Ile w tym roku wydamy na Wielkanoc?

273
Zajączki

W tym roku na przygotowanie Świąt Wielkanocnych wydamy więcej pieniędzy. Jeszcze w 2021 roku trzy czwarte Polaków przeznaczało na ten cel do 500 złotych. Dziś średnia kwota wielkanocnych wydatków jest już niestety wyraźnie wyższa.

Co więcej, w tym roku Polacy świadomi wzrostu cen, planują większe oszczędności i przyglądanie się wydatkom na ten cel. Mimo wszystko, niezależnie od cen nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez jajek, a nasz wielkanocny stół po prostu musi być pełen.

Średnie wydatki Polaków na Wielkanoc w 2023Jaja wielkanocne pełne banknotów

W tym roku Polacy zamierzają na Święta Wielkanocne wydać 599 złotych. Z badania UCE Research i Grupy BLIX wynika, że prawie 30% naszych rodaków planuje przeznaczyć na świąteczne zakupy spożywcze przypadające na jedną osobę średnio do 200 złotych. Z kolei, ponad 26% Polaków przeznaczy na zakupy 200-300 PLN na osobę, a 16,5% – 300-400 złotych.

Co istotne, z powodu rosnącej inflacji prawie 68% ankietowanych zamierza obniżyć wydatki przed Wielkanocą. Z badania wynika również, że najwięcej konsumentów przewiduje cięcie świątecznego budżetu w zakresie od 15 do 20% względem zeszłorocznych zakupów.

Jednocześnie Polacy chcą kupić tę samą ilość produktów, co w zeszłym roku, ale zdają sobie sprawę z tego, że będzie ich to kosztować więcej niż wcześniej. Z badania Barometr Providenta wynika ostatecznie, że w w tym roku Polacy planują przeznaczyć średnio 599 złotych na Święta Wielkanocne. To o 64 PLN więcej niż w 2022.

Najwyższe wydatki deklarują badani w wieku 35-44 lat, którzy jako jedyni planują przeznaczyć na ten cel więcej niż 700 złotych. Co ciekawe to mężczyźni przewidują wyższe wielkanocne budżety – panowie wydadzą na świętowanie średnio 690 PLN, podczas gdy panie 519 złotych.

Gdzie zamierzamy szukać oszczędności?

Jak Polacy zamierzają ograniczać wydatki? 31% naszych rodaków planuje oszczędzić na produktach i kupić tańsze zamienniki, natomiast 32% nie kupi wszystkich potrzebnych produktów. Ponadto, prawie co czwarty badany całkowicie zrezygnował z organizacji Wielkanocy.

Z czego nie zrezygnujemy?

Są jednak produkty, bez których Polacy nie wyobrażają sobie świąt, nawet w czasach bardzo wysokich cen. Prawie 90% naszych rodaków za taką potrawę uważa jajka, a ponad połowa również białą kiełbasę i żurek. Niecałe 36% Polaków nie potrafi się także obejść bez makowca i barszczu białego.

Jakie produkty podrożały najbardziej? Banknoty w jajach, symbolizujące wzrost cen

Warto mieć świadomość, że w lutym inflacja wyniosła 18,4%, a w samej branży żywnościowej sięgnęła 24%. Co gorsza, produkty dominujące na wielkanocnym stole znalazły się w gronie tych, których ceny poszybowały najbardziej.

Za jajka trzeba bowiem płacić o 35,6% więcej niż rok temu, za cukier – 85,2%, ser i twarogi – 26,5%, a mięso – od 11,5% do 25,9%.

ai
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments