Ile kosztują i co oferują Domy Seniora?

183

Dane Głównego Urzędu Statystycznego nie pozostawiają złudzeń – każdego roku w Polsce przybywa osób w podeszłym wieku. Na sto młodych osób przypada obecnie 112 starszych. Spowodowane jest to faktem wydłużenia się życia zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Dodając do tego również szalenie rosnące tempo życia wśród osób pracujących oraz pogoń za karierą – rodziny nie mają czasu, aby zajmować się nimi. Z pomocą przychodzą tutaj domy seniora.

To miejsca oferujące pomoc osobom, które z różnych względów nie mogą same o siebie zadbać. Oferują one cały szereg usług opiekuńczych, wśród których podstawową jest świadczenie opieki całodobowej. Według oficjalnych statystyk w Polsce działa około 800 domów opieki dla osób starszych. W tym około 570 stanowią państwowe placówki, a 220 – legalne prywatne domy opieki. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej podaje, że te ostatnie dysponują liczbą ponad 14 tysięcy miejsc. W sumie w prywatnych i państwowych domach opieki przebywa około 80 tysięcy osób.

Jednak zamieszkanie w takim ośrodku kosztuje. I to zwykle niemało, a ceny poszczególnych miejsc zależą od wielu czynników. Z jakim kosztem trzeba się zatem liczyć w przypadku domu seniora? Jakie usługi oferują tego typu ośrodki? Przekonamy się poniżej:

Od czego zależy koszt Domu Seniora?

Standard placówki Pielęgniarka opiekuje się starszą osobą w domu seniora

Cennik domów spokojnej starości będzie w dużym stopniu uzależniony od standardu placówki. Im wyższy standard usług, tym wyższa cena. W ofercie prywatnych placówek zazwyczaj znajdują się pokoje jedno-, dwu- oraz trzyosobowe. Największą popularnością cieszą się pokoje dwuosobowe oraz trzyosobowe – ze względu na ceny. W kosztach pobytu wlicza się zakwaterowanie w pokoju, opieka pielęgniarska, wybrane usługi rehabilitacyjne oraz pełne wyżywienie. Ceny nie obejmują kosztów zakupu leków i środków higienicznych.

Na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Na pewno warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się warunkom, jakie panują w samej instytucji. Należy zwrócić więc baczną uwagę na to, jak wyglądają poszczególne pomieszczenia. Przyjrzyjmy się temu, czy są one urządzone w sposób adekwatny do potrzeb osoby starszej. W pokojach nie powinno zabraknąć wygodnego łóżka. Jeżeli osoba starsza nie chodzi, ale jedynie leży, łóżko powinno być wyposażone w specjalny materac przeciw odleżynom. Ponadto, należałoby zwrócić uwagę na to, czy osoba starsza ma wygodny dostęp do łazienki. Oczywiście nie sposób nie zauważyć, że istotne jest także to, jak pomieszczenia prezentują się od strony wizualnej. Na szczęście, w pokojach przeznaczonych dla seniorów nie dominują zazwyczaj ciemne barwy.

Jeśli osoba starsza jest aktywna, należy zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju aktywnościom będzie mógł oddawać się w domu spokojnej starości. Być może miejsce to dysponuje wspólną świetlicą dla pensjonariuszy. Dla aktywnych seniorów mogą być organizowane różnego rodzaju spotkania z ciekawymi ludźmi czy wieczory filmowe. Jeśli jednak osoba starsza jest schorowana, warto wybrać dla niej spokojne miejsce.

Zakres opieki

Dom spokojnej starości może oferować kompleksowe usługi opiekuńcze oraz rehabilitacyjne. W zakres usług nowoczesnych ośrodków często dziś wchodzi specjalistyczna opieka medyczna o podwyższonym standardzie, zaawansowana opieka kardiologiczna, ortopedyczna, rehabilitacyjna i psychologiczna. Im bogatsze zaplecze rehabilitacyjne, tym wyższa cena pobytu. Dodatkowo, seniorzy w droższych domach seniora zazwyczaj mają dostęp do animatora prowadzącego różnego typu zajęcia aktywizujące.

Lokalizacja

Jak się okazuje, sama lokalizacja ma duże znaczenie na ostateczną cenę domu starców. Najbardziej popularne są placówki, które usytuowane są w odległości kilku kilometrów od dużych miast. Dobry i szybki dojazd sprawia, że takie miejsca stają się znacznie bardziej atrakcyjne. Ważna jest również cicha i spokojna okolica. Niektóre placówki posiadają własne tereny zielone, dzięki czemu pensjonariusze codziennie mogą spacerować, oddychać świeżym powietrzem czy spędzać czas na łonie natury.

