się w politykę ze szkodą dla długoterminowej stabilności gospodarczej. Nasza polityka monetarna tym samym plasuje się na poziomie krajów trzeciego świata, gdzie dyktatorzy ustalają stopy procentowe – wskazuje zaś w rozmowie z Comparic dr Wojciech Świder z Katedry Finansów Publicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.


Plantwear

 

Partnerem portalu Portfel Polaka jest Plantwear S.A., polski producent zegarków i biżuterii, oferujący najwyższej jakości produkty wykonane z naturalnych surowców: drewna i kamieni szlachetnych. Odkryj piękno i unikalność modowych dodatków.

Wybierz biżuterię dla siebie!


Inflacja jest jednocyfrowa, zapewnia prezes NBP

Nieco innego zdania nt. bieżącego poziomu inflacji jest z kolei prezesa NBP i przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego. Sternik polskiego banku centralnego przekonywał bowiem podczas dzisiejszej konferencji prasowej, że inflacja w sierpniu br. była jednocyfrowa, podczas gdy oficjalne dane GUS wskazują na jej odczyt na poziomie 10,1 proc.

– Inflacja w Polsce dziś, tak samo jak wczoraj, kiedy podejmowaliśmy decyzję jako Rada Polityki Pieniężnej, jest już jednocyfrowa. […] Inflacja za wrzesień będzie wynosiła prawdopodobnie nieco powyżej 8,5 proc., a to oznacza, że w dniu dzisiejszym ta inflacja jest jednocyfrowa – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.

– Tak więc dotrzymane zostały warunki, spełnione w pełni, o których mówiłem wcześniej, zapowiadając obniżki stóp procentowych – że wystarczające, ale i konieczne warunki to jest jednocyfrowa inflacja i prognozy – zarówno nasze, jak i zewnętrzne – które w sposób jednoznaczny stwierdzają, że w następnych kwartałach inflacja będzie szybko maleć. Oba te warunki zostały spełnione – podkreślił.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments