Ile dziś kierowcy płacą za tankowanie? – ceny paliw

Udostępnij

Detaliczne ceny paliw w minionym tygodniu co prawda ponownie spadły, ale to jedyna dobra wiadomość, jaką dziś mogą usłyszeć zmotoryzowani. Tankowanie wciąż jest wyraźnie droższe niż na początku miesiąca, a niepokoić mogą zmiany obserwowane w cennikach rafinerii, gdzie notowania paliw znowu rosną.

Cena ropy naftowej, a konkretnie wydobywanego na Morzu Północnym gatunku Brent, oscyluje dziś w granicach 114 dolarów za baryłkę, co dla polskiego rynku naftowego może oznaczać szybki koniec obniżek na stacjach, a wyższych rachunków za tankowanie szczególnie obawiać mogą się właściciele pojazdów z silnikiem Diesla. Ile dziś zapłacimy za tankowanie?

Aktualne ceny paliw Rozmyte zdjęcie stacji benzynowej popularnego koncernu

Dziś za litr benzyny Pb 95 zapłacimy średnio 6.60 PLN. W przypadku Pb 98 musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 6.90 PLN. Wyższy koszt muszą ponosić kierowcy aut z silnikiem Diesla. Średnia cena za litr oleju napędowego na stacjach paliw wynosi obecnie 7.50 PLN.

Według prognoz ekspertów koszty paliw powinny utrzymać się na tym poziomie do końca tygodnia – wahania cen w górę lub w dół nie powinny przekroczyć 20 groszy na litrze.

Sytuacja na rynku ropy naftowej wciąż niestabilna

Ceny na polskich stacjach paliw oczywiście aktywnie reagują na to co dzieje się na rynkach surowcowych oraz walutowych. Krótka stabilizacja światowych cen ropy naftowej w połowie marca spowodowała obniżenie cen hurtowych paliwa w Polsce. W efekcie lider polskiego rynku naftowego – PKN Orlen dwukrotnie w tygodniu 14-21 marca obniżył ceny paliw.

Niestety kierunek i dynamika zmian na rynku hurtowym wskazują, że spadkowa tendencja na stacjach nie utrzyma się długo. Na rynku ropy naftowej sytuacja wciąż daleka jest od stabilizacji. Otwarte pozostaje pytanie o skutki sankcji wobec Rosji: są kraje, które nie stosują się do zakazu importu surowców z tego kraju i nadal mniej lub bardziej oficjalnie z rosyjskiej ropy korzystają.

Z powyższego można wysnuć jeden dość oczywisty wniosek – dopóki Rosja nie zaprzestanie prowadzenia działań wojennych na Ukrainie, to sytuacja na rynku ropy naftowej pozostanie niestabilna. W konsekwencji, możemy nadal spodziewać się podwyższonej zmienności dotyczącej cen paliw na stacjach.

Jakub Bandura
Jakub Bandura
Redaktor portalu PortfelPolaka.pl. Wiedzę z zakresu rynków finansowych i inwestowania zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta statystyki oraz analizy technicznej instrumentów finansowych.

Najnowsze

Zobacz również