Ile kosztuje sklep internetowy?

0
Ile kosztuje sklep internetowy

Sklep internetowy wcale nie musi być duży, by przynosić swojemu właścicielowi przyzwoity dochód. Istnieje wiele przykładów sklepów, które ograniczają się zaledwie do kilku czy kilkunastu autorskich produktów! Dla części osób jest to sposób na dorobienie do pensji, a dla innych główne źródło dochodu.

Niezależnie od tego, jaki cel chcemy osiągnąć, warto na początek zapoznać się z wszelkimi kosztami. Przede wszystkim jednak dobra wiadomość jest taka, że koszty te są nieporównywalnie niższe, niż w przypadku sklepów stacjonarnych. Poza oczywistymi kosztami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej (ZUS, podatki, opłata dla biura rachunkowego), największymi wydatkami będzie platforma, magazynowanie i reklama oraz domena i hosting.

Nie obejdzie się bez systemu, który pozwoli nam na zaprezentowanie produktu potencjalnemu klientowi oraz umożliwi bezpieczne płatności. Plusem jest fakt, że nie musimy od razu wydawać grubych tysięcy na stworzenie sklepu od zera. Dla początkujących sklepów ogólnodostępne platformy e-commerce są wystarczającym rozwiązaniem. W tym obrębie mamy do wyboru trzy możliwości.

Model SaaS

Najważniejszym założeniem tego modelu jest opłacanie określonego abonamentu. Co miesiąc lub co rok uiszczamy jednakową opłatę za korzystanie z platformy. Istnieje sporo zalet tego rozwiązania:

 • idealne dla początkujących sprzedawców, którym wystarczą najbardziej podstawowe i niezbędne funkcjonalności;
 • wygodna i intuicyjna obsługa niewymagająca żadnego doświadczenia czy wiedzy;
 • abonament w formie pakietów – jeśli chcemy mieć dostęp do dodatkowych funkcji, możemy wybrać droższy pakiet.

Najważniejszą jednak zaletą jest bardzo niski koszt. Na niektórych platformach opłaty te niekiedy nie przekraczają nawet 100 zł miesięcznie. Minusem może się jednak okazać okrojony dostęp do niektórych funkcjonalności oraz niewielkie pole manewru w zakresie personalizacji wyglądu naszego sklepu.

Model Open Source

W podstawowej wersji sklepy tego typu są bezpłatne i działają jako wtyczka do WordPress. Z takiego rozwiązania niekiedy korzystają popularni blogerzy, którzy stworzyli jakiś produkt i potrzebują wygodnego sposobu, by swoją stronę poszerzyć o panel sprzedażowy. Tu także jest kilka zalet:

 • łatwa obsługa sklepu;
 • więcej możliwości personalizacji e-sklepu;
 • sprzedający jest właścicielem sklepu (w modelu SaaS sklep jest uzależniony od działania platformy).

Choć podstawowa wersja w tym modelu jest najczęściej darmowa, to trzeba sporo dopłacać za oficjalne wtyczki, bez których właściwie niewiele możemy zrobić. Trzeba dopłacić np. za możliwość zintegrowania sklepu z Allegro czy sklepem na Facebooku, a także z systemami do płatności i zamawiania przesyłek. Darmowe szablony nie prezentują się zbyt interesująco, dlatego czasem trzeba zamówić layout u grafika. Jednak największym kosztem może okazać się w tym przypadku konfiguracja serwisu przez fachowca. Podsumowując, sklep w modelu Open Source to koszt od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Platforma na zamówienie

Zdecydowanie najdroższa z możliwości, ale za to idealnie dopasowana do potrzeb powstającego sklepu. Jest to rozwiązanie, które można polecić szczególnie tym osobom, które już wypróbowały sprzedaż na platformach e-commerce i wiedzą, że to dla nich za mało. Niestety tu trzeba przygotować się na wydatek od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Koszty magazynowania

Prowadząc sklep internetowy trzeba też zmierzyć się z wyzwaniem jakim jest magazynowanie towaru. Wiele zależy od tego, co sprzedajemy i czy te przedmioty wymagają dużo miejsca albo zapewnienia im jakichś specjalnych warunków.

 1. Własny magazyn – to dobre rozwiązanie jeśli dysponujemy własnym lokalem, za który nie musimy płacić. Jeśli zajdzie konieczność wynajmu lub zakupu, wówczas koszty mogą niebezpiecznie wzrosnąć. Wg różnych obliczeń jest to średnio 5-10 tys. zł miesięcznie.
 2. Fulfillment – to wygodniejsze i tańsze rozwiązanie, które polega na zleceniu innej firmie zajęcie się całą logistyką w naszym sklepie. Może to być zatem nie tylko magazynowanie, ale też pakowanie i wysyłanie przesyłek oraz obsługa zwrotów i wymian. Tu możemy spotkać się z opłatami rzędu 4-5 zł za zapakowanie i wysyłkę paczki. Do tego dochodzą konkretne stawki za wynajem 1 m2 magazynu, np. rzędu ok. 40 zł.
 3. Dropshipping – to najtańsza z prezentowanych opcji. Nie płacimy za magazynowanie produktów, nie my je pakujemy, nie my je wysyłamy. Naszym zadaniem jest jedynie sprzedaż. Najczęściej trzeba zapłacić tylko za oprogramowanie do dropshippingu lub integrację sklepu z magazynem. Jest to koszt od 50 zł wzwyż.
  Więcej informacji na temat kosztów sklepu internetowego, znajdziesz pod adresem: https://blog.sky-shop.pl/ile-kosztuje-sklep-internetowy/
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments