W większości gospodarstw domowych koszty jedzenia są jednymi z najwyższych pozycji na liście comiesięcznych wydatków. Z jednej strony po prostu jeść trzeba, więc wydatków nie da się całkowicie wyeliminować. Z drugiej, produkty spożywcze mają przeważnie niską cenę, więc się je bagatelizuje. A to duży błąd, który rocznie może nas kosztować najprawdziwszą fortunę. Co więcej, ze względu na galopującą inflację, na jedzenie z każdym rokiem wydajemy coraz więcej. Ile więc naprawdę każdego miesiąca kosztuje nas żywność? Przekonamy się poniżej:
Ile miesięcznie wydajemy na jedzenie?
Średnie miesięczne wydatki Polaków na żywność według GUS
Oczywiście, danych dotyczących średnich miesięcznych wydatków na żywność w 2021 roku jeszcze nie znajdziemy. Natomiast, Główny Urząd Statystyczny opublikował już ile kosztowało nas jedzenie w ubiegłym roku. Okazało się, że miesięczne wydatki na osobę w tym celu wyniosły 323 złote, czyli o 6,5% więcej niż w 2019. W przypadku czteroosobowej rodziny koszty żywności każdego miesiąca sięgają już więc kwoty 1300 PLN. Stanowi to około jednej czwartej wszystkich kosztów życia związanych z towarami i usługami konsumpcyjnymi.
Na to wydajemy coraz więcej
Co ważne, w ubiegłym roku Polacy zaczęli rzadziej chodzić na zakupy spożywcze i kupowali więcej za jednym razem. Największy udział we wzroście wydatków na jedzenie miały zakupy mąki, które urosły o niemal 19% oraz tłuszczów zwierzęcych – szczególnie masła, na które wydaliśmy o 14% więcej niż w 2019. Mocno urosły także kwoty przeznaczane na makaron, świeże mleko, sery i twarogi oraz cukier. Więcej pieniędzy wydaliśmy także na owoce (wzrost o niemal 2%) oraz warzywa (1,4%). Co ciekawe, wyjątkiem jest spadek wydatków na ziemniaki.
Niestety, negatywną konsekwencją dłuższego przebywania w domu jest wzrost spożycia cukru oraz – co logiczne – wydatków na słodycze. Pojawia się jednak także dużo pozytywnych tendencji, takich jak coraz częstsze przygotowywanie posiłków w domu oraz wzrost spożycia warzyw i owoców. Przeciętny Polak w 2020 roku zjadł prawie 3,9 kilograma owoców oraz ponad 7,7 kilograma warzyw. Co ciekawe, grupą, która kupiła najwięcej owoców i warzyw są emeryci i renciści. W zeszłym roku w ich miesięcznej diecie było ponad 5 kilogramów owoców i aż ponad 10 kilogramów warzyw.
Ile realnie potrafimy wydawać na jedzenie? 
Jeśli jednak zapytamy Polaków, ile rzeczywiście wydają na jedzenie, większość z nich nie potrafi wskazać konkretnej kwoty. Problem tkwi w tym, że pomimo podstawowych zakupów, które najczęściej robimy raz w tygodniu lub nawet rzadziej, dodatkowo kupujemy codziennie lub raz na kilka dni inne produkty, które podajemy do stołu. Wszystko to utrudnia sprawę śledzenia wydatków. W efekcie, w internetowych ankietach większość Polaków przyznaje, że na jedzenie w rzeczywistości wydaje więcej niż 500 złotych na osobę miesięcznie. Jak więc oszczędzać na zakupach żywności?
Jak oszczędzać na jedzeniu?
Twórz tygodniowe menu i spisuj listy zakupów
Kluczem są oczywiście zakupy. W pierwszej kolejności należy opracować menu tygodniowe na śniadanie, obiad i kolację. Następnie należy sprawdzić szafki kuchenne i lodówkę. W kolejnym kroku składniki, których brakuje do przygotowania zamierzonych potraw, należy dodać do listy zakupów. W sklepie natomiast należy przestrzegać tej listy, zamiast dawać się kusić zakupem innych produktów spożywczych, których na dobrą sprawę nie potrzebujemy.
Porównuj ceny w różnych sklepach
To jednak nie wszystko. Aby efektywnie oszczędzać na jedzeniu, należy porównywać jego ceny w różnych sklepach i wyszukiwać promocji. W obecnych czasach jest to znacznie łatwiejsze niż dawniej – ponieważ aktualną ofertę i promocje znajdziemy w aplikacjach danych sklepów, a ich e-gazetki na stronach internetowych. Z tego powodu, jeśli do różnych sklepów znanych sieciówek dzieli nas podobny dystans, nie warto przywiązywać się do jednego ulubionego, lecz regularnie, przed każdymi zakupami porównywać ceny tych samych produktów i kupować je tam, gdzie najtaniej.
Korzystaj z kart rabatowych i programów lojalnościowych
Ponadto, zdecydowana większość dużych sieci sklepów ma programy lojalnościowe i karty rabatowe dla klientów. Warto je wyrobić w każdym z nich, zwłaszcza że najczęściej nie musimy nawet ich posiadać fizycznie – są one przeważnie zaimplementowane do aplikacji danych sklepów. W ten sposób także możemy sporo zaoszczędzić na zakupach, a w szczególności na tych spożywczych.
Pamiętaj o paragonach i ich analizowaniu
Na sam koniec, należy zawsze zachowywać paragony. To z ich wykorzystaniem będziemy naprawdę wiedzieć jak dużo wydajemy na jedzenie, na czym przepłacamy, a także czy kupujemy coś, co okazuje się zupełnie zbędne i możemy sobie tego odmówić w przyszłości. To właśnie za pomocą paragonów możemy zyskać kontrolę nad tym, ile kosztuje nas jedzenie. Mając taką wiedzę, będziemy mogli przejść do skutecznego oszczędzania w tym zakresie.
Podsumowując fakt, że ceny cały czas rosną nie oznacza, że musimy wydawać kilkaset złotych miesięcznie na jedzenie, a każdego roku ta cena musi się zwiększać. Bardzo wiele zależy tutaj również od nas samych i naszych nawyków.