IKZE, czyli indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego pozwala na gromadzenie kapitału i powiększanie swoich oszczędności z myślą o przyszłym świadczeniu. Gromadząc środki, korzystasz jednocześnie z atrakcyjnej ulgi podatkowej na IKZE. Zobacz, kto najwięcej zyska na założeniu dobrowolnego IKZE i czy może to zrobić emeryt?
Dla kogo IKZE?
Ustawa o indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) oraz o indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) podaje, że takie rachunki, służące przede wszystkim do oszczędzania na dodatkową, przyszłą emeryturę, mogą być założone przez każdego, kto skończył 16 lat. Osoby nieletnie, czyli w wieku od 16 do 18 lat, mogą oszczędzać na IKZE pod warunkiem osiągania dochodu z umowy o pracę w danym roku.
Nie ma natomiast górnego limitu wieku, który dyskwalifikowałby jakiekolwiek osoby z grona założycieli IKZE. Wynika z tego, że właściwie każdy może mieć indywidualne konto emerytalne, nawet osoba, która uzyskała już uprawnienie do świadczenia. Czy jednak warto to zrobić, jeśli ZUS wypłaca Ci już emeryturę?
Kiedy nie opłaca się oszczędzać w ramach IKZE?
Zawsze warto odkładać pieniądze w ramach IKZE z uwagi na przysługujące oszczędzającym ulgi podatkowe. Wpłaty dokonywane na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w PIT. Mogą to zrobić osoby, które rozliczają się z fiskusem:
- na zasadach ogólnych, według dwustopniowej, progresywnej skali podatkowej 12 i 32 proc. w ramach PIT-36 lub PIT-37,
- płacąc podatek liniowy o stałej stawce podatkowej 19 proc., w ramach PIT-36L,
- z wykorzystaniem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, w ramach PIT-28.
W zależności od wybranej przez podatnika metody opodatkowania swoich przychodów czy dochodów podatkiem dochodowym od osób fizycznych, inaczej będą odliczane wpłaty na IKZE. Dla skali podatkowej i podatku liniowego będą one odejmowane od dochodu podatnika, przy ryczałcie zaś – od przychodu ewidencjonowanego. Możesz odpisać wpłaty na IKZE tylko do wysokości ustalonego ustawowo limitu rocznego, ale i do wysokości swojej podstawy opodatkowania. Co roku więc możesz mieć realne korzyści z tego tytułu.
Limit wpłat na IKZE uzależniony jest od wysokości prognozowanego, miesięcznego, przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok podatkowy. Większość oszczędzających może przelać 1,2-krotność takiego wynagrodzenia, ale osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą wpłacić do 1,8-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznie w gospodarce narodowej.
Korzyści przy wypłacie pieniędzy z IKZE
Nie tylko ulga związana z IKZE jest istotna przy rozpatrywaniu tego, kto najwięcej zyska na takim trybie oszczędzania. IKZE pozwala na gromadzenie i pomnażanie swoich pieniędzy za pośrednictwem instytucji zarządzającej indywidualnymi kontami emerytalnymi, a przy wybieraniu środków nie musisz płacić podatku od zysków kapitałowych, czyli tak zwanego podatku Belki w wysokości 19 proc. Regulujesz jedynie 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy, jeśli spełnisz poniższe warunki:
- Gromadzić będziesz fundusze na IKZE co najmniej przez 5 dowolnych lat kalendarzowych.
- Wypłacisz pieniądze z IKZE dopiero po ukończeniu 65. roku życia.
Pomimo faktu, że nawet emeryci mogą czerpać korzyści z tytułu otwarcia dla siebie IKZE i oszczędzania w takim trybie, a po 5 latach regularnych wpłat wybrać pieniądze z IKZE z niewielkim obłożeniem podatkowym, to najwięcej z tego tytułu zyskają osoby młodsze.
20- czy 30-latkowie nie myślą jeszcze o emeryturze, ale według wszelkich przewidywań może ona wynieść mniej niż 20 proc. ich ostatniego wynagrodzenia. Jeśli zdecydują się na IKZE, co roku będą odliczać ulgę związaną z wpłatami na to konto, a ponadto będą gromadzić coraz wyższy kapitał na dodatkową emeryturę – zgromadzić mogą nawet więcej niż wyniesie podstawowa wypłata z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.