Najdrożej w Warszawie i na zachodzie

Średnia stawka w całej Polsce jasno pokazuje, że najdroższe placówki znajdują się w stolicy oraz w sąsiedztwie dużych zachodnich miast. Za pokój jednoosobowy w Warszawie, Szczecinie czy Zielonej Górze trzeba będzie zapłacić nawet kilkaset złotych więcej niż w mniejszych miejscowościach zlokalizowanych na wschodzie Polski.

Czas pobytu

Niemal każdy dom spokojnej starości oferuje stawki za pobyt długotrwały oraz krótkoterminowy. Oferta dla osób starszych przebywających na stałe w placówce zawsze będzie korzystniejsza pod względem cen. Za pobyt stały uważa się umowę podpisaną na okres powyżej sześciu miesięcy pobytu. Jednak warto również wiedzieć o tym, że każda placówka posiada własne regulaminy oraz przepisy i reguły.

Im krócej, tym drożej

Cena opieki krótkoterminowej będzie nieco wyższa. Dom seniora może zaproponować pobyt miesięczny, kilkumiesięczny, dzienny bądź dobowy. Dzienna opieka może być oferowana z noclegiem – czyli całodobowo, albo tylko przez okres od 8 do 12 godzin. W ofercie znajduje się pełne wyżywienie, możliwość uczestnictwa w różnego typu zajęciach grup terapeutycznych oraz opieka pielęgniarska.

Ile kosztuje stały pobyt w Domu Seniora? Opiekunka zajmuje się seniorem w domu opieki

Państwowy Dom Seniora

W naszym kraju pełną opiekę nad seniorami przede wszystkim pełnią DPSy, czyli domy opieki społecznej dla osób starszych utrzymywane przez samorządy i opiekujące się osobami często schorowanymi i całkowicie samotnymi. W państwowych domach seniora koszt utrzymania jednej osoby wynosi maksymalnie 70% dochodu pensjonariusza. Pozostałe 30% może zatrzymać na własne wydatki.

Wiele świadczeń emerytalnych absolutnie jednak nie wystarcza na pełne pokrycie opłat za państwowy dom spokojnej starości, w którym średni miesięczny koszt pobytu jednego pensjonariusza szacowany jest na 2500 złotych. Różnica pomiędzy kosztami utrzymania, a wpłatą ze świadczeń pensjonariusza pokrywa zatem gmina.

Kiedy wymagana jest dopłata?

Koszt pobytu w domu seniora bywa jednak wyższy, gdy mieszkaniec domu seniora jest chory na nieuleczalną chorobę lub nie podnosi się z łóżka. Jeżeli mieszkaniec domu seniora nie posiada wystarczających dochodów, ustaloną kwotę za pobyt może wpłacać choćby współmałżonek czy dzieci, które są zobowiązane do opłacania tych kosztów, jeżeli ich wspólny dochód przekracza 250%. W skład kosztów pobytu nie wlicza się świadczeń medycznych, te opłacane są z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Prywatny Dom Seniora

Prywatny dom opieki dla osoby starszej jest zdecydowanie droższy. Jednak jego dokładny koszt zależy od powyższych czynników oraz stanu zdrowia pensjonariusza. Ceny pobytu stałego w prywatnych domach seniora zaczynają się już od 2500 złotych miesięcznie. Natomiast w luksusowych ośrodkach najwyższej klasy koszt ten potrafi nawet przekroczyć 10 tysięcy złotych.

Pokoje jednoosobowe

Jednak uwzględniając średnie koszty prywatnych domów opieki dla osób starszych, w skali całego kraju przeciętna cena za pokój jednoosobowy wynosi 4100 złotych. W mniejszych miastach wschodnich województw, przeciętna miesięczna opłata oscyluje w granicach 3750 PLN. W Warszawie czy województwie lubuskim najczęściej spotkamy się jednak z kosztem rzędu 5 tysięcy złotych.

Pokoje dwuosobowe Szczęśliwi seniorzy w domu opieki

Średnia cena pokoi dwuosobowych jest niższa o 250 złotych miesięcznie. W mniejszych miastach wschodnich województw przeciętna miesięczna opłata oscyluje w granicach 3500 PLN. Najdrożej w Warszawie – średnio 4400 PLN.

Pokoje trzyosobowe

W przypadku pokoi trzyosobowych średni koszt w skali całego kraju spada do okolic 3550 złotych miesięcznie. W mniejszych miastach wschodnich województw przeciętna miesięczna opłata oscyluje w granicach 3300 PLN. Natomiast w Warszawie czy województwie zachodniopomorskim należy liczyć się z kosztem rzędu 4100 złotych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments